25 Հունիս 2025 - 13:24 AMT
Փաստաբան Սերգեյ Հարությունյանը հայտարարել է, որ Բագրատ Սրբազանին ներկայացվել է մեղադրանք, որը, իր ձևակերպմամբ, հերթական քաղաքական հետապնդում է։
Հարությունյանը մանրամասնել է, որ Բագրատ սրբազանին մեղադրանք է ներկայացվել՝« ահաբեկչության նախապատրաստության և իշխանության յուրացման նախապատրաստության» հատկանիշներով, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Հերթական քաղաքական հետապնդումն է, որն ունի էական լուրջ նպատակ՝ պարալիզացնելու ընդդիմությանը, թուլացնելու ընդդիմությանը, ձերբակալելու բոլոր ակտիվ գործիչներին, թե ինչ նպատակով՝ ժամանակը ցույց կտա։ Կարծում եմ՝ նպատակներից մեկը կլինի եկեղեցու վրա ավելի ուժեղ ոտնձգումը։ Այս ամենը համարում ենք քաղաքական հետապնդման դրսևորում»,–ասել է նա։
Սերգեյ Հարությունյանը նշել է նաև, որ Բագրատ սրբազանի տանն իրականացված խուզարկության ընթացքում զենք–զինամթերք չի հայտնաբերվել, գրում է Aysor.am-ը։
«Քննչական կոմիտեի հրապարակած լուսանկարներից մեկը տեսա, որտեղ զենքն է երևում, ու կողքին դրա մասին փաստաթուղթը։ Ակնհայտ է, որ դա որևէ մեկին է պատկանում, ով, օրինակ, ունի այդ զենքի թույլտվությունը»,–նշել է նա։

Баграту Галстаняну предъявлено обвинение в подготовке террористического акта и захвата власти, сообщил его адвокат Сергей Арутюнян, назвав это очередным проявлением политического преследования.
«Это очередное политическое преследование, целью которого является парализация оппозиции, её ослабление, арест всех активных деятелей. Одна из целей — усиление давления на церковь. Мы рассматриваем это как политическую акцию», — заявил он в интервью «Пастинфо».
Арутюнян также подчеркнул, что во время обыска в доме Баграта оружие и боеприпасы не были найдены, пишет Aysor.am . «На одном из фото, опубликованных Следственным комитетом, видно оружие и документ рядом. Очевидно, что это принадлежит кому-то, у кого есть разрешение», — отметил он.
Утром 25 июня правоохранительные органы начали обыски по адресам сторонников движения «Священная борьба». Следственный комитет утверждает, что участники и лидеры движения планировали совершить теракты и захватить власть в Армении.
24 июня премьер-министр Никол Пашинян на своей странице в Facebook поделился статьей сайта civic.am под заголовком «План переворота оппозиции» и сопроводил её комментарием: «Этот процесс войдет в историю как проваленный переворот предателей».