27 Հունիս 2025 - 09:35 AMT
Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ համացանցում տարածված վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին վերագրվող ձայնագրությունը ստեղծվել է արհեստական բանականության միջոցով:
Նշվում է, որ հունիսի 26–ին համացանցում հրապարակված ձայնագրությունում առկա են առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ մի խումբ անձինք, գործելով նախնական համաձայնությամբ, իրավաբանական հետևանքներ առաջացնելու նպատակով, համացանցում տեղադրել են «Նիկոլ Փաշինյանի հատուկ հանձնարարականը ԱԱԾ ու Քննչական պետերին» վերտառությամբ արհեստական բանականության միջոցով ստեղծված կեղծ ձայնագրություն, որում վարչապետն իբրև թե կոնկրետ քրեական վարույթով հանձնարարություններ է տալիս ՀՀ իրավապահ մարմինների ղեկավարներին։
«Դեպքի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազությունից ստացված հաղորդման հիման վրա ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՔՕ 364–րդ հոդվածի 2–րդ մասի 2–րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ համակարգչային կեղծիք կատարելը)։
Կատարվում է նախաքննություն։ Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ վարութային գործողություններ՝ համակարգչային կեղծիք կատարած անձանց ինքնությունը պարզելու և նրանց արարքին քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ: Քննչական կոմիտեն նախազգուշացնում է ձեռնպահ մնալ ժամանակակից տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ համակարգչային կեղծիք տարածելու և այդ կերպ հանրությանը մոլորեցնելու և ապատեղեկատվություն տարածելու գործելաոճից»,-ասված է ՔԿ հաղորդագրության մեջ։

27 Июнь 2025 - 14:32 AMT
Следственный комитет Армении сообщил, что в интернете распространилась фальсифицированная аудиозапись, приписываемая премьер-министру Николу Пашиняну, созданная с использованием технологий искусственного интеллекта.
По информации ведомства, 26 июня в сети была опубликована аудиозапись под заголовком «Особое поручение Никола Пашиняна главам СНБ и Следственного комитета». В записи якобы содержатся конкретные указания премьер-министра в отношении одного из уголовных производств. В Следственном комитете утверждают, что данная аудиозапись является подделкой, изготовленной с применением искусственного интеллекта группой лиц, действовавших по предварительному сговору и с целью повлечь юридические последствия.
На основании сообщения, поступившего из Генеральной прокуратуры Армении, в Главном управлении по расследованию особо важных дел СК возбуждено уголовное производство по пункту 2 части 2 статьи 364 Уголовного кодекса Армении (совершение компьютерной подделки группой лиц по предварительному сговору).
Ведется предварительное следствие. Проводятся необходимые следственные и иные процессуальные действия с целью установления личности фальсификаторов и правовой оценки их действий. Следственный комитет призывает воздержаться от использования современных технологий для распространения компьютерных подделок и дезинформации, вводящей общественность в заблуждение.
Примечание: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его виновность не будет доказана в законном порядке и установлена вступившим в силу приговором суда.