ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Երևանում գտնվող Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների նորանշանակ ղեկավար Կայա Կալասի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ Հայաստանը և ԵՄ-ն խորհրդակցություններ են սկսել պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում։
«Սա վճռորոշ քայլ է երկկողմ համագործակցության շրջանակը ժամանակակից մարտահրավերներին հարմարեցնելու և դրանց հաղթահարման լրացուցիչ ջանքեր գործածելու առումով»,–ասել է Միրզոյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Բանակցությունների ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվել են նաև ԵՄ դիտորդական առաքելության աշխատանքը Հայաստանում, ինչպես նաև Հայաստանին ցուցաբերվող օժանդակությունը «Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի» շրջանակում։
Միրզոյանը հայտարարել է նաև, որ Հայաստանը և ԵՄ–ն հաջողությամբ ավարտել են գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ բանակցությունները, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Սա հավակնոտ փաստաթուղթ է, որը համագործակցության նոր ուղղություններով է համալրելու և առավել խորացելու ՀՀ-ԵՄ երկկողմ օրակարգը՝ միաժամանակ խթանելով Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև համապարփակ ու ընդլայնված գործընկերության պայմանագրի արդյունավետ կիրարկումը»,–ասել է նա։
Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանի դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունները՝ ներառյալ ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացումը, հիբրիդային սպառնալիքներին և ապատեղեկատվությանը հակազդելու միջոցառումները։
«ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև Եվրոպական միության ճգնաժամի կառավարման գործողություններում ՀՀ-ի մասնակցության շրջանակը սահմանելու մասին համաձայնագրի ստորագրումը ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի ընդլայնման երկուստեք արտահայտված պատրաստակամության վառ օրինակն է, որը միևնույն ժամանակ ի ցույց է դնում գլոբալ անվտանգության, աշխարհում կայունության և խաղաղության հաստատման գործում կառուցողական ներդրում ունենալու՝ Հայաստանի ձգտումը և ցանկությունը»,–հայտարարել է Միրզոյանը։
Ավարտելով իր խոսքը՝ Միրզոյանը նշել է. «Այսպիսով, այսօր մենք վստահությամբ արձանագրում ենք, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները երբեք այսքան ընդգրկուն և սերտ չեն եղել»։
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ-ին՝ վերջին տարիների ընթացքում Հայաստանի կողքին լինելու և աջակցություն ցուցաբերելու համար։
2024 թվականի հուլիսին ԵՄ-ն արդեն հատկացրել է 10 միլիոն եվրո այդ հիմնադրամից՝ ուղղված ՀՀ զինված ուժերի նյութատեխնիկական կարողությունների կատարելագործմանը։ Այս տարվա ընթացքում նախատեսվել է տրամադրել ևս 20 միլիոն եվրո, սակայն Հունգարիան արգելափակել է այդ փոխանցումը՝ առաջ քաշելով պահանջ, որ նման ֆինանսավորում տրամադրվի նաև Ադրբեջանին։ Այս հարցի շուրջ քննարկումները դեռ շարունակվում են։

30 Июнь 2025 - 11:13 AMT
После встречи с новым главой внешнеполитического ведомства Европейского союза Кайей Каллас министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что Армения и ЕС начали консультации в сфере обороны и безопасности.
«Это решающий шаг в направлении адаптации рамок двустороннего сотрудничества к современным вызовам и активизации совместных усилий по их преодолению», – отметил Мирзоян, передает «Спутник Армения».
Стороны также обсудили деятельность наблюдательной миссии ЕС в Армении и предоставление помощи в рамках «Европейского фонда мира».
Мирзоян сообщил, что Армения и ЕС успешно завершили переговоры по новой партнерской повестке, передает «1lurer.am ».
«Это амбициозный документ, который углубит двустороннюю повестку дня Армения–ЕС и дополнит ее новыми направлениями сотрудничества, одновременно способствуя эффективной реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС», – сказал он.
Министр подчеркнул инициативы, направленные на укрепление устойчивости Армении, включая развитие демократических институтов и меры по противодействию гибридным угрозам и дезинформации.
«Подписание соглашения об участии Армении в действиях Европейского союза по управлению кризисами – яркий пример обоюдной готовности расширить партнерскую повестку и свидетельство стремления Армении внести конструктивный вклад в обеспечение глобальной безопасности, стабильности и мира», – заявил Мирзоян.
В завершение своей речи он отметил: «Сегодня мы с уверенностью можем констатировать, что отношения Армения–ЕС никогда не были столь всеобъемлющими и тесными».
Министр также поблагодарил Европейский союз за поддержку, оказанную Армении в последние годы.
В июле 2024 года ЕС выделил 10 миллионов евро из Европейского фонда мира на развитие материально-технических возможностей Вооруженных сил Армении. В 2025 году планировалось выделить еще 20 миллионов, однако Венгрия заблокировала этот транш, выдвинув условие предоставить аналогичное финансирование и Азербайджану. Обсуждения по этому вопросу продолжаются.