ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ և ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Սարգիս Խանդանյանը ԵԱՀԿ ԽՎ 32-րդ տարեկան նստաշրջանի քաղաքական և անվտանգային հարցերի հանձնաժողովի նիստում ունեցած ելույթում ասել է, որ խաղաղության օրակարգը չպետք է ծանրաբեռնենք նոր թեմաներով, նոր նախապայմաններով։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի հետ Խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը խոչընդոտող հանգամանքներ չկան։
«ՀՀ–ն ու Ադրբեջանն այս տարվա սկզբին հայտարարեցին, որ խաղաղության պայմանագրի նախագծի տեքստը պատրաստ է, և Հայաստանն առաջարկել է սկսել քննարկումներ դրա ստորագրման օրվա եւ վայրի վերաբերյալ: Համաձայն եմ այն գնահատականի հետ, որ անհրաժեշտ է օգտագործել հնարավորության պատուհանը՝ ստորագրելու և վավերացնելու այդ համաձայնագիրը, ինչպես նշվում է Ձեր բանաձեւում և ինչպես հենց նոր նշեց ադրբեջանցի իմ գործընկերը:
Հայաստանը բազմիցս հայտնել է, որ պատրաստ է հնարավորինս շուտ ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը և հաստատել միջպետական հարաբերություններ մեր երկու երկրների միջեւ: Հայաստանը պատրաստ է ստորագրել այսօր: Հայաստանը պատրաստ էր ստորագրել այն երեկ: Դրա համար այլևս խոչընդոտներ չկան: Կրկնում եմ՝ այլևս խոչընդոտներ չկան:
Եվ մենք չպետք է ծանրաբեռնենք խաղաղության օրակարգը նոր թեմաներով, նոր նախապայմաններով: Պայմանագրի տեքստը կարող է ծառայել որպես ամուր հիմք՝ հարաբերությունների կարգավորման եւ երկխոսության շարունակման համար: Ակնհայտ է, որ կան մի շարք բաց հարցեր, որոնք պետք է լուծվեն: Ակնհայտ է, որ երեք տասնամյակ տևած հակամարտությունից հետո մենք պետք է վստահություն կառուցենք: Ես կարծում եմ՝ մեր հարաբերությունների ինստիտուցիոնալացումը համաձայնագրի ստորագրման ու վավերացման միջոցով, ամենակարևոր նախապայմանն է երկխոսություն և վստահություն կառուցելու համար:
Ներկայիս աշխարհաքաղաքական խառնաշփոթի և ճգնաժամի պայմաններում, և երբ մենք նշում ենք Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի 50-ամյակը, մենք լավ նորությունների և հաջողության պատմությունների կարիք ունենք: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը կարող է լինել այդպիսի հաջողության պատմություն»,–ասել է նա։
Խանդանյանը նաև շեշտել է, որ ներկայիս պայմաններում խաղաղության հաստատումը կարող է հանդես գալ որպես դրական օրինակ ԵԱՀԿ տարածաշրջանի համար՝ հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական լարվածության ֆոնն ու տարածաշրջանային զարգացման հրատապությունը։

Председатель постоянной комиссии НС Армении по внешним отношениям и глава армянской делегации в ПА ОБСЕ Саркис Ханданян в ходе заседания Комитета по политическим и вопросам безопасности в рамках 32-й ежегодной сессии ПА ОБСЕ заявил, что мирная повестка не должна перегружаться новыми темами и условиями.
Он отметил, что сегодня нет никаких препятствий для подписания мирного договора с Азербайджаном.
«В начале этого года Армения и Азербайджан заявили, что текст мирного соглашения готов. Армения предложила начать обсуждения по поводу даты и места его подписания. Я согласен, что нужно использовать этот шанс для подписания и ратификации соглашения, как указано в вашей резолюции и как только что отметил мой азербайджанский коллега», — сказал Ханданян.
«Армения неоднократно заявляла о готовности подписать договор как можно скорее и установить межгосударственные отношения. Армения готова подписать его сегодня. Армения была готова подписать его вчера. Препятствий больше нет. Повторяю — препятствий больше нет».
Он подчеркнул, что не следует нагружать мирную повестку новыми темами и условиями. Текст договора, по его словам, может стать прочной основой для нормализации отношений и продолжения диалога.
«Разумеется, остаются открытые вопросы. После тридцатилетнего конфликта необходимо выстраивать доверие. Я считаю, что институционализация отношений через подписание и ратификацию соглашения — ключевой шаг на этом пути», — добавил он.
Ханданян отметил, что на фоне мировой нестабильности и в преддверии 50-летия Хельсинкского заключительного акта, обществу нужны истории успеха — одной из которых может стать мир между Арменией и Азербайджаном. Он также заявил, что установление мира в текущих условиях может служить положительным примером для всего региона ОБСЕ, учитывая геополитическое напряжение и срочную необходимость регионального развития.
13 марта МИД Армении заявил, что принял предложения Азербайджана по двум ранее несогласованным статьям, и текст договора готов к подписанию. Армения выразила готовность начать консультации по срокам и месту подписания. В Баку же выдвинули новые условия и отметили, что говорить о сроках встречи пока рано.
Проект договора содержит 17 пунктов, из которых ранее были согласованы 15. Неурегулированные статьи касаются отказа от взаимных международных претензий и запрета на размещение представителей третьих стран на армяно-азербайджанской границе.