ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Ստամբուլում ունեցած հանդիպման ընթացքում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ընդգծել է Երևանի ու Բաքվի միջև խաղաղության բանակցություններում ձեռք բերված համաձայնության կարևորությունը։ Այդ մասին տեղեկացրել է Anadolu գործակալությունը՝ հղում կատարելով Թուրքիայի նախագահի հաղորդակցության վարչության հրապարակած հաղորդագրությանը։
«Հանդիպման ընթացքում նախագահ Էրդողանը ուշադրություն է հրավիրել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության բանակցություններում ձեռք բերված համաձայնության կարևորության վրա՝ ստեղծված պայմաններում։ Էրդողանը շեշտել է, որ Թուրքիան շարունակելու է ամեն հնարավոր աջակցություն ցուցաբերել տարածաշրջանի զարգացմանն ուղղված ջանքերին՝ փոխշահավետ մոտեցման հիման վրա»,- հայտնել է աղբյուրը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հաղորդագրության համաձայն՝ զրուցակիցները քննարկում են անցկացրել Հարավային Կովկասում երկխոսության և կայունության հաստատման ուղղությամբ տարվող գործընթացի շուրջ, ինչպես նաև անդրադարձել են տարածաշրջանի վերջին իրադարձություններին, հատկապես՝ Հայաստանի ու Թուրքիայի շփումներին։
Նշվում է, որ զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակում իրականացվելիք հնարավոր քայլերին։ Թուրքիայի ղեկավարը ընդգծել է իր երկրի պատրաստակամությունը օգտագործել դիվանագիտական բոլոր միջոցները՝ ոչ միայն Կովկասում, այլ նաև ամբողջ տարածաշրջանում կայունություն ապահովելու նպատակով։
Ըստ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի հաղորդագրության, հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման ընթացքը, ընդգծել կառուցողական երկխոսության շարունակականության և կոնկրետ արդյունքների հասնելու կարևորությունը։ Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային իրադարձություններին և այդ համատեքստում երկկողմ համագործակցության հնարավոր ուղղություններին։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է Հայաստանի հավատարմությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման գործընթացին և շեշտել հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման քաղաքականության շարունակականության իր հանձնառությունը։
«Երկու երկրների ղեկավարները վերահաստատել են պատրաստակամությունը՝ շարունակելու ուղիղ կապերն ու երկխոսությունը։
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի, ինչպես նաև ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շուրջ»,ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Փաշինյանը հանդիպմանն անդրադարձել է նաև X-ի իր միկրոբլոգում՝՝ նշելով, որ իր ու Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի միջև կայացել է բովանդակային զրույց։
«Քննարկեցինք հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, տարածաշրջանային զարգացումները և շարունակական երկխոսության կարևորությունը։ Հայաստանը շարունակում է հանձնառու մնալ մեր տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն կառուցելուն»,-ասված է գրառման մեջ։
ՀՀ վարչապետի գլխավորած պատվիրակության կազմում էին արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, ինչպես նաև ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ և Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը։

Во время встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Стамбуле президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подчеркнул важность достигнутых договоренностей в рамках мирных переговоров между Ереваном и Баку. Об этом сообщает агентство Anadolu со ссылкой на заявление Управления по коммуникациям президента Турции.
«Во время встречи президент Эрдоган привлек внимание к значимости достигнутых договоренностей между Азербайджаном и Арменией в рамках мирных переговоров в текущих условиях. Он отметил, что Турция продолжит оказывать всестороннюю поддержку усилиям, направленным на развитие региона на основе взаимовыгодного подхода», — передает источник, сообщает «Арменпресс».
Собеседники обсудили процессы, направленные на установление диалога и стабильности на Южном Кавказе, а также последние региональные события, особенно касающиеся контактов между Арменией и Турцией.
Отмечается, что стороны также обсудили возможные шаги в рамках процесса нормализации армяно-турецких отношений. Турецкий лидер выразил готовность своей страны использовать все дипломатические ресурсы для обеспечения стабильности как на Кавказе, так и во всем регионе.
Согласно сообщению аппарата премьер-министра Армении, в ходе встречи стороны обсудили ход нормализации армяно-турецких отношений, подчеркнув необходимость продолжения конструктивного диалога и достижения конкретных результатов. Были также затронуты вопросы региональных событий и возможные направления двустороннего сотрудничества в этом контексте.
Премьер-министр Пашинян подтвердил приверженность Армении процессу обеспечения мира и стабильности в регионе, а также продолжению политики нормализации отношений с соседними странами.
«Руководители двух государств подтвердили готовность продолжать прямые контакты и диалог», — говорится в сообщении.
Также был проведен обмен мнениями по мирному процессу между Арменией и Азербайджаном, а также по правительственному проекту Армении «Перекресток мира».
Пашинян также прокомментировал встречу в своем микроблоге в социальной сети X, указав, что между ним и президентом Эрдоганом состоялся содержательный разговор.
«Обсудили процесс нормализации армяно-турецких отношений, региональные события и важность продолжения диалога. Армения остается приверженной построению мира и стабильности в нашем регионе», — говорится в записи.
В состав делегации, возглавляемой премьер-министром Армении, вошли министр иностранных дел Арарат Мирзоян, его заместитель Ваган Костанян, а также вице-спикер Национального собрания и специальный представитель Армении в процессе нормализации с Турцией Рубен Рубинян.