1 Հուլիս 2025 - 11:43 AMT
Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ պաշտոնական Իրանը համաձայն չէ «Ստամբուլի հռչակագրում» Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջների հետ։
«Այդ փաստաթղթի որոշ կետեր չեն ենթադրում առանձին անդամների համաձայնություն»,–ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Բաքվի հրահրմամբ հռչակագրում հիշատակվում էր այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը» և կոչ էր պարունակում Հայաստանին «չխոչընդոտել արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձին»։ «Արևմտյան Ադրբեջան» արտահայտությամբ Բաքուն նկատի ունի Հայաստանի տարածքը։
Իրանական կողմը, որը բազմիցս բանավոր աջակցել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը, քվեարկել է փաստաթղթի ընդունման օգտին։ Թեհրանի դիրքորոշումը բացատրելով՝ Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իսմայիլ Բաղային հայտարարել էր, որ Իսլամական համագործակցության անդամ պետությունները կարող են կոլեկտիվ փաստաթղթերում բարձրացնել հարցեր, որոնք չեն արտացոլում յուրաքանչյուր անդամ պետության դիրքորոշումը։
Ավելի վաղ, մեկնաբանելով հռչակագիրը, ՀՀ փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանը հայտարարել էր, որ հռչակագրում առկա ձևակերպումների վերաբերյալ Երևանը քննարկումներ է անցկացնում ԻՀԿ անդամ առանձին պետությունների հետ։

1 Июль 2025 - 12:34 AMT
Посол Ирана Мехди Собхани на встрече с журналистами заявил, что официальная позиция Ирана не совпадает с пунктами Стамбульской декларации, содержащими территориальные претензии к Армении.
«Некоторые положения документа не требуют единогласного согласия всех участников», — отметил он, передает Sputnik Армения.
По инициативе Баку в декларации была упомянута так называемая «общинa Западного Азербайджана» и содержался призыв к Армении «не препятствовать возвращению западных азербайджанцев». Под «Западным Азербайджаном» Баку подразумевает территорию Армении.
Иран, несмотря на многократную устную поддержку территориальной целостности Армении, проголосовал за принятие документа. Разъясняя позицию Тегерана, официальный представитель МИД Ирана Исмаил Багаи отметил, что в коллективных документах Организации исламского сотрудничества могут содержаться положения, не отражающие мнение каждой страны-участницы.
Ранее заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян заявил, что Ереван обсуждает формулировки декларации с рядом стран-членов ОИС.