2 Հուլիս 2025 - 09:05 AMT
Հուլիսի 2-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-Ֆրանսիա համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Կողմերը բարձր են գնահատել համագործակցության շրջանակում ունեցած ձեռքբերումները և նախանշել են հետագա փոխգործակցության հիմնական ուղղությունները:
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային ու միջազգային զարգացումներին վերաբերող հարցեր:
Երևանն ու Փարիզը CAESAR թնդանոթների ձեռքբերման պայմանագիր են կնքել։ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և KNDS ֆրանսիական ռազմարդյունաբերական ընկերության միջև կնքվել է ռազմատեխնիկական համագործակցության պայմանագիր։ Ավելի վաղ Պապիկյանը մասնակցել է Eurosatory միջազգային ցուցահանդեսի բացման արարողությանը, շրջել է տաղավարներում, ծանոթացել ներկայացված ցուցանմուշներին, հանդիպումներ ունեցել ռազմարդյունաբերական մի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ։

2 июля министр обороны Армении Сурен Папикян принял чрезвычайного и полномочного посла Франции в Армении Оливье Декотиньи. В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся армяно-французского сотрудничества в оборонной сфере.
Стороны высоко оценили достигнутые результаты и обозначили основные направления дальнейшего взаимодействия.
Также обсуждались вопросы, связанные с региональными и международными событиями.
Ереван и Париж подписали контракт на поставку самоходных гаубиц CAESAR. Министерство обороны Армении и французская оборонная компания KNDS заключили соглашение о военно-техническом сотрудничестве. Ранее Папикян принял участие в церемонии открытия международной выставки Eurosatory, ознакомился с экспозицией и провел встречи с представителями ряда оборонных компаний.