25 Հունիս 2025 - 14:23 AMT
«Սրբազան պայքար» շարժումը հայտնել է, որ Քննչական կոմիտեի այսօր հրապարակած «հեղաշրջման ծրագրում» նշված «ամսաթիվը վկայում է՝ այն կազմվել է մեկ տարի առաջ և իրականություն չի դարձել»։ Այդ մասին ասվում է շարժման Տելեգրամի ալիքում։
«Երկրի ղեկավարի պաշտոնում նստած չարիքը, հղվելով իշխանությունների գրպանի քարոզչական կայքերի «տեղեկություններին», նախօրեին պնդում էր, իբր ընդդիմությունը երկրում հեղաշրջում անելու ծրագիր ունի։ Հատկանշական է, որ տպագրելով այդ «ծրագիրը», իշխանական քարոզչամեքենան երեկ թղթով ծածկել էր այդ «ծրագրի» իրագործման ժամանակը (նկար 1)։
Մինչդեռ Քննչական կոմիտեի՝ այսօր հրապարակված այդ նույն «ծրագրի» մեջ հստակ երևում է, որ «ծրագիրը» մեկ տարվա վաղեմություն ունի (նկար 2) և, իհարկե, չի իրագործվել։
Այսիքն՝ Նիկոլ Փաշինյանը քաղաքական բռնաճշումներ իրականացնելու համար օգտագործել է անհայտ մարդկանց կողմից մեկ տարի առաջ պատրաստված, բայց այդպես էլ կյանքի չկոչված ինչ-որ թուղթ։ Ընդ որում, դատելով այն փաստից, որ «ծրագրում» առկա ամսաթիվը չարիքն ու իր քարոզչամեքենան երեկ ծածկել էին, կարելի է վստահ պնդել, որ իշխանությունն ինքն էլ հրաշալի գիտի՝ հորինված թղթի վրա ապօրինի հետապնդումներ է իրականացնում»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

В Telegram-канале движения «Священная борьба» говорится, что в документе, опубликованном сегодня Следственным комитетом, ясно указана дата, свидетельствующая о том, что «план переворота» был составлен год назад и так и не был реализован.
Утверждается, что накануне проправительственные СМИ намеренно скрыли эту дату, разместив фотографии с закрытым временным штампом. Однако на версии, представленной СК, дата видна, что, по словам движения, подтверждает давность документа.
В заявлении также говорится, что премьер-министр Никол Пашинян использует этот устаревший и неизвестно кем составленный документ как предлог для политических репрессий. «Факт сокрытия даты доказывает, что власти прекрасно знали — это фикция», — утверждается в тексте.
24 июня Никол Пашинян разместил на своей странице в Facebook статью civic.am под заголовком «План переворота оппозиции», сопроводив её комментарием: «Этот процесс войдёт в историю как проваленный переворот предателей».
25 июня правоохранительные органы начали обыски в домах сторонников движения «Священная борьба». Следственный комитет заявил, что его участники и лидеры планировали террористические акты и захват власти.