23 Հունիս 2025 - 12:48 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության վարչապետ Լյուկ Ֆրիդենին՝ ազգային տոնի առթիվ՝ շեշտելով երկկողմ կապերի նշանակությունն ու շարունակական զարգացման կարևորությունը։
«Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և Լյուքսեմբուրգի բարեկամ ժողովրդին Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության Ազգային տոնի կապակցությամբ։
Լյուքսեմբուրգն իր պատմությամբ, ժողովրդավարական արժեքներով և համերաշխ հասարակությամբ արժանի տեղ է զբաղեցնում եվրոպական ընտանիքում։
Հայաստանը բարձր է գնահատում Լյուքսեմբուրգի հետ ձևավորված գործընկերային հարաբերությունները և շահագրգռված է երկկողմ կապերի շարունակական զարգացմամբ՝ հիմնված փոխադարձ վստահության, հարգանքի և համատեղ շահերի վրա։ Լիահույս եմ, որ մեր երկրների միջև համագործակցությունը կշարունակի ամրապնդվել ինչպես երկկողմ մակարդակում, այնպես էլ միջազգային հարթակներում։
Թույլ տվեք ևս մեկ անգամ ջերմորեն շնորհավորել այս հիշարժան օրվա առթիվ՝ մաղթելով Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություն, իսկ Լյուքսեմբուրգի ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն»,-ասվում է ուղերձում։
Հայաստանը ռազմավարական նշանակություն է տալիս Լյուքսեմբուրգի հետ բազմակողմ հարաբերություններին։ Այդ մասին ասվում է Լյուքսեմբուրգի Ազգային տոնի առիթով ՀՀ ԱԳՆ շնորհավորական ուղերձում։

23 Июнь 2025 - 14:14 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Великого Герцогства Люксембург Люку Фридену по случаю Национального дня Люксембурга, отметив значимость двусторонних связей и важность их дальнейшего развития.
«От всей души поздравляю Вас и дружественный народ Люксембурга с Национальным днём Великого Герцогства Люксембург.
Люксембург с его историей, демократическими ценностями и сплочённым обществом занимает достойное место в европейской семье.
Армения высоко оценивает сложившееся партнёрство с Люксембургом и заинтересована в дальнейшем развитии двусторонних связей на основе взаимного доверия, уважения и общих интересов. Уверен, что сотрудничество между нашими странами продолжит укрепляться как на двустороннем уровне, так и на международных площадках.
Позвольте ещё раз тепло поздравить Вас с этим знаменательным днём и пожелать Вам крепкого здоровья и успехов, а народу Люксембурга — мира и благополучия», — говорится в послании.
Также Министерство иностранных дел Армении в своём поздравлении по случаю Национального дня Люксембурга подчеркнуло стратегическое значение многосторонних отношений с этой страной.