30 Հունիս 2025 - 11:31 AMT
Տ. Տիրան եպիսկոպոս Պետրոսյանը, ով հանդիսանում է Կենտրոնական Եվրոպայի Հայրապետական Պատվիրակ, զորակցություն է հայտնել Բագրատ և Միքայել սրբազաններին, որոնք 2 ամսով կալանավորվել են, հայտնում է «Սրբազան պայքարը»։
«Սիրելի եղբայրներ ի Քրիստոս՝ Բագրատ Սրբազան և Միքայել Սրբազան, այս տողերը գրում եմ սեղմված սրտով, հուզմունքով լեցուն հոգով։ Քանի որ ինչքան էլ ֆիզիկապես հեռու լինենք միմյանցից, փորձության այս օրերին դուք երկուսդ էլ անջնջելի կերպով ներկա եք իմ աղոթքներում, մտքում և հոգում։
Ցասումով ու ցավով տեղեկացա ձեր ապօրինի ազատազրկման մասին՝ եղկելի գործողություն, որն ուղղված է ոչ միայն ձեր անձերի, այլև հոգևոր այն ճանապարհի դեմ, որով դուք միշտ քայլել եք և շարունակելու եք քայլել խիզախությամբ ու նվիրվածությամբ։ Սակայն որքան անարդար է ձեր դեմ հարուցված այս փորձությունը, նույնքան վեհ է ձեր արձագանքը՝ լռությամբ, հավատքով, ներքին խաղաղությամբ։
Ձեր ձայնը, ձեր կերպարը, ձեր խիզախ վկայությունը հազարավոր մարդկանց համար դարձել են մխիթարություն։ Իսկ այժմ, երբ ձեզ զրկել են ձեր մարմնավոր ազատությունից, գիտեմ և, երկուսիդ էլ լավ ճանաչելով, վկայում եմ, որ ազատ է ձեր ոգին, անսասան է ձեր հավատքը և լուսեղեն ճշմարտության ձեր ճանապարհը։ Ձեզ գցել են երկաթե դռների ետևը, բայց չեն կարող բանտել ձեր կոչումը՝ ապրելու ավետարանում նկարագրված քաջ հովվի սրտով, կանգնելու տառապյալի կողքին, դառնալու ձայնազուրկի ձայնը։ Անգամ ձեր լռությունն է խոսում․․․․
Սիրելի եղբայրներ, Միշտ հիշում եմ մեր միասնական բազմաթիվ պահերը՝ երբ միասին կողք կողքի կանգնել ենք աղոթքի, երբ միասին մասնակցել ենք տարբեր միջոցառումների՝ նույն խղճով խոսելով արդարության մասին, երբ սրտանց ծիծաղել կամ լռել ենք՝ եղբայրաբար, հոգևոր խորությամբ։
Հիշում եմ Մայր Աթոռում կամ այլուր մեր զրույցները, երբ միմյանց հետ աղ ու հացի պես կիսվել ենք մեր ժողովրդի հետ կապված հույսերով ու ցավերով։ Այդ բարի հիշողություններն այսօր վերադառնում են որպես հոգևոր ժպիտ՝ ձեր ներկայությունը տպավորելով անգամ հեռավորության մեջ։
Սիրելի՛ եղբայրներ, այս օրերին ձեզ բաժին հասած փորձությունն այնքան կենդանի է դարձնում մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի ազդու այն խոսքը, որը հաճախ ենք ընթերցել միասին աղոթքի կամ խորհրդածության պահին, բայց որն այսօր ձեր լռությամբ, ձեր ցավով ու տոկունությամբ, ձեր կյանքի օրինակով հնչում է նոր ուժով. «Երանի՜ նրանց, որ հալածվում են արդարության համար, որովհետև նրանցն է երկնքի արքայությունը» (Մատթ. 5:10)։
Դուք երբեք մենակ չեք։ Մեր աղոթքները, մեր օրհնությունը, հոգևոր մեր ուժն ուղղված են ձեզ՝ իբրև լույսի մի ճառագայթ դիվային այս խրախճանքի մեջ։ Եվ այդ աղոթքի մեջ ուզում եմ ձեզ հիշեցնել սաղմոսերգուի խոսքերը. «Տերն է իմ լույսը և փրկությունը, ես ումի՞ց պիտի վախենամ. Տերն է իմ կյանքի ապավենը, ես ումի՞ց պիտի սարսափեմ» (Սաղմ․ 27:1)։
Թող ձեր կյանքի այս փորձությունը դառնա ոչ թե կոտրող ցնցում, այլ՝ մաքրող կրակ։ Թող ձեր նեղության պահերը վերածվեն հարության նոր արշալույսի։ Թող շուտափույթ գան ազատության այն օրերը, երբ նորովի կփայլի ձեր հովվական ներկայությունը ձեզ վստահված հազարավոր հավատացյալների հոգիներում՝ սրբացած, խորացած, անսասան։
Տիրոջից խնդրում եմ ձեզ տոկունություն՝ ինչպես Դանիել մարգարեին առյուծների գբի մեջ, խաղաղություն՝ ինչպես սուրբ Պողոսին բանտում, և գալիք ազատություն՝ ինչպես Տեր Հիսուսի հրաշափառ հարությունը մթության խորքից։
Ձեզ գրկում եմ հոգով, օրհնում եմ սիրով, ուղեկցում եմ աղոթքով։
Հ․Գ․ Ձեզ եմ փոխանցում բազմաթիվ մարդկանց աղոթքներն ու բարեմաղթանքները»,- նշված է Տիրան Սրբազանի ուղերձում։

Епископ Тиран Петросян, Патриарший делегат Армянской апостольской церкви в Центральной Европе, выразил поддержку епископам Баграту и Микаелу, которых арестовали на два месяца, сообщает «Священная борьба».
«Возлюбленные братья во Христе — срыбазны Баграт и Микаэл, эти строки я пишу с сжатым сердцем и глубоко взволнованной душой. Хотя мы физически далеки друг от друга, в эти дни испытаний вы оба неизгладимо присутствуете в моих молитвах, мыслях и духе», — говорится в послании.
Он назвал их арест незаконным и постыдным действием, направленным не только против них лично, но и против их духовного пути. Несмотря на несправедливость, епископ отметил их благородный ответ — молчанием, верой и внутренним миром.
«Ваш голос, ваш образ, ваша мужественная вера стали утешением для тысяч людей. Хотя вас лишили телесной свободы, ваш дух свободен, ваша вера непоколебима, а ваш путь к истине светел», — подчеркнул он.
Епископ Тиран с теплотой вспомнил общие молитвы и духовные беседы с арестованными архиереями, отметив, что даже на расстоянии их присутствие остается ощутимым.
Он напомнил слова Христа из Нагорной проповеди: «Блаженны изгнанные за правду, ибо их есть Царство Небесное» (Матф. 5:10), которые теперь обретают особую силу через их страдание и стойкость.
«Вы не одни. Наши молитвы, благословения и духовная поддержка — с вами, как луч света в этой тьме», — написал он, цитируя также Псалом 26:1 об уповании на Господа.
Послание завершается молитвой о стойкости, мире и скором освобождении, с надеждой, что эти страдания станут очищающим огнем и возрождением их пастырской миссии.
25 июня правоохранительные органы начали обыски в адресах, связанных с движением «Священная борьба». Следственный комитет обвинил участников и лидеров в планировании терактов и попытке захвата власти. Архиепископ Баграт был арестован на два месяца, вместе с ним — ещё 14 человек.
27 июня утром около 30 человек в масках ворвались в резиденцию Ширакской епархии. Архиепископ Микаел Аджапахян в тот момент находился в Эчмиадзине на собрании духовенства. Сотрудники СНБ вошли на территорию резиденции с целью его задержания. После инцидента он отправился к католикосу, а затем явился в Следственный комитет, после чего по решению суда был арестован на два месяца. Против него возбуждено дело по статье о публичных призывах к захвату власти, отказу от суверенитета, нарушению территориальной целостности и свержению конституционного строя.