21 Հունիս 2025 - 10:39 AMT
Երևանում 2026 թ. նախատեսված Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովն անցկացվելու է այդ թվում Թուրքիայի աջակցությամբ։ Այս մասին հատարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` Թուրքիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը` նշելով, որ պատրաստվում է Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին հրավիրել է Հայաստան` մասնակցելու այդ միջոցառմանը։
Նա նաև նշել է, որ իր ղեկավարած իշխանությունը Թուրքիայի հետ հարաբերությունները պայմանականորեն սկսել է զրոյական կետից, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Այնպես չէ, որ Հայաստանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչների միջև շփումներ տեղի չեն ունեցել. այդ շփումները եղել, թեև ոչ այս ինտենսիվությամբ, սակայն դրանք եղել են թե՛ 1990–ականների սկզբին, թե՛ 2000–ականներին։ Քանի որ դրանք հետագա զարգացում չեն ունեցել, մենք հիմա, թեկուզ և դիվանագիտական հարաբերություններ չունենք, սահմանները բաց չեն, սակայն միջինացված զրոյական մի կետի կամ մեկնարկային միջակայքում ենք գտնվում։ Նոր հարաբերություններ և օրակարգ հաստատելու մասին է այս ամենը»,– ընդգծել է նա։
Ըստ նրա` վերջին շրջանում Թուրքիայի հետ հարաբերություններում առաջին հայացքից ոչ շատ շոշափելի, սակայն, իր կարծիքով, շատ էական բան է փոխվել, քանի որ եթե մի քանի տարի առաջ Թուրքիայի կամ մեր դիրքորոշումները` բացի հրապարակային հայտարարություններից, պետք է երկուստեք պարզեինք 3–րդ երկրների միջոցով, ապա հիմա Թուրքիայի հետ ունենք ուղիղ հաղորդակցություն, որը կարևոր է այն իմաստով, կարող ենք որոշակի օրակարգեր ձևավորել։
«Լավ հնարավորություն է, որ ՀՀ դիրքորոշումների ու նրբությունների առանձնահատկությունները և լուծումների մասին պատկերացումները կարող ենք ամբողջական ներկայացնել Թուրքիայի մեր գործընկերներին, որը որոշոակի ազդեցություն կունենա իրադարձությունների հետագա զարգացման վրա ու նոր խթան կտա ՀՀ–Թուրքիա հարաբերություններին»,– ընդգծել է Փաշինյանը։
Փաշինյանը հունիսի 20–ին մեկօրյա աշխատանքային այցով մեկնել էր Թուրքիա։ Այդ այցի օրակարգը նախապես չէր հրապարակվել՝ կողմերի փոխադարձ պայմանավորվածությամբ, ինչը նաև հայտարարվել էր վարչապետի կողմից։ Nա Ստամբուլում հանդիպել է տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։

21 Июнь 2025 - 11:37 AMT
Никол Пашинян объявил о поддержке со стороны Турции 2026 года саммита и отметил выход на новый уровень диалога с Анкарой.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил представителям армянской диаспоры в Турции, что саммит Европейского политического сообщества, запланированный на 2026 год в Ереване, пройдет при поддержке Турции, и он намерен пригласить на него президента Реджепа Тайипа Эрдогана.
Он пояснил, что его правительство фактически начало отношения с Турцией с «нулевой точки», передает Sputnik Армения.
«Контакты между представителями Армении и Турции, хотя и не в такой интенсивности, были и в начале 1990‑х, и в 2000‑х. Поскольку они не развивались далее, и при отсутствии дипломатических отношений и закрытых границ, мы сейчас находимся на некой нейтральной нулевой линии или стартовой позиции. Всё это — о создании новых отношений и повестки», — подчеркнул он.
По словам Пашиняна, в отношениях с Турцией недавно произошли изменения, не очень заметные с первого взгляда, но очень значимые: если несколько лет назад помимо публичных заявлений необходимо было уточнять позиции через третьи страны, то теперь существует прямая коммуникация. Это важно для формирования конкретной повестки.
«Это хорошая возможность показать нашим турецким партнерам все нюансы наших позиций и представления о решениях, что повлияет на дальнейшее развитие событий и даст новый импульс армяно-турецким отношениям», — подчеркнул Пашинян.
20 июня Пашинян совершил однодневный рабочий визит в Турцию. Повестка дня не была обнародована заранее по взаимному согласованию, как отметил премьер. В Стамбуле он встретился с представителями местной армянской общины.