ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հունիսի 25-ին, իր առանձնատանը ընդունել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնում է ՀՀ առաջին նախագահի մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանը։
«Շուրջ մեկ ժամ տևած զրույցի ընթացքում, Հայաստանի ներկայիս իրավիճակի գնահատականից բացի, անդրադարձ է կատարվել նաև Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ Փաշինյանի կողմից սանձազերծված հաշվեհարդարին, ինչի առիթը Եկեղեցու դեմ իշխանությունների հայտարարած պատերազմի համատեքստում վերջինիս արած հետևյալ հայտարարությունն է. «Եթե չհաջողվի քաղաքական գործիչներին, ուրեմն մենք էլ մեր ձևով ենք մասնակցելու այդ ամեն ինչին»: Խոսք, որը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ սովորական քաղաքական հայտարարություն, ինչի իրավունքը, որպես Հայաստանի քաղաքացի, նա ունի:
Նախագահի գնահատմամբ՝ Փաշինյանը պարտության մարմնավորում է։ Նա խայտառակ կերպով պարտվեց արցախյան պատերազմում, հաստատաբար պարտվելու է նաև Հայոց եկեղեցուն հայտարարած պատերազմում»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն այցելել էր Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին և առանձնազրույց է ունեցել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հետ։ «Զրույցի ընթացքում նախագահն իր լիակատար աջակցությունն էր հայտնել Վեհափառ Հայրապետին՝ միաժամանակ խստիվ դատապարտելով Հայոց 1700-ամյա Եկեղեցու նկատմամբ ՀՀ իշխանությունների հակասահմանադրական ոտնձգությունը», հայտնել է Մայր Աթոռը։
Անդրադառնալով ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի այցին Մայր աթոռ և աջակցությանը կաթողիկոսին, Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, թե Տեր-Պետրոսյանն իհարկե «պիտի կանգնի իր նման ժողովրդատյաց կեղծարարի ու կեղծիքի կողքին»։
«Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Հայաստանի Հանրապետությունում ընտրությունների կեղծման պրակտիկայի հիմնադիրն է եւ նա իհարկե պիտի կանգնի իր նման ժողովրդատյաց կեղծարարի ու կեղծիքի կողքին», – գրել է Փաշինյանը:

25 Июнь 2025 - 15:00 AMT
25 июня первый президент Армении Левон Тер-Петросян принял у себя в резиденции Католикоса всех армян Гарегина Второго. Об этом сообщил пресс-секретарь экс-президента Арман Мусинян на своей странице в Facebook.
В ходе часовой беседы, помимо оценки текущей ситуации в Армении, обсуждалось и мнимое политическое преследование бизнесмена Самвела Карапетяна, начатое премьер-министром Николом Пашиняном. Основанием для этого стало заявление Карапетяна: «Если политикам не удастся, значит мы тоже по-своему примем участие во всем этом», сделанное в контексте конфликта между властями и Церковью. По словам Мусиняна, это была обычная политическая реплика, на которую Карапетян имеет полное право как гражданин.
Президент Тер-Петросян охарактеризовал Пашиняна как «олицетворение поражения», указав на его провал в Арцахской войне и выразив уверенность, что он также потерпит поражение в объявленной им войне против Церкви.
Ранее Тер-Петросян посетил Святой Эчмиадзин, где в частной беседе выразил полную поддержку Католикосу и резко осудил «антиконституционные посягательства властей» на Армянскую Апостольскую Церковь, сообщает Мать-Апостольская Церковь.
В ответ Пашинян в Facebook заявил, что Тер-Петросян, разумеется, «станет на сторону такого же антинационального фальсификатора и лжеца». Он добавил: «Левон Тер-Петросян — основатель практики фальсификации выборов в Армении, и он, конечно же, поддержит подобного себе».