30 Հունիս 2025 - 09:25 AMT
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը զգուշացրել է, որ հանրային տրանսպորտում ուղեվարձը չվճարողները կտուգանվեն։
Նա հավելել է, որ օրենսդրական փաթեթը հուլիսի 1–ին քննարկվելու է Ազգային ժողովում։
«Ունենք քաղաքացիներ, ովքեր մտածում են՝ միգուցե եկել է անվճար տրանսպորտային երթևեկության ժամանակը։ Հարգելի քաղաքացիներ, այդ ժամանակն ավարտվում է»,–ասել է նա, հայտնում է Radar.am-ը։
Նա շեշտել է, որ տեղեկատվական արշավն իրականացնելուց հետո ինչ-որ փուլից սկսելու են տուգանել չվճարողներին։
«Հատուկ ուզում եմ նախազգուշացնել, որ հետո չասեն՝ բա ինչու այսպես եղավ։ Օրենսդրական փաթեթ է քննարկվելու վաղը Ազգային ժողովում, որով արդեն նախատեսվում է հստակ տուգանք տրանսպորտային միջոցից օգտվելիս չվճարելու, չվավերականացնելու համար»,– ասել է նա։
Քաղաքապետը նշել է, որ տպավորված է, քանի որ քաղաքացիների գերակշիռ մասն առանց որևէ նման կարգավորման՝ վճարում է տրանսպորտի համար։ Նա կարևորել է ավտոբուսներում երկրորդ վալիդատորներն ունենալու հարցը։
Ի պատասխան քաղաքապետի՝ փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ մինչև հուլիսի վերջ կավարտեն բոլոր ավտոբուսներում երկրորդ վալիդատորների տեղադրումը։ Ըստ նրա՝ MAN ավտոբուսներում այդ սարքավորումները արդեն առկա են։

Мэр Еревана Тигран Авинян предупредил, что пассажиры, не оплачивающие проезд в общественном транспорте, будут подвергаться штрафам. Он добавил, что соответствующий законодательный пакет будет рассмотрен в Национальном собрании 1 июля.
«Есть граждане, которые считают, что наступила эпоха бесплатного проезда. Уважаемые граждане, это время подходит к концу», — заявил он, сообщает «Radar.am ».
Мэр заявил, что после проведения информационной кампании с определённого этапа начнётся штрафование тех, кто не оплачивает проезд.
«Хочу специально предупредить, чтобы потом не говорили: почему так получилось. Завтра в Национальном собрании будет обсуждаться законодательный пакет, которым уже предусмотрены конкретные штрафы за пользование транспортом без оплаты или без валидации», — отметил Авинян.
Выразив удовлетворение, что большинство граждан добровольно оплачивают проезд, несмотря на отсутствие обязательных санкций, Авинян подчеркнул важность наличия второго валидатора в автобусах.
Заместитель мэра Сурен Григорян сообщил в ответ, что установка вторых валидаторов завершится во всех автобусах до конца июля. По его словам, автобусы MAN уже оснащены этими устройствами.