Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, հրապարակելով Քննչական կոմիտեի հաղորդագրությունն այն մասին, որ «Սրբազան պայքար» անվանումով շարժման մասնակիցները և ղեկավարները պլանավորել էին ՀՀ-ում իրականացնել ահաբեկչական և իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ, անդրադարձել է նաև հրապարակված ձայնագրություններին։
«Թե ինչպես էր «սրբազանը» պատերի տակ գյուլլում, գնդակահարում․ անշուշտ, Կտրիճի «օրհնությամբ» և սամոների աջակցությամբ»,-գրել է Փաշինյանը։
«Մենք դրել ենք բանի վրա. համոզենք, քարոզենք, 2 հոգի պատի տակ գյուլլում ես, մի 15 հոգի դնում ես բանտը, պրծավ՝ գնաց, սաղ բնաջնջվում են, գնդակահարում ես, ընտանիքին էլ կոմպենսացիա ես տալիս կյանքի համար, իրանք էլ ուրախ կլինեն»,–ասվում է ձայնագրության մեջ, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Այդ ձայնագրության մեկ այլ հատվածում հստակ նշված է. «Մեզ ձիգ մարդիկ են պետք, 20-25 հոգի ռազմական պատրաստության մարդիկ: Մեզ պետք է էս փուլում. որևէ մեկին կոնկրետ չենք ասում, որ դու էս ինչն ես անելու»։
Վարչապետի մեկ այլ գրառման մեջ ասվում է․ «Թե ինչպես է «սրբազանը» տիրապետում ինչպես իրենք են ասում «անասուն ազգին եւ էշերին» ոտքի հանելու տեխնոլոգիաներին։ Անշուշտ՝ Կտրիճի օրհնությամբ եւ սամոների աջակցությամբ»։
«Թե ինչպես էր «սրբազանը» կաթվածահար անում ՀՀ պետական կառավարման համակարգը։ Անշուշտ՝ Կտրիճի օրհնությամբ եւ Սամոյի աջակցությամբ»,–գրել է նա։

25 Июнь 2025 - 12:56 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян опубликовал на Facebook аудиозаписи, переданные Следственным комитетом, в которых планируется вооружённая борьба, захват государственной власти, аресты и казни.
Пашинян написал: «Как «архиепископ стреляет у стены — естественно, с благословения Ктрича и поддержкой Само».
В одной из записей говорится: «Наш план: через действия убедим. Два человека у стены — выстрел, пятнадцать — в тюрьму, они сдаются — их стирают. Потом расстрел, семье компенсация… они будут рады», сообщает «1lurer.am ».
В другом фрагменте: «Нужны крепкие люди, 20–25 прошедших военную подготовку. На этом этапе никому не говорим, что именно он будет делать».
Также он написал: «Как «святейший» парализует систему государственного управления Армении. Естественно, с благословения Ктрича и поддержки Само».
Утром 25 июня правоохранители начали обыски по адресам сторонников «Священной борьбы». Следственный комитет заявил, что участники и руководители готовили террористические акты и захват власти.
24 июня Пашинян поделился статьей с civic.am «План переворота оппозиции» и отметил: «Этот процесс войдёт в историю как “проваленный переворот предателей“».