26 Հունիս 2025 - 07:53 AMT
Աշխատանքային այցով Չինաստանում գտնվող ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հունիսի 25-ին Չինաստանի Միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտում ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները՝ նշելով այն դինամիկ ջանքերը, որոնք ձեռնարկվում են դրանց իրագործման ուղղությամբ։
Հատուկ շեշտադրվել են Հայաստան-Չինաստան երկկողմ կապերը, այդ համատեքստում արտգործնախարարը հաստատել է ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը՝ խորացնելու համագործակցությունը նոր մակարդակի հասցնելու նպատակով՝ ընդգրկելով ավելի ընդգծված և լայն օրակարգ։
Հանդիպման մասնակիցներն ընդգծել են, որ նման զարգացման համար կան բարենպաստ պայմաններ։ Դրանց թվում առանձնացվել են ընդհանուր սկզբունքներն ու մոտեցումները, հատկապես տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքի սկզբունքի շուրջ ձևավորված փոխըմբռնումը։
Քննարկման մի հատվածում Արարատ Միրզոյանը անդրադարձել է նաև տարածաշրջանային փոխկապակցվածության հարցերին՝ ներկայացնելով «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանը, լինելով ռազմավարական խաչմերուկային դիրքում, կարող է էական դերակատարում ունենալ տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ընդլայնման նախագծերում։
Նախարարը հավելել է, որ այդ համատեքստում կարևոր են նաև հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորմանն ու զարգացմանն ուղղված ՀՀ ջանքերը: Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում երկու երկրների միջև միջպետական հարաբերությունների և խաղաղության մասին համաձայնագրի ստորագրման կարևորությունը:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև գլոբալ ու տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական զարգացումներին, որոնց վերաբերյալ նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումները։

Находящийся с рабочим визитом в Китае министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 25 июня выступил в Китайском институте международных исследований, где представил приоритеты внешней политики Армении. Он подчеркнул динамичные усилия, предпринимаемые для их реализации.
Особо была отмечена двусторонняя повестка Армения – Китай. Мирзоян подтвердил готовность правительства Армении углубить сотрудничество и вывести его на новый уровень с более широким и конкретным содержанием.
Участники встречи подчеркнули, что для такого развития существуют благоприятные условия. Среди них — общие принципы и подходы, особенно взаимопонимание по вопросу уважения территориальной целостности.
В ходе обсуждения Мирзоян также затронул вопросы региональной взаимосвязанности, представив инициативу «Перекресток мира». По его словам, Армения, обладая стратегическим перекрестным положением, может сыграть ключевую роль в расширении экономических и транспортных связей.
Министр добавил, что в этом контексте важны усилия Армении по нормализации и развитию отношений с соседями. Он представил последние события в процессе мирного урегулирования между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув значение межгосударственных отношений и подписания мирного соглашения для обеспечения мира в регионе.
В ходе обсуждений были рассмотрены также глобальные и региональные геополитические процессы. Министр изложил позицию Армении по этим вопросам.
По завершении визита министр иностранных дел Армении оставил запись в книге почетных гостей института.