ԱԱԾ-ն որոշել է դուրս գալ Մայր Աթոռի տարածքից։ Այդ մասին ասվում է տարածված հայտարարության մեջ։
«Այսօր՝ 2025 թվականի հունիսի27–ին, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տարածքից Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին (Գևորգ Արտաշեսի Աջապահյան) ձերբակալելու որոշումը իրականացնելու ընթացքում արձանագրվել է քաղաքացիների կուտակում։ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը և ոստիկանությունը, ելնելով անվտանգության նկատառումներից և կանխելով իրավիճակի հնարավոր ևդիտավորյալ սրումը, որոշում է կայացրել դուրս գալ Մայր Աթոռի տարածքից։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բոլոր քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ իրավիճակը լարելուց, չխոչընդոտել իրավապահ մարմինների օրինական որոշումների իրագործմանը: Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին (Գևորգ Արտաշեսի Աջապահյան) կոչ ենք անում չթաքնվել իրավապահ մարմիններից և ներկայանալ իրեն սպասող Ազգային անվտանգության ծառայության օպերատիվ խմբին։
ԱԱԾ-ն շարունակում է իրականացնել օրենքով սահմանված իր գործառույթները՝ ապահովելով հանրային կարգի և անվտանգության պահպանումը։ Իրավապահ մարմինների օրինական գործողություններին խոչընդոտելու դեպքերը կարժանանան իրավական գնահատականի»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը հայտնել էր, որ չի թաքնվել և մտադիր էլ չէ դա անել, և գնալու է իրավապահների հետ։ Նա այդ մասին հայտարարել է Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնի բակում։ Տեղի ունեցած դեպքերի ընթացքում հրմշտոց է արձանագրվել ոստիկանների և հոգևորականների միջև։ Չնայած նրան, որ Աջապահյանն ի սկզբանե հայտնել է իր պատրաստակամությունը՝ իրավապահների հետ գնալու, որոշ ժամանակ անց նա վերադարձել է Վեհարան։

27 Июнь 2025 - 11:24 AMT
Служба национальной безопасности Армении (СНБ) объявила о решении покинуть территорию Святой Эчмиадзин. Как говорится в официальном заявлении, этот шаг предпринят для предотвращения возможной или преднамеренной эскалации ситуации при попытке задержания архиепископа Микаэла Аджапахяна 27 июня 2025 года.
«Сегодня, 27 июня 2025 года, при реализации решения о задержании архиепископа Микаэла Аджапахяна (Геворга Арташесовича Аджапахяна) на территории Святого Эчмиадзина было зафиксировано скопление граждан. Исходя из соображений безопасности и с целью предотвращения возможного или умышленного обострения ситуации, СНБ и полиция Республики Армения приняли решение покинуть территорию Апостольской церкви», — говорится в сообщении.
Служба национальной безопасности призывает граждан «не обострять обстановку и не препятствовать законным действиям правоохранительных органов». Также архиепископу Аджапахяну предлагается прекратить уклонение от властей и явиться к оперативной группе СНБ.
«СНБ продолжит выполнять свои функции, установленные законом, обеспечивая общественный порядок и безопасность. Любые случаи препятствования законным действиям правоохранительных органов получат правовую оценку», — отмечается в сообщении.
Ранее архиепископ Ширакской епархии Микаэл Аджапахян заявил во дворе Первопрестольного Эчмиадзина, что он не скрывается и не намерен этого делать, выразив готовность пойти с правоохранителями. Несмотря на это, после конфликта между духовенством и полицией он вскоре вернулся в Католикосат.