24 Հունիս 2025 - 14:35 AMT
ԵՄ-ի և Հայաստան միջև վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսությունն ակտիվ փուլում է։Այդ մասին Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը հայտարարել է ԵՄ-Հայաստան քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմի շրջանակներում կազմակերպված քննարկման ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ սա համագործակցության նոր ուղղություններից է, որն ամրագրված է նաև ԵՄ-Հայաստան համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության (CEPA) համաձայնագրում, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Շատ կարևոր է, որ անցյալ տարվա հուլիսին մենք որոշեցինք առաջ շարժվել այս երկխոսության ուղղությամբ։ Աշխատանքները շարունակվում են»,– նշել է Մարագոսը։
ԵՄ դեսպանը տեղեկացրել է, որ այս պահին իրականացվում է կոնկրետ աշխատանք Հայաստանի իշխանությունների հետ՝ վիզային ազատականացման գործողությունների ծրագրի նախապատրաստման ուղղությամբ։ Այդ ծրագիրը կոչված է ուղղորդելու ոլորտային բարեփոխումները։
ԵՄ արտգործնախարարների 2024թ․հուլիսի 22-ին տեղի ունեցած խորհրդի նիստի ժամանակ կայացված որոշմամբ Եվրահանձնաժողովը սկսում է Հայաստանի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը։

Ведётся подготовка совместного плана реформ.
Диалог между Европейским союзом и Арменией по вопросу визовой либерализации находится на активной стадии. Об этом заявил посол ЕС в Армении Василис Марагос в ходе обсуждения, проведенного в рамках Платформы гражданского общества ЕС–Армения.
По словам Марагоса, это одно из новых направлений сотрудничества, закреплённое в Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией (CEPA), сообщает «Арменпресс».
«Очень важно, что в июле прошлого года мы приняли решение двигаться в этом направлении. Работы продолжаются», — отметил он.
Посол ЕС сообщил, что в настоящее время с армянскими властями ведётся конкретная работа по подготовке плана действий по визовой либерализации. Этот план должен направить проведение секторальных реформ.
Европейская комиссия начала диалог с Арменией по визовой либерализации согласно решению, принятому на заседании Совета ЕС по иностранным делам 22 июля 2024 года.