Մշտական ուշադրության կենտրոնում պահելով անձնակազմի բարօրությունը և արձագանքելով ժամանակակից աշխարհի օրըստօրե աճող մարտահրավերներին, Երևանի կոնյակի գործարանը «Միասին» միջազգային բարեգործական հիմնադրամի հետ համատեղ, նախաձեռնել է թիմի վերապատրաստման մեկամսյակ, որի ընթացքում ընկերության տարբեր ոլորտներում ներգրավված աշխատակիցների համար կազմակերպվում են սթրեսակայունության և սթրեսի կառավարման հատուկ դասընթացներ։
Դասընթացի հիմնական նպատակներից է բարձրացնել աշխատակիցների հոգեբանական դիմացկունությունը, սթրեսակայունությունը, ինչն իր հերթին բերում է արդյունավետ հաղորդակցման հմտությունների ձևավորմանը։
Դասընթացներն անցկացվում են «Միասին» միջազգային բարեգործական հիմնադրամի փորձառու հոգեբանների կողմից՝ կիրառելով ժամանակակից մեթոդներ, ներառյալ գործնական վարժություններ, ինտերակտիվ քննարկումներ և թիմային աշխատանք։ Մասնակիցները հնարավորություն են ստանում ոչ միայն ճանաչելու սթրեսի աղբյուրները, այլև ձեռք բերելու հմտություններ՝ արդյունավետորեն կառավարելու այն ինչպես մասնագիտական, այնպես էլ հասարակական և անձնական առօրյայում։
«Ժամանակակից աշխարհն իր հետ բերում է նոր հմտություններին տիրապետելու իմպերատիվը, որը մենք չենք կարող ժխտել։ Այսպես, ի տարբերություն մեր ծնողների մենք այսօր պարզապես պարտավոր ենք լինել մեդիագրագետ, տիրապետել կիբերանվտանգության տարրական գիտելիքների և այլն։ Ցավոք, սթրեսին դիմակայելու հմտություններին տիրապետելը ևս դարձել է ժամանակակից կյանքի անքակտելի մասը։ Շատ ուրախ ենք, որ Երևանի կոնյակի գործարանի անձնակազմին արժեքավոր գիտելիքներ և հմտություններ փոխանցելու պատասխանատու գործընթացը ստանձնել են «Միասին» միջազգային բարեգործական հիմնադրամի մասնագետները»,- նշել է Երևանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանը։
Հիմնադրամի մասնագետների կողմից կազմված ծրագիրը հավասարակշռված է թե՛ տեսական, և թե՛ գործնական բաղադրիչներով՝ ապահովելով գիտելիքների կիրառելիություն իրական կյանքում։
«Ցավոք, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ իրենց կյանքի ընթացքում մարդկանց մոտ 80%-ը բախվում է առնվազն մեկ տրավմատիկ իրադարձության, որը կարող է լուրջ վնաս հասցնել հոգեկան և ֆիզիկական առողջությանը։ Կկարողանա արդյո՞ք մարդը լիովին վերականգնվել այս իրադարձությունից և նորմալ գործել, սա ուղղակիորեն կախված է նրանից, թե ինչպիսի աջակցություն կստանա մասնագետներից և հասարակությունից», – նշել է «Միասին» միջազգային բարեգործական հիմնադրամի հայկական մասնաճյուղի ղեկավար Արթուր Եղիազարյանը։
Միասին միջազգային բարեգործական հիմնադրամի կողմից առաջարկվող ծառայությունների ամբողջ շրջանակին կարելի է ծանոթանալ կայքում։

Сохраняя постоянное внимание к благополучию сотрудников и отвечая на растущие вызовы современного мира, Ереванский коньячный завод совместно с Международным благотворительным фондом «Миасин» запустил месячную программу тренингов для сотрудников предприятия. В рамках этой инициативы для сотрудников, работающих в различных подразделениях компании, организованы специальные курсы по развитию стрессоустойчивости и эффективному управлению стрессом.
Одной из ключевых целей тренинга является повышение психологической устойчивости сотрудников, что, в свою очередь, способствует развитию навыков эффективной коммуникации.
Занятия проводят опытные психологи фонда «Миасин», применяя современные методики, включая практические упражнения, интерактивные обсуждения и работу в командах. Участники получают возможность не только выявлять источники стресса, но и осваивать навыки его эффективного преодоления как в профессиональной, так и в личной и социальной сферах жизни.
«Современный мир привносит с собой императив к овладению новыми навыками, которое нельзя игнорировать. В отличие от наших родителей, сегодня мы обязаны быть медиаграмотными, обладать базовыми знаниями в области кибербезопасности и многим другим. К сожалению, умение противостоять стрессу также стало неотъемлемой частью современной жизни. Мы очень рады, что специалисты Международного благотворительного фонда «Миасин» взяли на себя ответственную миссию передачи ценных знаний и навыков сотрудникам Ереванского коньячного завода», — отмечает руководитель отдела по связям с общественностью Ереванского коньячного завода Заруи Сарибекян.
Программа, разработанная специалистами фонда, сбалансирована по теоретическим и практическим компонентам, что гарантирует прикладной характер полученных знаний в повседневной жизни.
«К сожалению, статистика Всемирной организации здравоохранения показывает, что около 80% людей в течение жизни сталкиваются как минимум с одним травматическим событием, способным нанести серьезный ущерб психическому и физическому здоровью. Возможность полного восстановления и нормального функционирования напрямую зависит от того, какую поддержку человек получает от специалистов и общества», — говорит руководитель армянского филиала фонда «Миасин» Артур Егиазарян.
Полный спектр услуг, предлагаемых Международным благотворительным фондом «Миасин», доступен по ссылке.