Դատարանը որոշում է կայացրել 2 ամսով կալանավորել Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին։
Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը հայտնել է, որ դատարանի որոշմամբ նաև սահմանափակվել են նրա շփումները՝ բացառությամբ մերձավոր ազգականների ու պաշտպանների հետ, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Ավելի վաղ Զոհրաբյանը տեղեկացրել էր, որ Աջապահյանի դեմ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հիմքով։ Քննչական մարմինը ներկայացրել է միջնորդություն դատարանին՝ նրան կալանավորելու մասին։
Քրեական վարույթը հարուցվել է Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի այն հայտարարությունների առնչությամբ, որոնք վերաբերել են «երկրում ռազմական հեղաշրջում իրականացնելու» կոչերին։ Գործը վերաբերում է իշխանության զավթման, տարածքային ամբողջականության խախտման, ինքնիշխանության հրաժարման կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու ուղղությամբ արված հրապարակային կոչերին։
Դատարանում Միքայել սրբազանն ընդգծել է՝ եթե իրեն կալանավորեն, ինքը միևնույնն է Աստծուն երախտապարտ կլինի՝ այս փորձությունն ապրելու համար, խոսքերը փոխանցել է նրա պաշտպանը,հայտնում է Panorama.am-ը։
Զոհրաբյանի խոսքով՝ Սրբազանը պահպանում է մարտական տրամադրություն, մնում է հանգիստ և պատրաստվում է օգտագործել այս հանգամանքները՝ հանգստանալու նպատակով։
Միքայել սրբազանը չի ընդունել մեղադրանքը:
Հունիսի 27–ի առավոտյան մոտ 30 դիմակավորված անձ ներխուժել էր Շիրակի թեմի առաջնորդարան։ Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը, սակայն, Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնում էր, որտեղ Քահանայից ժողով էր նախատեսված։ ԱԱԾ-ն մտել էր Մայր աթոռի տարածք՝ ձերբակալելու Աջապահյանին։ Սրբազանը հայտարարել էր, որ պատրաստվում է գնալ իրավապահների հետ, բայց տեղի ունեցած հրմշտոցից հետո նա կաթողիկոսի հետ գնաց Վեհարան։

Глава Ширакской епархии, архиепископ Микаэл Аджапахян помещён под стражу на два месяца для проведения расследования по обвинению в призывах к военному перевороту.
Юрист Ара Зограбян сообщил журналистам, что суд также ограничил его контакты, за исключением общения с ближайшими родственниками и адвокатами.
Ранее Зограбян заявил, что в отношении архиепископа возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 422 Уголовного кодекса РА, а следствие ходатайствовало об аресте.
Обвинения связаны с публичными заявлениями, рассматриваемыми как призывы к совершению «военного переворота» в стране. Дело касается «подстрекательства к захвату власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственного свержения конституционного строя».
В суде священник подчеркнул, что даже в случае ареста он остаётся благодарен Богу за возможность пройти через это испытание.
Зограбян передал журналистам: «В своём последнем слове архиепископ Микаэл сказал: „Если вы меня арестуете, я всё равно благодарен Богу, что прохожу через это испытание“», сообщает «http://Panorama.am » .
По словам адвоката, священник сохраняет боевой дух, остаётся спокойным и намерен использовать это время для отдыха.
Архиепископ Микаэл отрицает предъявленные обвинения.
Утром 27 июня около 30 человек в масках ворвались в резиденцию Ширакской епархии. В этот момент Аджапахян находился в Кафедральном соборе Святого Эчмиадзина на собрании духовенства. Служба государственной безопасности вошла в комплекс, чтобы арестовать его. Архиепископ заявил, что готов сотрудничать с правоохранительными органами.