Անվանի հայ կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը, որի 70-ամյա հոբելյանն այս տարի նշվում է տարբեր միջոցառումներով եւ համերգներով, գոհ է նրանից, որ իր հոբելյանն աննկատ չի մնացել:
«Երկու տարի առաջ ես ինքս ինձ հարց էի տալիս, թե արդյոք իմ հոբելյանին Հայաստան կգան իմ ընկեր-գործընկերները, որոնց հետ ես համագործակցում եմ արտասահմանում: Իսկ նրանք պետք է ոչ թե երկու ամիս առաջ, այլ երկու տարի առաջ եւ նույնիսկ ավելի վաղ ժամկետացանկ կազմեն: Բայց մենք ուշացել ենք»,- ասել է կոմպոզիտորը եւ ավելացրել, որ նրա ուսուցիչը` մեծ մարդ եւ կոմպոզիտոր Ղազարոս Սարյանն իր հոբելյանը նշել է Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի դահլիճում, որտեղ տեղավորվում է մոտ 80 հոգի:
Շատ երկրներում իր գործունեությամբ հայտնի մարդը երազանք ունի, բայց նրա խոսքերով, «երազանքը եւ պահանջը շատ մոտ են, նրանք նման են, իսկ ես չեմ ցանկանում ինչ-որ պահանջ ներկայացնել»:
Գնահատելով մշակութային մթնոլորտը Հայաստանում` կոմպոզիտորը նշել է. «Վերջին ժամանակներում ակնհայտ են ընդհանուր ջանքեր, որոնք գործադրվում են Հայաստանում դասական երաժշտության զարգացման եւ տարածման համար, բայց լուրջ առաջադրանք կա` հասնել նրան, որ դասական երաժշտությունը եւ բարձր արվեստն ամբողջությամբ մուտք գործեն հասարակության կյանք, այլ ոչ թե մնան հիացմունքի առարկաներ ինչ-որ փառատոների եւ եզակի միջոցառումների ժամանակ»:
Նույնիսկ ամենափոքր անարդարությունը, որը հասարակական հնչեղություն է ստանում, ցավ է պատճառում Տիգրան Մանսուրյանին: «Ուժի եւ միասնության առումով մեզ արդեն քամել են, մեր կորուստներն արդեն նկատելի են: Ես կցանկանայի, որպեսզի օրենքի իշխանությունը մի անգամ գերիշխի մեր հասարակության մեջ, եւ յուրաքանչյուր մարդ զբաղվի իր գործով»,- նշել է նա:

2 Июнь 2009 - 15:22 AMT
Известный армянский композитор Тигран Мансурян, 70-летие которого отмечается в этом году разными мероприятиями и концертами, доволен тем, что его юбилей не остался незамеченным.
«Два года назад задавался вопросом, приедут ли на мой юбилей в Армению мои друзья-коллеги, с которыми я сотрудничаю за рубежом. А ведь им надо не за два месяца, а за два года, подчас и намного раньше составлять график. Но мы опоздали», – сказал композитор и добавил, что его учитель – великий человек и композитор Газарос Сарьян один из своих юбилеев предпочел отметить в зале дома-музея Арама Хачатуряна, где помещается не более 80 человек.
У человека, значимость творений которого осознана во многих странах, есть мечта, но, по его словам, “мечта и требование очень близки друг к другу, они похожи, а я не хочу предъявлять какое-либо требование”.
Оценивая культурную атмосферу в Армении, композитор заметил: “В последнее время очевидны общие усилия, которые прилагаются для развития и распространения классической музыки в Армении, но стоит серьезная задача – достичь того, чтобы классическая музыка и высокое искусство в целом вошли в жизнь общества, а не оставались предметом восхищения во время каких-то фестивалей и разных единичных мероприятий”.
Даже самая малая несправедливость, которая получает общественную огласку, причиняет боль Тиграну Мансуряну. ” В плане силы и единения нас уже выжали, наши потери уже заметны. Я бы хотел, чтобы однажды власть закона стала превалировать в нашем обществе, а каждый человек занялся своим делом”, – отметил он.