24 Հունիս 2025 - 09:15 AMT
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ պետականացման պլանը պատրաստ է։ Շատ շուտով կմտնենք գործնական փուլ։ Պրոցեսները տեղի կունենան Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան,–գրել է նա։
Ավելի վաղ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ԱԺ-ում արդեն շրջանառվում է ՀԷՑ-ի ազգայնացման մասին օրինագիծ։ Նա հավելել է, որ «եկեղեցին, տվյալ դեպքում, ՀԷՑ-ի՝ շուտով նախկին սեփականատերերի համար, ընդամենը ծխածածկույթ է, ՀԷՑ-ն իր գործունեության արդյունքում գրեթե էներգետիկ ճգնաժամ է ստեղծել»։
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հունիսի 18–ի նիստում որոշել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությանը պարտավորեցնել 10 միլիոն դրամի չափով տուգանք վճարել:

24 Июнь 2025 - 09:53 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил на своей странице в Facebook, что план по национализации компании «Электрические сети Армении» (ЭСА) готов.
«План по национализации “Электрических сетей Армении” готов. Очень скоро мы перейдем к практическому этапу. Все процессы будут проходить в соответствии с законодательством Республики Армения», — написал он.
Ранее Пашинян заявлял, что в парламенте уже находится на рассмотрении законопроект о национализации ЭСА. Он отметил, что «церковь в данном случае — лишь дымовая завеса для бывших, а точнее — скоро бывших, владельцев ЭСА. В результате деятельности компании едва не возник энергетический кризис».
18 июня Комиссия по регулированию общественных услуг Армении постановила оштрафовать ЭСА на 10 миллионов драмов.