ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ստամբուլում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ ցանկանում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Փայիփ Էրդողանին հրավիրել Երևան՝ մասնակցելու 2026 թվականի մայիսին կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին։ Այդ մասին հայտնել է Թուրքիայում լույս տեսնող «Ակօս» թերթը:
Խոսելով Թուրքիա կատարած իր այցի և Էրդողանի հետ սպասվող հանդիպման մասին, ինչպես փոխանցում է պոլսահայ լրատվամիջոցը, Փաշինյանը ընդգծել է, որ «կարևոր է նման հանդիպում անցկացնել միջազգային զարգացումների առկայության դեպքում, և ասել, որ այս շրջանակներում կա նոր հարաբերություններ զարգացնելու հնարավորություն», հայտնում է «Ազատությունը»։
«Փաշինյանն ասել է, որ երբ սկսվել է Թուրքիայի հետ կարգավորման գործընթացը, հարց է առաջացել՝ կհաջողվի՞, ապա ասել է՝ խնդիրները պետք է ճիշտ սահմանվեն։ Մենք քայլ ենք արել ճանապարհի վրա, խնդիրները լուծելու ամենակարևոր ճանապարհը դիմացինին լսելն ու հաջողությանը հավատալն է», -ասվում է հրապարակման մեջ։
Հունիսի 20–ին Ստամբուլում կայացած Փաշինյան–Էրդողան հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման ընթացքը, ընդգծել կառուցողական երկխոսության շարունակականության և կոնկրետ արդյունքների հասնելու կարևորությունը։ Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային իրադարձություններին և այդ համատեքստում երկկողմ համագործակցության հնարավոր ուղղություններին։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է Հայաստանի հավատարմությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման գործընթացին և շեշտել հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման քաղաքականության շարունակականության իր հանձնառությունը։

Во время встречи с представителями армянской общины в Стамбуле премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил о своём намерении пригласить президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Ереван для участия в саммите Европейского политического сообщества (ЕПС), который запланирован на май 2026 года. Об этом сообщает стамбульская газета «Агос».
Говоря о своём визите в Турцию и предстоящей встрече с Эрдоганом, Пашинян подчеркнул, что «важно проводить подобные встречи на фоне текущих международных процессов» и добавил, что «в этих рамках появляется возможность развивать новые отношения», передаёт «Азатутюн».
«Пашинян отметил, что когда начался процесс нормализации с Турцией, встал вопрос — получится ли? Он добавил, что проблемы нужно правильно формулировать. Мы сделали шаги в этом направлении, а самый важный способ их решения — слушать другую сторону и верить в успех», — говорится в публикации.
20 июня в Стамбуле во время встречи Пашиняна и Эрдогана стороны обсудили ход процесса нормализации армяно-турецких отношений, подчеркнули важность продолжения конструктивного диалога и достижения конкретных результатов. Были также затронуты региональные события и возможные направления двустороннего сотрудничества в этом контексте.
Премьер-министр Пашинян подтвердил приверженность Армении делу обеспечения мира и стабильности в регионе и подчеркнул приверженность своей политики нормализации отношений с соседними странами.