23 Հունիս 2025 - 09:38 AMT
Կաթողիկե Սուրբ Էջմիածնի տոնին նվիրված պատարագի ավարտից հետո Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն վերջին շաբաթների իրադարձությունները բնորոշել է որպես «իշխանությունների կողմից սանձազերծված հակաեկեղեցական արշավ»՝ ընդգծելով դրա վտանգավոր հետևանքները ազգի և պետության համար։
«Եղել են ժամանակներ, երբ տարբեր ուժեր ձգտել են սահմանափակել մեր եկեղեցու առաքելությունը և ենթարկեցնել իրենց շահերին: Այդ ճանապարհը ցավալիորեն կործանարար բաժանումներ է բերել մեր ազգային կյանքում: Այսօր էլ նման տագնապալի օրեր ենք ապրում: Մեր երկրի բազմաթիվ հիմնախնդիրների առջև միավորման ջանքերի փոխարեն շարունակվում են հասարակությանը պառակտելու ցավալի գործողությունները»,-հայտարարել է Գարեգին Բ-ն, հայտնում է «Ազատությունը»։
Վեհափառ հայրապետն իր խոսքում անդրադարձել է նաև գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանի ձերբակալությանը՝ այն անվանելով անօրինական:
«Ատելությամբ ու թշնամանքով բարիք չի ծնվի, բռնաճնշումներով երբեք երկիր չի կառուցվի, սպառնալիքի ու վախի մթնոլորտում արդարություն ու համերաշխություն չի հաստատվի»,-հայտարարեց Վեհափառը, ընդգծելով՝ «Սուրբ Էջմիածինը հետևողականորեն շարունակելու է պաշտպանել ազգային շահերն ու իրավունքները»:
Կուսակրոնության ուխտը խախտելու՝ իշխանությունների մեղադրանքներին կաթողիկոսը չի անդրադարձել։
Հունիսի 22–ին, պատարագին զուգահեռ, մի խումբ քաղաքացիներ,այդ թվում՝ ընդդիմադիր պատգամավորներ, ի աջակցություն եկեղեցու և Սամվել Կարապետյանի Զվարթնոցի տաճարի մերձակայքից երթով շարժվել են դեպի Մայր տաճար։
Հունիսի 16-21-ը, օրհնությամբ Գարեգին Երկրորդի, Մայր Աթոռում տեղի է ունեցել միաբանական համագումար, որին մասնակցել են Սուրբ Էջմիածնի միաբաններ Հայաստանից և Սփյուռքից, ինչպես և ներկայացուցիչներ Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսությունից, Երուսաղեմի և Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքություններից, հայտնում է Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգը։
Համագումարի ընթացքում իր հայրական օրհնությունն ու պատգամն է հղել նաև կաթողիկոսը։ Ներկայիս մարտահրավերներին անդրադառնալով՝ նա իր մտահոգությունն է հայտնել այն մասին, որ Հայաստանի վարչապետը թիրախավորել է թե՛ իրեն, թե՛ Եկեղեցին՝ հավելելով. «ծրագրավորված հարձակումները նպատակ ունեն վարկաբեկել հայ եկեղեցականությանն ու Եկեղեցուն, լռեցնել Եկեղեցու ձայնը և նվազեցնել նրա բարձր վարկն ու հեղինակությունը մեր հասարակության մեջ»։
Կաթողիկոսն իր պատգամում կոչ է արել միաբաններին դրսևորել միասնականություն և մնալ հավատարիմ իրենց ծառայության կոչմանը՝ ամրապնդելով հավատը և համերաշխության ոգին ժողովրդի սրտերում։
Իրենց ողջույնի խոսքերով են հանդես եկել նաև Կ․ Պոլսի, Երուսաղեմի և Մեծի Տանն Կիլիկիո պատրիարքական պատվիրակությունները։ Միաբան հայրերը մասնակցել են Արարատյան շաբաթվա սուրբ պատարագներին, որոնք եզրափակվել են միաբանական ուխտով ու Սուրբ Էջմիածնի տոնակատարությամբ։

23 Июнь 2025 - 10:41 AMT
Католикос всех армян Гарегин II охарактеризовал события последних недель как «антицерковную кампанию, развязанную властями», подчеркнув их опасные последствия для нации и государственности.
Выступая по завершении литургии, посвящённой празднику Кафедрального собора Святого Эчмиадзина, он напомнил о прежних попытках ограничить миссию Церкви: «Бывали времена, когда различные силы стремились подчинить нашу Церковь своим интересам. Этот путь приносил болезненные и разрушительные разделения в нашу национальную жизнь. Сегодня мы снова живём в тревожные дни. Вместо усилий по объединению перед лицом многочисленных проблем страны продолжаются действия, ведущие к расколу общества», — заявил он, передаёт «Азатутюн».
Католикос также прокомментировал арест бизнесмена и благотворителя Самвела Карапетяна, назвав его незаконным.
«Из ненависти и вражды не рождается добро, с помощью репрессий никогда не построишь страну, в атмосфере угроз и страха не утвердятся справедливость и согласие», — отметил Гарегин II. Он подчеркнул, что «Святой Эчмиадзин последовательно продолжит защищать национальные интересы и права».
Он не прокомментировал обвинения властей в нарушении обета безбрачия.
22 июня, во время богослужения, группа граждан, включая оппозиционных депутатов, провела шествие от храма Звартноц до Кафедрального собора в поддержку Церкви и Самвела Карапетяна.
С 16 по 21 июня, с благословения Гарегина II, в Первопрестольном Эчмиадзине прошёл монашеский съезд. В нём приняли участие монахи из Армении, Диаспоры, а также представители Католикосата Великого Дома Киликийского и Патриархатов Иерусалима и Константинополя, сообщает Информационная служба Первопрестольного Эчмиадзина.
Католикос направил участникам отеческое послание, выразив обеспокоенность тем, что премьер-министр Армении взял на прицел как его самого, так и Церковь. Он отметил, что «спланированные атаки направлены на дискредитацию армянского духовенства и Церкви, попытки заставить её замолчать и ослабить её авторитет в обществе».
Он призвал монашествующих к единству и верности своему призванию, укреплению веры и духа солидарности в сердцах народа.
Приветственные слова прозвучали также от патриарших делегаций из Константинополя, Иерусалима и Великого Дома Киликийского. Священнослужители приняли участие в литургиях, прошедших в рамках Араратской недели, завершившейся праздником Святого Эчмиадзина.
Раннее премьер-министр Никол Пашинян на своей странице в Facebook заявил, что «необходимо предпринять активные шаги по освобождению Первопрестольного Эчмиадзина и организации новых Католикосских выборов». Он добавил, что «на этом этапе будет создана Координационная группа для урегулирования организационных вопросов повестки дня» и сообщил, что «возьмёт на себя ответственность за отбор первых 10 членов группы».