Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատան նախարար-խորհրդական Դմիտրի Լիցկայան «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» գրասենյակի նախաձեռնած գիտական համաժողովի ընթացքում հայտարարել է, որ Ռուսաստանը խորհրդակցելու է Հայաստանի հետ՝ իրանա-իսրայելական լարվածության սրման հետ կապված ռիսկերը համատեղ չեզոքացնելու համար:
«Սրացումը չի կարող դրական ազդեցություն ունենալ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի վրա, որն արդեն բավականին փխրուն է. այն հարվածում է տնտեսական նախագծերին, տարանցիկ միջանցքներին, ենթադրում է փախստականների հոսք և ընդհանուր առմամբ հրահրում է անկայունություն»,- ասել է նա, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Նա հավելել է, որ Մոսկվան, որպես տարածաշրջանային գործընթացների պատասխանատու մասնակից, «կանի ամեն ինչ՝ տարածաշրջանի երկրների համար առավելագույն անվտանգությունն ապահովելու համար»։

23 Июнь 2025 - 14:44 AMT
Сотрудник посольства России в Армении, министр‑советник Дмитрий Лицкай, заявил на конференции, организованной Россотрудничеством, что Москва будет консультироваться с Арменией, чтобы совместно нейтрализовать риски, вызванные обострением иранско‑израильского конфликта.
Он отметил, что такая эскалация «не может оказать положительного влияния на регион Южного Кавказа, уже достаточно хрупкий: она ударяет по экономическим проектам и транзитным коридорам, вызывает поток беженцев и общую нестабильность», сообщает Auroranews.am.
Лицкай добавил, что Москва, будучи ответственным участником региональных процессов, «сделает все необходимое для обеспечения максимальной безопасности стран региона».