24 Հունիս 2025 - 13:51 AMT
«Ցեղասպանություն» տերմինի հեղինակ, միջազգային իրավունքի նշանավոր ներկայացուցիչ Ռաֆայել Լեմկինի ծննդյան օրը՝ հունիսի 24-ին, Ծիծեռնակաբերդում գտնվող Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի Հուշապատում ամփոփվել է անվանի գիտնականի և իրավապաշտպանի Նյու Յորքի գերեզմանոցից բերված հողով սափորը և տեղադրվել նրա անվամբ հուշաքար։
Նախաձեռնությունը հարգանքի և երախտագիտության տուրք է այն անձին, ով առաջինը գիտական և իրավական շրջանակում ձևակերպել է ազգային պատկանելության հատկանիշով մարդկանց հետապնդումն ու սպանությունն որպես մարդկության դեմ հանցագործություն։ Հատկանշական է, որ այս հուշակոթողը տեղադրվել է Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված տարում, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ռաֆայել Լեմկինի ջանքերով է 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ընդունվել ցեղասպանության կանխարգելման և պատժի վերաբերյալ առաջին միջազգային կոնվենցիան։
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանն իր ելույթում նշել է, որ հուշաքարի տեղադրումը երախտագիտության ակտ է՝ ուղղված Լեմկինի հիշատակին՝ հայոց ողբերգության համաշխարհային ընկալման գործում ունեցած վաստակի համար։
«Նա այն մարդն էր, ով կարողացավ մեկ բառով արտահայտել հայերի ապրած ամբողջ սարսափը և դնել արդարության համար միջազգային պայքարի հիմքը»,- նշել է Էդիտա Գզոյանը՝ հավելելով, որ Լեմկինի գործունեությունն անջնջելի հետք է թողել հայ ժողովրդի պատմության մեջ։
Արարողության ընթացքում ելույթներով հանդես են եկել նաև Վիտոլդ Ռեպետովիչն ու Նարեկ Պողոսյանը։
Ապրիլ ամսին Էդիտա Գզոյանը մամուլի ասուլիսում հայտնել էր, որ 2025 թվականին Հուշապատում իր տեղը կգտնի նաև ֆրանսիացի նավատորմի հրամանատար Լուի դե Ֆյուրնեի անունը, որի նախաձեռնությամբ փրկվել են Մուսա լեռան մոտ 4000 հայ հերոսական դիմադրության մասնակիցներ։
Հուշապատի 100 մետրանոց բազալտե հատվածում փորագրված են հարյուրավոր բնակավայրերի անուններ, որոնց հայ բնակչությունը ենթարկվել է Օսմանյան կայսրության իրականացրած կոտորածներին և բռնի տեղահանություններին։
1996 թվականից Հուշապատում ամփոփվում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ու դրա միջազգային լուսաբանմանն ուղղված աշխատանքներում աչքի ընկած օտարազգի գործիչների գերեզմաններից վերցված հողով լցված սափորներ, որոնց անուններով տեղադրվում են հուշաքարեր։ Այստեղ իրենց հուշաքարերն ունեն Ֆրիտյոֆ Նանսենը, Բենեդիկտոս XV-ը, Ջակոմո Գորինին, Անատոլ Ֆրանսը, Ջեյմս Բրայսը, Յոհաննես Լեփսիուսը, Ֆրանց Վերֆելը, Արմին Վեգները, Հենրի Մորգենթաուն, Հեդվիգ Բյուլը, Ֆայեզ ալ Ղուսեյնը, Կարեն Եփփեն, Յակոբ Կյունցլերը, Բոդիլ Բյորնը, Մարիա Յակոբսենը, Ալմա Յոհանսոնը, Կլարա Բարտոնը։

В Цицернакаберде, у Мемориала жертвам Геноцида армян, 24 июня состоялась торжественная церемония, посвящённая дню рождения Рафаэля Лемкина — автора термина «геноцид» и выдающегося представителя международного права. В Мемориальной стене был установлен сосуд с землей с его могилы в Нью-Йорке, рядом — памятный камень с его именем.
Инициатива стала выражением уважения и благодарности человеку, который первым дал научно-правовую формулировку преследования и уничтожения людей по признаку национальности как преступления против человечности. Примечательно, что мемориал установлен в год 110-летия Геноцида армян, сообщает «Арменпресс».
Благодаря усилиям Лемкина 9 декабря 1948 года была принята первая международная конвенция о предупреждении геноцида и наказании за него.
Директор Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян в своей речи отметила, что установка памятного камня — акт признательности Лемкину за вклад в мировое осознание армянской трагедии.
«Он был тем, кто смог одним словом выразить весь ужас, пережитый армянами, и заложить основу международной борьбы за справедливость», — подчеркнула она, добавив, что деятельность Лемкина оставила неизгладимый след в истории армянского народа.
С речами также выступили Витольд Репетович и Нарек Погосян.
В апреле Эдита Гзоян сообщила на пресс-конференции, что в 2025 году на Мемориальной стене появится также имя французского адмирала Луи д’Артижа де Фурне, по чьей инициативе были спасены около 4000 армян, участвовавших в героической обороне Муса-Дага.
На 100-метровой базальтовой стене выбиты названия сотен населённых пунктов, чьи армянские жители стали жертвами резни и насильственных депортаций, осуществлённых Османской империей.
С 1996 года в Мемориальную стену помещаются сосуды с землей с могил иностранных деятелей, сыгравших важную роль в признании Геноцида армян и его международном освещении. Среди них: Фритьоф Нансен, Бенедикт XV, Джакомо Горини, Анатоль Франс, Джеймс Брайс, Йоханнес Лепсиус, Франц Верфель, Армин Вегнер, Генри Моргентау, Хедвиг Бюль, Фаез аль-Гусейн, Карен Еппе, Якоб Кюнцлер, Бодиль Бьорн, Мария Якобсен, Альма Йоханссон, Клара Бартон.