30 Հունիս 2025 - 12:36 AMT
Ավելի քան 400 մլն դրամ արժողությամբ գույք է դուրս բերվել պետությունից Մայրապետյանի օգտին. Վարույթը դատարանում է
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 2004-2011թթ. ընթացքում ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետի պաշտոնը զբաղեցրած անձը, մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվելով Սամվել Մայրապետյանի հետ, 2006 թվականի հոկտեմբերի 20-ին նրանից որպես սեփականություն ընդունելով 186,48 քառ. մետր մակերես ունեցող՝ Երևան քաղաքի Աբովյան փողոցի 8-րդ շենքի 13-րդ բնակարանը, չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 2007 թվականի ապրիլի 5-ի որոշմամբ Երևան քաղաքի Աբովյան 10 հասցեում գտնվող 1250 քմ ընդհանուր մակերեսով շենքը և 56 քմ ընդհանուր մակերեսով ավտոտնակը ուղիղ վաճառքով օտարելու մասին պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունները Ս. Մայրապետյանին պատկանող ՍՊ ընկերության կողմից չկատարելու պայմաններում վերը նշված պաշտոնատար անձը համապատասխան հայցադիմումով դատարան դիմելու ընթացակարգ չի նախաձեռնել: Այն է՝ ընդունել է ժամկետի խախտմամբ ՍՊԸ-ի կողմից ներկայացված հաշվետվությունը, որը չի հավաստել պայմանագրով նախատեսված՝ գույքի հիմնական վերանորոգման և վերականգնման նպատակով 150,000,000 ՀՀ դրամ ներդրում կատարած լինելու պարտավորությունը և ներդրումներն իբրև կատարված լինելու մասին տեղեկատվություն է տրամադրել ՀՀ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեին, որի հիման վրա ոչ իրավաչափ եղանակով դադարեցվել է Երևան քաղաքի Աբովյան փողոցի 10 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության գրավի իրավունքը:
Հիշյալ արարքով պետության համար առաջացել են ծանր հետևանքներ, այն է՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 221,757,000 ՀՀ դրամ գնահատված անշարժ գույքն առանց իրավաչափ հիմքի դուրս է եկել պետության գույքային հաշվեկշռից:
Բացի այդ, նշված պաշտոնատար անձը կրկին նույն շահագրգռվածությամբ չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները, մասնավորապես՝ ՀՀ կառավարության 2005 թվականի հունիսի 16-ի որոշմամբ Երևանի Աբովյան 8 հասցեում գտնվող 638.2 քառ. մետր տարածքը ուղիղ վաճառքով օտարելու մասին պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունները Ս. Մայրապետյանին պատկանող մեկ այլ ՍՊ ընկերության կողմից չկատարելու պայմաններում համապատասխան հայցադիմումով դատարան դիմելու ընթացակարգ չի նախաձեռնել, որի հետևանքով առանձնապես խոշոր չափերով՝ 178,464,591 ՀՀ դրամ կադաստրային արժեք ունեցող անշարժ գույքն առանց իրավաչափ հիմքի դուրս է եկել պետության գույքային հաշվեկշռից:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետի պաշտոնը զբաղեցրած անձին մեղադրանք է ներկայացվել 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (2 դրվագ):
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթի նյութերն ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:

30 Июнь 2025 - 13:01 AMT
Следствием, проведённым Антикоррупционным комитетом Армении, установлено, что лицо, занимавшее должность начальника Управления по управлению государственным имуществом при правительстве РА в 2004–2011 годах, находясь в близких отношениях с Самвелом Майрапетяном, 20 октября 2006 года приняло от него в личную собственность квартиру площадью 186,48 кв.м. по адресу Абовян 8, квартира 13, в Ереване, не исполнив при этом свои должностные обязанности.
В частности, установлено, что согласно решению правительства от 5 апреля 2007 года, здание площадью 1250 кв.м. и гараж 56 кв.м. по адресу Абовян 10 должны были быть переданы в собственность компании Майрапетяна при условии инвестиций в размере 150 млн драмов на капитальный ремонт и восстановление. При невыполнении условий сделки компания предоставила просроченный отчёт, не подтверждающий факт инвестиций, однако чиновник не инициировал судебный процесс. Напротив, он передал Государственному комитету кадастра информацию о якобы выполненных обязательствах, что стало основанием для незаконного снятия государственной обременённости с недвижимости.
В результате государству был причинён крупный ущерб: имущество стоимостью около 221,76 млн драмов было выведено из государственной собственности без законных оснований.
Аналогичным образом, по решению правительства от 16 июня 2005 года, участок площадью 638,2 кв.м. по адресу Абовян 8 был продан другой компании, связанной с Майрапетяном, с теми же инвестиционными условиями. Несмотря на их неисполнение, чиновник не предпринял необходимых юридических шагов, в результате чего имущество кадастровой стоимостью 178,46 млн драмов было также незаконно выведено из государственной собственности.
Чиновнику предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА, принятого 18 апреля 2003 года (два эпизода). Предварительное следствие завершено, материалы переданы в Антикоррупционный суд.