ԱԱԾ-ն հայտարարել է, որ քրեական գործի շրջանակում Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին ձերբակալելու որոշում է ընդունվել և կոչ է արել նրան «չթաքնվել» և «ներկայանալ իրեն սպասող ԱԱԾ օպերատիվ խմբին»։
«ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում որոշում է կայացվել ՀԱԵ Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի (Գևորգ Արտաշեսի Աջապահյան) նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, այն բանի համար, որ նա զանգվածային լրատվամիջոցների, տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ, իշխանությունը զավթելուն և սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր է կատարել:
Այդ կապակցությամբ 2025թ. հունիսի 27-ին որոշում է կայացվել ազատության մեջ գտնվող մեղադրյալ Գևորգ Աջապահյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու նպատակով դատարան ներկայացնելու համար ձերբակալելու մասին: Որոշման իրագործումը հանձնարարվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բոլոր քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ իրավիճակը լարելուց, չխոչընդոտել իրավապահ մարմինների օրինական որոշումների իրագործմանը: Միքայել Արքեպիսկոպոս Աջապահյանին (Գևորգ Արտաշեսի Աջապահյան) կոչ ենք անում չթաքնվել իրավապահ մարմիններից ևներկայանալ իրեն սպասող Ազգային անվտանգության ծառայության օպերատիվ խմբին։
Ավելի ուշ ԱԱԾ աշխատակիցները կոտրել են Վեհարանի պահակակետի պատուհանը և մուտք գործել Վեհարանի տարածք, ինչի մասին վկայում են սոցցանցերում տարածված տեսանյութերը: Ապա վեհարանի դիմաց կանգնածԱԱԾ–ի մեքենան հեռացել է տարածքից:
Հունիսի 27–ին Մայր աթոռում Քահանայից ժողով էր նախատեսված։ ԱԱԾ-ն Մայր աթոռի տարածքում է, հավանաբար նախատեսում են խուզարկել Վեհարանի շենքը` կաթողիկոսի նստավայրը։ Փաստաբանների պալատի նախկին ղեկավար Արա Զոհրաբյանը տեղեկացրել է, որ Աջապահյանի դեմ սկսվել է քրեական վարույթ և կազմավորվում է փաստաբանների պաշտպանական խումբ։

27 Июнь 2025 - 11:09 AMT
Национальная служба безопасности (НСС) Армении сообщила о решении арестовать главу Ширакской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископа Микаэла Аджапахяна в рамках расследуемого уголовного дела. Ведомство призвало его «не скрываться» и «явиться к оперативной группе НСС, которая его ожидает».
По данным ведомства, в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении, в рамках предварительного следствия, было принято решение о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении архиепископа Микаэла Аджапахяна (Геворг Арташесович Аджапахян) по части 2 статьи 422 Уголовного кодекса Армении. Его обвиняют в том, что он, используя СМИ и информационно-коммуникационные технологии, публично призывал к захвату власти и насильственному свержению конституционного строя.
В этой связи 27 июня 2025 года было принято решение об аресте находящегося на свободе обвиняемого Аджапахяна с целью последующего обращения в суд с ходатайством об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу. Исполнение решения поручено НСС Армении.
НСС призвала граждан не накалять обстановку и не препятствовать выполнению законных решений правоохранительных органов. Архиепископу Аджапахяну вновь предложено не скрываться от правоохранителей и явиться к оперативной группе Службы нацбезопасности.
По сообщению, сотрудники НСС разбили окно на посту охраны Католикосата и вошли на территорию здания.
По словам адвоката Миграна Погосяна, утром около 30 человек в масках ворвались в резиденцию Ширакской епархии. Сам архиепископ Микаэл Аджапахян в настоящее время находится в Святом Эчмиадзине, где на 27 июня был запланирован Собор духовенства. Сотрудники НСС находятся на территории и, предположительно, готовятся к обыску в здании резиденции католикоса. Бывший глава Палаты адвокатов Ара Зограбян сообщил, что против Аджапахяна возбуждено уголовное дело, и формируется группа адвокатов для его защиты.