21 Հունիս 2025 - 11:28 AMT
Գործարար և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հիմնադիր Գագիկ Ծառուկյանը, խոսելով Sputnik–ի հետ, ընդգծել է, որ Հայաստանի համար չափազանց կարևոր է բարձր մակարդակով ներգրավվել այնպիսի նախաձեռնությունների մեջ, ինչպիսին է Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովը։
«Հայաստանը պարտադիր պետք է ամեն տարի մասնակցի միջազգային տնտեսական այս համաժողովին. մասնակից ներդրողների ու գործարարների հսկայական թիվը ցույց է տալիս, որ ամենատարբեր ոլորտներում հնարավորությունները շատ են։ Համոզված եմ` նման խոշոր համաժողովներին մասնակցությունը Հայաստանին շատ ու շատ բան կտա»,– նշել է գործարարը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով՝ դա նաև կարող է նպաստել Ռուսաստանի հետ Հայաստանի եղբայրական հարաբերությունների վերականգնմանը։
«Ինչպես երկրի տնտեսության զարգացմանը, այնպես էլ բնակչության բարգավաճման և անվտանգության ապահովման հարցերում դա շատ բան կտա Հայաստանին։ Դարեր շարունակ մեր ժողովուրդները բարեկամություն են արել և ապրել միասին»,– ասել է բարերարը։
Նրա խոսքով` հայ երիտասարդների շրջանում դա, ցավոք, քչերն են լիարժեք գիտակցում:
«Երիտասարդներին պետք է այդ ամենի մասին պատմել, թե որքան շատ բան է անում Ռուսաստանը Հայաստանի համար։ Բոլոր խոշոր երկրներն այժմ ցանկանում են կարգավորել իրենց հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, իսկ պաշտոնական Երևանը փչացնում է դրանք։ Դա անթույլատրելի է. հարաբերությունները պետք է վերականգնել»,– վստահ է «Բարգավաճ Հայաստանի» հիմնադիրը։
Ծառուկյանի համոզմամբ` ԵՄ–ի և ԵԱՏՄ–ի միջև ընտրությունը Հայաստանի համար պետք է ակնհայտ լինի. Հայաստանը պետք է ոչ միայն մնա ԵԱՏՄ կազմում, այլև խորացնի ինտեգրումը «հնգյակի» երկրների հետ:
«Մեր ամբողջ արտադրությունն ուղղված է ԵԱՏՄ, մեծ մասամբ՝ ռուսական շուկային։ Վերջինը եղել է դարեր շարունակ և շարունակում է աշխատել մինչ օրս: Նույն մակարդակի վրա Արևմուտքի հետ նման շուկա կառուցել չի ստացվի»,– ընդգծել է նա։
«Բարգավաճ Հայաստանի» ղեկավարը նաև խոսել է Ռուսաստանի հետ ընդհանուր պատմական հիշողության պահպանման կարևորության մասին՝ մասնավորապես անդրադառնալով Հայրենական մեծ պատերազմին մասնակցած հայերին։
«Մոտ 600 հազար հայ մասնակցել է Հայրենական մեծ պատերազմին, 300 հազարը տուն չվերադարձավ։ Նրանք ԽՍՀՄ հերոսներ են` մարշալներ, ծովակալներ, գեներալներ և հսկայական թվով զինվորներ ու սպաներ. նրանք հայեր են, որոնք Խորհրդային Միության մյուս ժողովուրդների հետ վճռական ներդրում են ունեցել Հաղթանակի հասնելու գործում։ Մենք պարտավոր ենք հիշել նրանց սխրանքը, հպարտանալ նրանցով և դրանց մասին պատմել մեր երիտասարդներին»,– ասել է Ծառուկյանը։
Նա հավելել է, որ իր ղեկավարած կուսակցությունը Հայաստանում կազմակերպել է մի շարք միջոցառումներ՝ նվիրված հաղթանակի տարեդարձին։
«Խոսքը վերաբերում է վետերաններին օգնելուն, հեռուստատեսությամբ թեմատիկ ծրագրերին, Հովհաննես Բաղրամյանի Մարտական փառքի թանգարանի բացմանը, նկարների ցուցադրությանը, կոլեկցիոն կոնյակի թողարկմանը, դրամաշնորհների տրամադրմանը, շքերթներին և այլն»,– եզրափակել է նա։

Гагик Царукян, предприниматель и основатель партии «Процветающая Армения», подчеркнул в интервью Sputnik Армения важность участия Армении в международных инициативах, таких как Петербургский международный экономический форум.
Он заявил: «Армения обязательно должна участвовать ежегодно в этом экономическом форуме. Огромное число инвесторов и бизнесменов показывает, что в самых разных отраслях возможностей предостаточно. Убеждён, участие в таких крупных форумах принесёт Армении очень многое».
Он отметил, что это способствовало бы восстановлению братских отношений Армении с Россией. Царукян подчеркнул, что углубление взаимодействия принесёт пользу как экономике, так и благосостоянию и безопасности страны: «Веками наши народы дружили и жили вместе».
Он выразил сожаление, что армянская молодёжь не до конца это осознаёт: «Нужно рассказывать молодёжи, сколько Россия делает для Армении. Все крупные страны сейчас стремятся нормализовать отношения с Россией, а официальное Ереван их портит. Это недопустимо — отношения нужно восстановить».
По убеждению Царукяна, выбор между ЕС и ЕАЭС для Армении должен быть очевиден: «Страна не только должна оставаться в ЕАЭС, но и углубить интеграцию со странами “пятёрки“». Он добавил: «Всё наше производство ориентировано на ЕАЭС, преимущественно — на российский рынок. Этот рынок существует веками и функционирует сегодня. С Западом на том же уровне такой рынок не построить».
Он также подчеркнул важность сохранения общей исторической памяти с Россией, особенно в отношении армян‑участников Великой Отечественной войны: «Около 600 000 армян участвовали, 300 000 не вернулись. Они были героями СССР — маршалами, адмиралам, генералами, многочисленными офицерами и солдатами. Они внесли решающий вклад в Победу вместе с другими народами СССР. Мы обязаны помнить их подвиг, гордиться ими и рассказывать об этом молодёжи».
Царукян добавил, что его партия в Армении провела ряд мероприятий, посвящённых годовщине Победы: помощь ветеранам, тематические телепрограммы, открытие Музея боевой славы имени Иоанна Баграмяна, выставки фотографий, выпуск юбилейного коньяка, предоставление грантов, парады и др.