Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարել է, որ Հայաստանի իրավապահ մարմինները բացահայտել և կանխել են վտանգավոր հանցագործություն, որը նպատակ ուներ խարխլել երկրի պետականությունը, ազգային անվտանգությունն ու կայունությունը։
Նա բարձր է գնահատել ԱԱԾ, Քննչական կոմիտե, ոստիկանություն, դատախազություն և ՆԳՆ համատեղ աշխատանքը՝ ընդգծելով, որ առաջարկելու է լավագույններին ներկայացնել պետական պարգևների, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Կարևոր է արձանագրել, որ բացահայտվել է մեր պետականության, Հայաստանի անվտանգության և կայունության դեմ նախապատրաստվող հանցագործություն։ Բնականաբար, նաև կանխվել է այդ պլանի իրագործումը։ Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր իրավապահ համակարգի բոլոր ներկայացուցիչներին»,–ասել է նա։
Վարչապետը հավելել է, որ այդ հարցի շուրջ առավոտյան քննարկում է ունեցել ՀՀ նախագահի հետ։
Միաժամանակ, անդրադառնալով հանրային արձագանքներին՝ նա նշել է, որ մի շարք օգտատերեր այս դեպքը համեմատում են 1999 թ. Հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության հետ։
Փաշինյանն ասել է. «Օգտատերերի մի խումբ արձանագրում է, որ Հայաստանում նոր Հոկտեմբերի 27 է կանխվել։ Մի ուրիշ խումբ էլ հարց էր բարձրացնում՝ արդյոք 1999 թվականին Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինը կարո՞ղ էր կանխել Հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչությունը։ Կարծում եմ՝ սա մի հարց է, որի պատասխանը նույնպես պետք է վստահելի ձևով ձևակերպել։ Հույս ունեմ, որ մեր իրավապահ համակարգը այս հարցի պատասխանը գտնելու ուղղությամբ նույնպես ջանքեր կգործադրի»։
Վազգեն Գալստանյանը կալանավորվել է 2 ամսով։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի երեք հոդվածներով՝ ահաբեկչության, զանգվածային անկարգությունների, իշխանության յուրացման նախապատրաստում։
Քննչական կոմիտեն դատարան է ներկայացրել ընդհանուր առմամբ 16 անձի կալանավորման միջնորդություն։ Նրանցից 9-ի մասով դատարանը բավարարել է կալանքի միջնորդությունը, մեկի վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի հունիսի 26-ին։ Մնացածների հարցերը նույնպես կքննվեն նույն օրը։
Հունիսի 25–ի առավոտյան իրավապահ մարմինները սկսել են խուզարկություններ «Սրբազան պայքար» շարժման կողմնակիցների հասցեներում: Քննչական կոմիտեն հայտարարել է, որ «Սրբազան պայքար» անվանումով շարժման մասնակիցները և ղեկավարները «պլանավորել էին ՀՀ-ում իրականացնել աhաբեկչական և իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ»։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ շարժման առաջնորդ Բագրատ սրբազանը 2 ամսով կալանավորվել է։

Премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства заявил, что правоохранительные органы Армении раскрыли и предотвратили опасное преступление, которое имело целью подорвать государственность, национальную безопасность и стабильность страны.
Он высоко оценил совместную работу Службы национальной безопасности, Следственного комитета, полиции, прокуратуры и МВД, добавив, что предложит представить лучших сотрудников к государственным наградам, сообщает «Арменпресс».
«Важно зафиксировать, что было раскрыто преступление, готовившееся против нашей государственности, безопасности и стабильности. Разумеется, осуществление этого плана также было предотвращено. Благодарю всех представителей нашей правоохранительной системы», — заявил он.
Премьер сообщил, что утром обсудил данный вопрос с президентом Армении.
Касаясь общественной реакции, Пашинян отметил, что ряд пользователей сравнивает это событие с терактом 27 октября 1999 года. «Одни пишут, что в Армении удалось предотвратить новый 27 октября. Другие задаются вопросом: могли ли в 1999 году правоохранительные органы Армении предотвратить тот теракт? Думаю, это вопрос, на который также нужно найти достоверный ответ. Надеюсь, наша правоохранительная система приложит усилия и в этом направлении», — сказал он.
Вазген Галстян арестован на два месяца. Ему предъявлены обвинения по трем статьям УК РА — в терроризме, массовых беспорядках и подготовке к захвату власти.
Следственный комитет подал в суд ходатайства об аресте 16 человек. Суд удовлетворил девять из них, одно решение ожидается 26 июня, остальные также будут рассмотрены в тот же день.
25 июня утром начались обыски у сторонников движения «Священная борьба». Следственный комитет утверждает, что участники движения планировали теракты и захват власти в Армении. Позже стало известно, что лидер движения архиепископ Баграт был арестован на два месяца.
24 июня премьер-министр Пашинян поделился в Facebook статьей с civic.am под заголовком «План переворота оппозиции» и написал: «Этот процесс войдет в историю как провалившийся переворот предателей».