24 Հունիս 2025 - 06:18 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան հերթական գրառումով հորդորել է հոգևորականներին պահանջել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ի հրաժարականը։
Նա կոչ է արել ՀԱԵ բոլոր հավատավոր «հետևորդներին և նրա արժեքներին հավատարիմ բոլոր հոգևորականներին հստակ ձևակերպել Վեհարանն ազատելու պահանջը» և բարձրաձայնել դրա մասին։
«Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը մեր ազգային բարոյականության էպիկենտրոնն է։
Երբ այդ էպիկենտրոնը գտնվում է Աստծո առաջ իրենց ուխտը դրժած, այլասերված, նունիսկ աշխարհիկ մարդկանց համար անընդունելի և արգահատելի բարոյական կերպարով ու ապրելակերպով մարդկանց ղեկավարման ներքո, նշանակում է կասկածի տակ է դրված մեր բարոյականությունը։
Ես Հայ առաքելական եկեղեցու հավատարիմ հետևորդ եմ, ով խանդաղատանքով է վերաբերվում մեր յուրաքանչյուր եկեղեցու յուրաքանչյուր քարի, սրտի տրոփյունով է լսում մեր սուրբ պատարագի ելևէջներն ու ուղերձները, 35 տարի շարունակ ամեն օր Աստծո առաջ ծնկի է գալիս և աղոթում, ժամանակ առ ժամանակ ծոմապահության և պահեցողության մեջ է լինում, և ասում եմ՝ չենք կարող թույլ տալ, որ մեր ազգային բարոյականության էպիկենտրոնի նեխումը շարունակվի։
Սա Զատիկ է, որտեղ ՀՀ յուրաքանչյուր հավատավոր քաղաքացի, յուրաքանչյուր բարեպաշտ հոգևորական պետք է զատվի որոշ բարձրաստիճան հոգևորականների պոռնկաբարո ու ուխտադավ վարքից և Մայր Աթոռում վերահաստատի բարոյական այն հրամայականը, որ սահմանված է Հայ Առաքելական Եկեղեցու Կանոնագրքով։ Այլընտրանք չկա։
Կտրիճ Ներսիսյանին հորդորում եմ րոպե առաջ հեռանալ Վեհարանից։
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու բոլոր հավատավոր հետևորդներին և նրա արժեքներին հավատարիմ բոլոր հոգևորականներին հորդորում եմ հստակ ձևակերպել Վեհարանն ազատելու՝ Կտրիճ Ներսիսյանին ուղղված իրենց պահանջը և դրա մասին բարձրաձայնել։ Վեհարանը վեհի՛»։

24 Июнь 2025 - 07:21 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян в своей публикации в Facebook призвал духовенство Армянской Апостольской Церкви потребовать отставки Католикоса Всех Армян Гарегина II, заявив, что моральный авторитет Церкви находится под угрозой.
Он обратился ко всем преданным верующим и священникам, верным ценностям Армянской Апостольской Церкви, с призывом «чётко сформулировать требование об освобождении Вехарана» и публично высказаться по этому поводу.
«Мать-Церковь Святого Эчмиадзина — это эпицентр нашей национальной нравственности. Когда этот эпицентр находится под руководством людей, нарушивших свои обеты перед Богом, морально развращённых, поведение которых неприемлемо даже для мирян, это ставит под сомнение нашу нравственность», — написал он.
Пашинян подчеркнул свою глубокую приверженность Церкви: «Я верный последователь Армянской Апостольской Церкви, который с трепетом относится к каждому камню наших церквей, с замиранием сердца слушает святую литургию, ежедневно преклоняет колени перед Богом, молится, периодически соблюдает пост и воздержание».
Он добавил: «Мы не можем позволить продолжение разложения эпицентра нашей национальной нравственности. В этот праздник Пасхи каждый верующий гражданин и каждый благочестивый священник должен отмежеваться от развратного и клятвопреступного поведения некоторых высокопоставленных иерархов и восстановить моральный императив, закреплённый Уставом Армянской Апостольской Церкви. Альтернативы нет».
Пашинян призвал Ктрича Нерсисяна немедленно покинуть Первопрестольный Эчмиадзин.
Он завершил обращение призывом ко всем верным последователям Армянской Апостольской Святой Церкви и священнослужителям, преданным её ценностям, ясно сформулировать требование к Ктричу Нерсисиану покинуть Первопрестольный Эчмиадзин и открыто об этом заявить.
Раннее Пашинян заявил о необходимости освободить административный центр Первопрестольного Эчмиадзина и провести новые выборы Католикоса. Он сообщил, что будет создана Координационная группа для решения организационных вопросов данной повестки, и заявил, что лично возьмёт на себя ответственность за выбор первых десяти её членов.