30 Հունիս 2025 - 09:53 AMT
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն, արձագանքելով Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտնած մտահոգությանը «եկեղեցու վրա հարձակումների առնչությամբ», ասել է, որ ավելի կլինի Լավրովը չխառնվի ՀՀ ներքին գործերին ու ներքին քաղաքականությանը:
«Հպանցիկ հասցրեցի ծանոթանալ իմ սիրելի գործընկեր Սերգեյ Լավրովի այդ մեկնաբանությանը։ Ուզում եմ ասել, որ պարոն Լավրովի տեղեկատվությունը ճիշտ չէ և ամբողջական չէ։ Եթե չեմ սխալվում՝ պարոն Լավրովն օգտագործել է «իշխանությունների պայքար եկեղեցու դեմ» ձևակերպումը։ Լավրովի տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը»,–ասել է նա, հայտնում է Radar.an-ը։
Միրզոյանն ասել է, որ ՀՀ-ում չկա իշխանության պայքար եկեղեցու դեմ։
«Այն, ինչ նկատի ունի պարոն Լավրովը, հավանաբար վերաբերում է եկեղեցական մի քանի գործիչների կողմից ՀՀ քաղաքականությանը խառնվելու, քաղաքական գործընթացներին մասնակցելու և, համաձայն արդեն մեր իրավապահ մարմինների, ոչ իրավական ձևով մասնակցություն ունենալու ցանկությանը, այն է՝ ապօրինի հեղաշրջման փորձերին մասնակցելու կամ նախաձեռնելու երևույթը։ Սա իրավական պրոցես է, և սա ՀՀ ներքին գործն է։
Ավելի լավ է՝ պարոն Լավրովը չխառնվի ՀՀ ներքին գործերին ու ներքին քաղաքականությանը»,–ասել է նա։
Միրզոյանը նույն կոչն է արել Լավրովի խորհրդարանական գործընկերներին, մեդիա գործընկերներին։
«ՌԴ պաշտոնյաները, խորհրդարանականները և մեդիա փորձագետները պետք է մեծ հարգանքով վերաբերվեն ՀՀ ինքնիշխանությանը և այլևս երբեք իրենց թույլ չտան խառնվեն մեր ներքին գործերին»,– ասել է Միրզոյանը։

Глава МИД Армении Арарат Мирзоян, комментируя озабоченность министра иностранных дел России Сергея Лаврова «атакой на церковь», заявил, что Лаврову следовало бы воздержаться от вмешательства во внутренние дела и внутреннюю политику Армении.
«Я мельком ознакомился с комментарием моего дорогого коллеги Сергея Лаврова. Хочу сказать, что информация господина Лаврова неверна и неполна. Если я не ошибаюсь, господин Лавров употребил формулировку «борьба властей против церкви». Эта информация не соответствует действительности», — сказал он, сообщает Radar.am .
Мирзоян отметил, что в Армении нет борьбы властей с церковью.
«То, что имеет в виду господин Лавров, вероятно, касается вмешательства некоторых церковных деятелей в политику Армении, участия в политических процессах и, по данным наших правоохранительных органов, намерения незаконно участвовать — то есть принимать участие в попытках или инициировании переворота. Это правовой процесс, и это внутреннее дело Армении.
Господину Лаврову было бы лучше не вмешиваться во внутренние дела и внутреннюю политику Армении», — заявил он.
Мирзоян выступил с аналогичным призывом к парламентским коллегам Лаврова и медийным партнерам:
«Российские официальные лица, парламентарии и медиапрактики должны с большим уважением относиться к суверенитету Армении и впредь никогда не позволять себе вмешиваться в наши внутренние дела», — подчеркнул он.