24 Հունիս 2025 - 07:49 AMT
Գևորգյանը ԵԽԽՎ–ում խոսել է Բաքվի «միգրացիոն սցենարի» և Հայաստանի ինքնիշխանությունը խաթարելու փորձի մասին
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում նախազգուշացրել է Ադրբեջանի «միգրացիոն սցենարի» և Հայաստանի ինքնիշխանությունը խաթարելու փորձի մասին:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է դրսևորել ագրեսիվ մոտեցում՝ առաջ մղելով այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի» գաղափարախոսությունը։ Նա ընդգծել է, որ դեռ 2022 թվականին Հայաստանի իշխանություններն ընդունել են Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի տարածք, սակայն այդ քայլը խաղաղություն չի ապահովել։ Ընդհակառակը՝ այն նոր տարածքային պահանջների աղբյուր է դարձել Ադրբեջանի համար, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Սա մարդասիրական նախաձեռնություն չէ, այլ հայկական տարածքների հետագա զավթմանն ուղղված աշխարհաքաղաքական ծրագիր՝ «ադրբեջանցիների հայրենադարձության» պատրվակով։ Սա մարդու իրավունքների հարց չէ։ Սա փորձ է՝ հիբրիդային ճնշման մանրակրկիտ մշակված ռազմավարությամբ խաթարելու Հայաստանի ինքնիշխանությունը՝ ներառյալ ժողովրդագրական մանիպուլյացիաները, պատմական վերաիմաստավորումը և ենթակառուցվածքային պահանջները»,– մասնավորապես ասել է Գևորգյանը։
Նա հիշեցրել է, որ թյուրքական աշխարհը արդեն իրագործել է նման էթնոքաղաքական նախաձեռնություններ Հյուսիսային Կիպրոսում և Հյուսիսային Սիրիայի մի շարք շրջաններում, և հավանական է, որ հաջորդ թիրախը դառնա Հայաստանը։
Պատգամավորը նշել է նաև, որ Իրանի և Իսրայելի միջև սրված լարվածությունը կարող է ծառայել որպես պատրվակ թյուրքական միավորումների համար՝ Հայաստանի հարավային տարածքների նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու համար։
«Բացի ռազմական ագրեսիայի սպառնալիքից, ավելի ու ավելի իրատեսական է դառնում այսպես կոչված «միգրացիոն սցենարը», որը ենթադրում է ժողովրդագրական ներթափանցում Հայաստանի հարավ այսպես կոչված էթնիկ թյուրք փախստականների անվան տակ։ Սրանով Հայաստանի ինքնիշխանությունը կարող է խաթարվել ոչ թե պատերազմով, այլ կանխամտածված քաղաքականությամբ»,– իր մտահոգությունն է հայտնել պատգամավորը` ավելացնելով, որ նպատակը նույնն է՝ սահմանափակել որպես ինքնիշխան, ինքնորոշված պետություն գոյություն ունենալու Հայաստանի կարողությունը և լուծել «հայկական հարցը»,-ասել է պատգամավորը։
Նա կոչ է արել Եվրոպային` չօրինականացնել Իլհամ Ալիևի բռնապետական ռեժիմը, և խոսքը միայն ադրբեջանական գազի, նավթի կամ միլիարդավոր եվրո ներդրումների մասին չէ։
«Եվրոպան անմիջական մասնակցություն ունի այդ ռեժիմի ամրապնդման գործում՝ օրինակ՝ ակտիվ աջակցություն ցուցաբերելով COP29 համաժողովին Բաքվում, անգամ այն բանից հետո, երբ տեղի ունեցան հայերի էթնիկ զտումները և կեղծ «նախագահական» ու «խորհրդարանական» ընտրությունները։ Ավելի տագնապալի էր վերջերս արված հայտարարությունը, որ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը 2028 թ. պետք է անցկացվի Բաքվում։ Կա լուրջ հավանականություն, որ այդ ժամանակ Ադրբեջանը կփորձի լիարժեք իրականացնել իր «Արևմտյան Ադրբեջանի» ծրագիրը և հերթական եվրոպական գագաթնաժողովը օգտագործել արդյունքների լեգիտիմացման նպատակով»,– ընդգծել է Գևորգյանը։
Նրա խոսքով՝ այժմ հրամայական է դադարեցնել այնպիսի քաղաքական խոսույթը, որը կարող է սպառնալ տարածաշրջանի կայունությանը և խաթարել խաղաղության հեռանկարները։
ՀՀ ԱԳՆ–ն խորապես հիասթափված է Իսլամական համագործակցության կազմակերպության՝ ԻՀԿ, նախարարական վերջին համաժողովի շրջանակներում ընդունված «Ստամբուլի հռչակագրում» և Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ ներկայացված բանաձևերում տեղ գտած խեղաթյուրված և ծայրահեղ միակողմանի ձևակերպումների առնչությամբ։ ՀՀ ԱԳՆ–ն կոչ է արել վերոնշյալ հռչակագրին և բանաձևերին միացած ԻՀԿ անդամ երկրներին՝ վերանայել և վճռականորեն հրաժարվել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը թիրախավորող և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացը վտանգող կողմնակալ նախաձեռնություններից:
«ԻՀԿ անդամ պետությունների ուշադրությունը հրավիրում ենք այն փաստին, որ «Արևմտյան Ադրբեջանի» խոսույթը մարդու իրավունքների քողի ներքո Ադրբեջանի կողմից հստակ տարածքային պահանջ է ՀՀ ինքիշխան տարածքի նկատմամբ, ինչը փաստվում է անգամ այդ նպատակով արհեստականորեն ձևավորված «կազմակերպության» հիմնադիր փաստաթղթերում։ ւմ չկա և չի կարող լինել այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան», ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

Парламентский депутат от фракции «Армения» Армен Геворгян на летней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы предупредил о так называемом «миграционном сценарии» Азербайджана и попытках подорвать суверенитет Армении. Он отметил, что Баку продолжает агрессивную политику, продвигая идею «Западного Азербайджана». Ещё в 2022 году армянские власти признали Нагорный Карабах частью Азербайджана, но это признание не принесло мира. Напротив — стало источником новых территориальных претензий Азербайджанасообщает «Спутник Армения».
Геворгян подчеркнул: «Это не гуманитарная инициатива, а геополитическая программа, направленная на дальнейшее захват армянских территорий под предлогом ʻрепатриации азербайджанцевʼ. Речь не о правах человека. Это попытка– через тщательно выработанную гибридную стратегию давления– подорвать суверенитет Армении, включая демографические манипуляции, переосмысление истории и инфраструктурные требования».
Он напомнил, что тюркский мир уже осуществлял аналогичные этнополитические инициативы на Северном Кипре и в некоторых районах Северной Сирии, и следующим может стать Армения.
Депутат также отметил, что обострение напряжённости между Ираном и Израилем может стать поводом для тюркских объединений установить контроль над южными регионами Армении.
«Кроме угрозы военной агрессии, всё реальнее становится так называемый «миграционный сценарий», подразумевающий демографическое проникновение на юг Армении под видом этнических тюркских беженцев. Таким образом, суверенитет Армении может быть нарушен не войной, а преднамеренной политикой», — заявил он, добавив, что цель прежняя — ограничить способность Армении как суверенного государства и «решить армянский вопрос».
Он призвал Европу не легализовать диктаторский режим Ильхама Алиева, говоря не только о газе, нефти или инвестициях в миллиарды евро.
«Европа прямо участвует в укреплении этого режима, например, активно поддерживая конференцию COP29 в Баку— даже после этнических чисток армян и фиктивных ʻпрезидентскихʼ и ʻпарламентскихʼ выборов», — подчеркнул Геворгян. «Ещё тревожнее стало недавнее заявление, что саммит Европейского политического сообщества 2028 года должен пройти в Баку. Серьёзен риск, что Азербайджан использует этот форум для полного осуществления своего плана «Западного Азербайджана» и легитимации этого на европейской арене».
По его словам, сейчас необходимо остановить политики, которые могут угрожать стабильности региона и уничтожить перспективы мира.
«МИД Армении глубоко разочарован искажёнными, крайне односторонними формулировками в Стамбульской декларации и резолюциях, принятых по инициативе Азербайджана в ходе последнего министерского заседания Организации исламского сотрудничества», — говорится в заявлении МИД. *«Призываем государства-члены ОИС, присоединившиеся к декларации и резолюциям, пересмотреть и решительно отказаться от предвзятых инициатив, направленных на суверенитет и территориальную целостность Армении и угрожающих процессу урегулирования между Арменией и Азербайджаном».
«Обращаем внимание государств-членов ОИС на то, что термин ʻЗападный Азербайджанʼ под прикрытием прав человека является явным территориальным претензией Азербайджана к суверенной территории Армении, что отражено даже в уставе искусственно созданной ʻорганизацииʼ. Не существует и не может существовать такого понятия, как ʻЗападный Азербайджанʼ», — добавил МИД.