Երևանում և ՀՀ մի շարք մարզերում իրականացված ձերբակալությունների վերաբերյալ սոցիալական ցանցերում ու զանգվածային լրատվամիջոցներում տարածված տեղեկությունները մշտադիտարկման արդյունքում հայտնվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ուշադրության կենտրոնում։
Ինչպես նշվում է ՄԻՊ աշխատակազմի հայտարարությունում, Պաշտպանի հանձնարարությամբ ստացված տեղեկությունները հընթացս ուսումնասիրվում են՝ պարզելու համար ազատությունից զրկված անձանց իրավունքների հնարավոր խախտումները։ Արդյունքների հիման վրա, Մարդու իրավունքների պաշտպանի լիազորությունների շրջանակներում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քայլեր:
«Պաշտպանը վերահաստատում է իր դիրքորոշումն առ այն, որ անձին ազատությունից զրկելիս անհրաժեշտ է խստագույնս պահպանել ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված կարգավորումներն ու նշված ինստիտուտի հիմքում ընկած տրամաբանությունը՝ առաջնորդվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և ՀՀ ներպետական դատական ատյանների համապատասխան իրավական դիրքորոշումներով՝ բացառելով հիմքերի բացակայության դեպքում անձին ազատությունից զրկելու պրակտիկան»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Աշխատակազմի թեժ գծին ստացված ահազանգերի շրջանակում բարձրացված է նաև այն խնդիրը, որ ազատությունից զրկված որոշ անձանց տեղափոխման վայրը նրանց հարազատներին հայտնի չէ, ինչն առաջացրել է իրավական մտահոգություններ։
Հեռախոսային ահազանգերը շարունակվում են ստացվել նաև այն մասին, որ դեռևս հունիսի 18-ից մի շարք տրանսպորտային միջոցներ մնում են Ոստիկանության հատուկ պահպանվող տարածքում։ Պաշտպանը, ինչպես նշվում է հայտարարությունում, բազմիցս է անդրադարձել այդ հարցին՝ այդ թվում նաև իր տարեկան զեկույցներում։
Համապատասխան մարմիններից Պաշտպանը պահանջել է ներկայացնել պարզաբանումներ վերոնշյալ դեպքերի վերաբերյալ, և դրանց ուսումնասիրությունից հետո պատրաստվում է հրապարակել իր պաշտոնական դիրքորոշումը։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանը մշտապես է անդրադառնում վերոնշյալ խնդիրին, այդ թվում` տարեկան հաղորդումներում։ Նշված դեպքերով Պաշտպանը պարզաբանումներ է պահանջել իրավասու պետական մարմնից և դրանց վերլուծության արդյունքում կներկայացնի խնդրի առնչությամբ իր դիրքորոշումը: Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է, որ տրանսպորտային միջոցները հատուկ տարածք կարող են բերման ենթարկվել և արգելանքի տակ դրվել բացառապես համապատասխան իրավական հիմքերի առկայությամբ և դրանք քաղաքացիներին ներկայացնելով, իսկ տևական ժամանակ անհիմն կամ ծրագրային, տեխնիկական խնդիրների պատճառաբանությամբ օրինական տիրապետողին տրանսպորտային միջոցը չվերադարձնելը կարող է խնդրահարույց իրավիճակներ ձևավորել մարդու իրավունքների տեսանկյունից»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Պաշտպանը կարևորել է, որպեսզի խստորեն պահպանվեն տրանսպորտային միջոցները պահպանվող հատուկ տարածք տեղափոխելու և արգելանքի տակ դնելու համար օրենքով նախատեսված պահանջները։
Հունիսի 18–ին բերման են ենթարկվել «Սրբազան պայքարի» և ՀՅԴ տասնյակ կողմնակիցներ։ ՆԳՆ ոստիկանությունը, արձագանքելով ԶԼՄ-ների հարցումներին, հայտնել է, որ «օպերատիվ տվյալներ են ստացվել հասարակական կարգի խաթարմանն ուղղված գործողությունների նախապատրաստման վերաբերյալ»։

21 Июнь 2025 - 08:33 AMT
Информация о задержаниях, проведённых в Ереване и ряде регионов Армении, размещённая в соцсетях и СМИ, стала предметом внимания офиса Защитника прав человека в рамках мониторинга.
Как говорится в заявлении аппарата омбудсмена, по поручению Защитника поступившие сведения анализируются с целью выяснения возможных нарушений прав лиц, лишённых свободы. По результатам предпринимаются меры в пределах его полномочий.
«Омбудсмен подтверждает свою позицию: при лишении свободы необходимо строго соблюдать положения Уголовно-процессуального кодекса Армении и руководствоваться правовыми подходами Европейского суда по правам человека и отечественных судебных инстанций. Практика лишения свободы без надлежащих оснований должна быть исключена», — указано в заявлении.
По линии горячей линии аппарата также зафиксированы обращения от родственников задержанных, не знающих их местонахождение, что вызывает правовые опасения.
Также поступают сообщения о том, что с 18 июня ряд транспортных средств до сих пор находится в специально охраняемой зоне полиции. Как отмечается в сообщении, омбудсмен неоднократно поднимал этот вопрос, в том числе в своих ежегодных отчётах.
От соответствующих органов запрошены объяснения по данным фактам. После их анализа омбудсмен представит официальную позицию.
«Омбудсмен регулярно обращается к данной теме, в том числе в годовых отчётах. По этим случаям он потребовал разъяснений у компетентных органов и после анализа представит свою точку зрения. Защитник прав человека подчёркивает, что транспортные средства могут быть помещены в охраняемую зону и арестованы исключительно при наличии юридических оснований и при их разъяснении владельцам. Длительное удержание без веских причин или под предлогом технических проблем может создать проблемные ситуации с точки зрения прав человека», — говорится в заявлении.
Омбудсмен считает необходимым строго соблюдать все юридические требования при перемещении и аресте транспортных средств в охраняемые зоны.
18 июня были задержаны десятки сторонников движения «Священная борьба» и АРФ. Министерство внутренних дел в ответ на запросы СМИ заявило, что «были получены оперативные данные о подготовке действий, направленных на нарушение общественного порядка».