Հայր Ասողիկ Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ այն, ինչ այսօր, այս պահին կատարվում է մեր երկրում, «հայ քաղաքական գործիչների ու կուսակցությունների, նախկին ու ներկայիս պետական դեմքերի մեղքն է»:
«Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին գալիս են Տիրոջ առջև ծնրադրելու և աղոթք անելու՝ գոհացում տալու հոգևոր պահանջմունքներին և խորհելու ու ամրացնելու ազգային հոգևոր ինքնությունը, հավատքը, հույսը և առատացնելու սերն առ Աստված, ազգակիցն ու Հայրենիքը:
Ահա՛, այսպես է վարվել դարեր շարունակ հայ մարդը՝ մաքառելով և հարատևելով, երբեք չմոլորվելով իր պատմական առաքելությունից: Եվ միայն որոշ ավազակներ են, որ անցյալում բորենիների պես ներխուժել են ՍՐԲԱՎԱՅՐ՝ Մայր Տաճարի խաչը խորտակելու, սրբությունները պղծելու, Տիրոջ Օծյալի վրա սուր բարձրացնելու… Եվ այդ բոլոր հարձակումներն իրականացնողներն ստացել են իրենց արժանի պատիժը՝ աստվածային ահեղ վրեժը հենց ա՛յս աշխարհում:
Եվ, հիմա, լուրեր են հասնում մեզ, որ այս ժամին վայելում ենք Մայր Աթոռի՝ մեր սրբազնասուրբ վանքի, աղոթաբույր խաղաղությունն ու զորությունը՝ որպես վանաբնակ միաբաններ ողջ անձով խորհելով ու ապրելով հայ ազգի ու Հայրենիքի կյանքով ու ճակատագրով, լուրեր ենք ստանում, որ ի հայտ են եկել անաստված ու անհոգի ավազակներ, որոնք հանդգնելու են հարձակվել Սուրբ Էջմիածնի վրա: Իրա՞վ: Մի՞թե այդքան համարձակություն ունեք, այդքան լրբություն ունեք:
Ձեր ստոր քաղաքական խաղերը չփորձեք «խաղալ» ՍՐԲԱՎԱՅՐՈՒՄ, արդեն բավական է, որ դուք բոլորդ՝ համագումար քաղաքական ուժերդ, Հայաստան երկիրը դարձրիք արյան ու սուգի հովիտ՝ մտածված ստանձնելով այս խեղկատակության դերերը:
Մի՛ հանդգնեք պայքար բորբոքել Սբ Եկեղեցու և պետության միջև՝ կողքից ձեռքեր շփելով ու հրճվելով: Սբ Եկեղեցին և ուխտապահ հայ հոգևորականը երբեք չե՛ն խոնարհվում անցողիկի առջև և միշտ առաջնորդվում են համազգային ու պետական շահերով՝ վեր կանգնելով անհատականից ու խմբայինից:
Այն ինչ այսօր, այս պահին կատարվում է մեր Երկրում՝ ձեր մեղքն է, հայ քաղաքական գործիչներ ու կուսակցություններ, նախկին ու ներկայիս պետական դեմքեր: Ավելին ասելու ժամանակը չէ հիմա. դեռ պատասխան եք տալու ձեր Աստծո առջև:
Ուշքի՛ եկեք, վանեցե՛ք ձեր մտքի, սրտի և հոգու խավարը, սիրեցե՛ք ձեր ժողովրդին և Հայրենիքը և միաբանությամբ ու արժանապատվությամբ լծվեցեք Հայրենիքի շինության սուրբ գործին:
Հիշեցե՛ք, որ անցյալում մեր ողբերգությունների պատճառը թագավորի ու իշխանի վախկոտությունը, միմյանց հանդեպ ատելությունն ու անմիաբանությունն էր. մի՛ կրկնեք այդ նվաստացուցիչ պատմական սխալները»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հունիսի 27–ին Մայր աթոռում Քահանայից ժողով էր նախատեսված։ Ըստ PanARMENIAN.Net ի աղբյուրի, ԱԱԾ-ն Մայր աթոռի տարածքում է, հավանաբար նախատեսում են խուզարկել Վեհարանի շենքը` կաթողիկոսի նստավայրը։

Отец Асогик Карапетян в своей публикации в Facebook заявил, что происходящее в стране — это вина армянских политиков, партий и государственных деятелей прошлого и настоящего.
«В Первопрестольный Эчмиадзин приходят, чтобы преклонить колени перед Господом, помолиться, удовлетворить духовную потребность, укрепить национальную духовную идентичность, веру, надежду и приумножить любовь к Богу, соотечественнику и Родине.
Так поступал армянин веками — борясь и выстояв, не отклоняясь от своей исторической миссии. Только отдельные бандиты вторгались в прошлом в СВЯЩЕННОЕ МЕСТО как шакалы — чтобы разрушить крест Великого Храма, осквернить святыни, поднять меч на Помазанника Божьего… Все эти нападавшие получали заслуженное наказание — Божью кару уже в этой жизни.
И вот теперь, когда мы, братия монастыря, наслаждаемся молитвенной тишиной и мощью Святого Эчмиадзина, живя с мыслями и болью народа и Отечества, до нас доходят известия, что появились безбожные и бессердечные разбойники, замышляющие нападение на Эчмиадзин. Правда? Неужели у вас хватит наглости?
Не смейте переносить свои подлые политические игры в СВЯЩЕННОЕ МЕСТО. Уже достаточно того, что вы, все политические силы, превратили Армению в долину крови и скорби, играя заранее спланированные роли в этом фарсе.
Не провоцируйте конфликт между Святой Церковью и государством, потирая руки от радости. Святая Церковь и верные ей священнослужители никогда не склонятся перед временным и всегда будут руководствоваться интересами народа и государства — выше личных и групповых интересов.
То, что происходит сейчас в нашей стране — это ваша вина, армянские политики, партии, бывшие и нынешние государственные деятели. Сейчас не время говорить больше. Вы еще дадите ответ перед Богом.
Очнитесь. Изгоните тьму из разума, сердца и души. Возлюбите свой народ и Родину и с единством и достоинством посвятите себя святому делу созидания Отечества.
Помните: наши прошлые трагедии были следствием трусости царей и князей, взаимной ненависти и разобщенности. Не повторяйте этих позорных исторических ошибок», — говорится в публикации.
Утром около 30 человек в масках ворвались в епархию Ширака, сообщил адвокат Мигран Погосян. Однако глава епархии архиепископ Микаэл Аджапахян сейчас находится в Святом Эчмиадзине.
На 27 июня был назначен Собор священников. По данным PanARMENIAN.Net , на территории Эчмиадзина находятся сотрудники Службы нацбезопасности, возможно, они намерены провести обыск в здании резиденции Католикоса.
Бывший глава Палаты адвокатов Ара Зограбян сообщил, что против архиепископа Аджапахяна возбуждено уголовное дело и формируется группа адвокатов для его защиты.