ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ներկայացուցիչ Տիգրան Աբրահամյանն ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ այս օրերին, երբ տարբեր ուղղությամբ հարձակումներ են հայկական պետականության, հայ ժողովրդի հավաքական շահերը ներկայացնող կառույցների գործիչների դեմ, մարդիկ կրկին հարցադրում են անում` ի՞նչ անել։
Ըստ նրա՝ անընկալելի է, երբ զուտ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին հակադրվելու և իրենց սխալերը (նաև նախկին շրջանում) չընդունելու պատճառով, փորձում են փակել փոփոխությունների ճանապարհը։
«Քաղաքական դաշտում մեծ առումով երկու գերիշխող մոտեցում կա:
Առաջին, մոբիլիզացնել բոլոր ուժերը և լավագույն ձևով պատրաստել 2026 թվականի ընտրություններին:
Երկրորդ, ԱԺ-ում անվստահության գործընթացի միջոցով պրոցես գեներացնել` թուլացնել իշխանությունը և փորձել հասնել քաղաքական հանգուցալուծման:
ՀՀԿ-ն նախընտրեց 2-րդ ճանապարհը, սկսեց անվստահության գործընթացը, թեկնածու առաջադրեց խորհրդի անդամ Դավիթ Համբարձումյանին:
Թվում էր, թե պրոցեսը պետք է գնա սրա շուրջ համախմբման ուղով, սակայն որոշ շրջանակներ իրենց տապալված մարտավարությունն ու ընտրությունները որպես քաղաքական փոփոխություն տեսնելու մոտեցումն արդարացնելու համար թիրախավորում են անվստահության գործընթացն ու ՀՀԿ ղեկավար Սերժ Սարգսյանին:
Այն մարդիկ, ովքեր հայտարարել են կամ համարում են, որ երկրի փրկությունն այս իշխանությունից օր առաջ ազատվելն է ո´չ միայն սպասելու ժամանակ չպետք է ունենան, այլ գիտակցեն, որ գործող կառավարիչը անօրինական, քաղաքացիական պատերազմով ամեն բան անելու է վերարտադրվելու համար:
Անընկալելի է, երբ զուտ Սերժ Սարգսյանին հակադրվելու և իրենց սխալերը (նաև նախկին շրջանում) չընդունելու պատճառով, փորձում են փակել փոփոխությունների ճանապարհը:
Պետք է ամեն ինչ անել` օգտագործել բոլոր հնարավորությունները, երկրում արագ փոփոխությունների հասնելու համար, իսկ եղած ռեսուրսն օգտագործել ո´չ թե արդարանալու, այլ արդյունավետ գործողությունների իրականացնելու համար»,–ասվում է գրառման մեջ։

Представитель фракции «Честь имею» Тигран Абраамян написал на своей странице в Facebook, что на фоне атак на деятелей, представляющих армянскую государственность и интересы народа, вновь звучит вопрос: «Что делать?»
По его словам, недопустимо, когда ради противодействия третьему президенту Армении Сержу Саргсяну и нежелания признать прежние ошибки, пытаются закрыть путь к переменам.
«На политическом поле в целом доминируют два подхода:
Первый — мобилизовать все силы и как можно лучше подготовиться к выборам 2026 года.
Второй — инициировать процесс недоверия в парламенте, ослабить власть и попытаться достичь политической развязки.
Республиканская партия Армении выбрала второй путь, запустила процесс недоверия и выдвинула в качестве кандидата члена совета Давита Амбарцумяна.
Казалось, что процесс должен объединить вокруг себя, но некоторые круги, чтобы оправдать свои провалившиеся тактики и представление о выборах как единственном средстве перемен, нацелились на процесс недоверия и лидера РПА Сержа Саргсяна.
Люди, заявляющие или считающие, что спасение страны — в скорейшем освобождении от нынешней власти, не только не должны терять времени, но и осознавать: действующее руководство, нарушая законы, готово на всё, даже на гражданскую войну, чтобы сохранить власть.
Недопустимо закрывать путь перемен только ради противодействия Саргсяну и отрицания своих прежних ошибок.
Необходимо сделать всё возможное, использовать все ресурсы, чтобы добиться быстрых перемен в стране, а имеющиеся возможности направить не на оправдания, а на эффективные действия», — говорится в публикации.