2 Հուլիս 2025 - 09:23 AMT
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին առնչվող նոր քրեական գործը, որը քննվել է հակակոռուպցիոն կոմիտեում, մեղադրական եզրակացությամբ փոխանցվել է դատարան։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի իրականացրած քրեական վարույթի նախաքննության արդյունքում պարզվել է, որ Ս. Ս.-ն՝ 2000-ից մինչև 2018 թվականները, զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարի, վարչապետի, այնուհետև նախագահի և կրկին վարչապետի պաշտոնները, օրենքով արգելված պայմաններում իր վստահված անձանց միջոցով նախաձեռնել և մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների ստեղծմանն ու առևտրային կառավարման գործընթացին՝ ծառայելով իր պաշտոնեական դիրքով։
Ըստ քննության, նա նպաստել է, որպեսզի Արարատի մարզի Սուրենավան համայնքում օտարերկրյա ներդրումներով նախատեսված բիտումի գործարանի հիմնադրմանը ներգրավվեն իրեն մոտ կանգնած Մ. Բ.-ն և վերջինիս ընկերությունները։
Նախապես պլանավորված գործողության իրագործման նպատակով Ս. Ս.-ի վստահված անձ՝ Մ. Բ.-ի մասնակցությամբ գործող ընկերությունը 2006 թ. փետրվարի 20-ին ռուսական երկու ընկերությունների հետ, որոնք գրանցված են Կիպրոսում, հիմնադրել են նոր ընկերություն։ Ս. Ս.-ն՝ այդ հիմնադրմանը մասնակցելով Մ. Բ.-ի միջոցով, հանձնարարել է ընկերության 50 տոկոսը գրանցել Մ. Բ.-ին պատկանող ընկերության անունով, իսկ մնացած 50 տոկոսը՝ վերոնշյալ ռուսական կազմակերպությունների անունով։
Այնուհետև Ս. Ս.-ն պահանջել է Մ. Բ.-ից, որ իր կազմակերպության բաժնեմասի 22,5 տոկոսը՝ որպես կաշառք, փոխանցվի այն ընկերությանը, որը հիմնադրվել է իր եղբորորդու և ՀՀ երկրորդ նախագահի որդու կողմից։ Ըստ նախաքննության՝ Մ. Բ.-ն 2008 թ. մարտի 14-ին կատարել է այդ պահանջը՝ իր ընկերության բաժնեմասը ձևական գործարքով փոխանցելով նշված անձանց ընկերությանը և ներդրում կատարելով նորաստեղծ ընկերությունում։
2013 թվականին, երբ այդ ընկերության գործունեությունը ձախողվել է, օտարերկրյա ներդրողները որոշել են վաճառել իրենց բաժնեմասերը։ Այդ գործընթացի փաստացի վերահսկողը եղել է Ս. Ս.-ն, ով հանձնարարել է Մ. Բ.-ին դիմել ՀՀ-ում գործող իրեն մոտ կանգնած բանկային կառույցին՝ 14 միլիոն դոլար վարկ ստանալու համար՝ ռուսական ներդրողների ներդրումներն իրենց վերադարձնելու նպատակով, ինչը Մ. Բ.-ն իրականացրել է։
Դրանից հետո Ս. Ս.-ն Մ. Բ.-ի հետ միասին նպատակ է դրել վաճառել վերջինիս կազմակերպությունների՝ այդ թվում նորաստեղծ ընկերության ակտիվները։ Միաժամանակ, նա որոշել է, որ այս գործընթացը պետք է օգտակար լինի իր դստեր ամուսնուն և նրա հետ փոխկապակցված ընկերություններին։ Արդյունքում Մ. Բ.-ն ստեղծել է նոր ընկերություն, որին փոխանցվել են ակտիվները՝ այդ թվում Երևանում և մարզերում գտնվող 23 բենզալցակայանները, նավթամթերքի պահեստը և բիտումի գործարանը Սուրենավանում։
2015 թ. օգոստոսի 22-ին Ս. Ս.-ի դստեր ամուսնու հետ փոխկապակցված կազմակերպությունը 40 միլիոն դոլարով ձեռք է բերել Մ. Բ.-ի նորաստեղծ ընկերության ամբողջ բաժնեմասը՝ փաստացի ստանալով բենզին ներկրելու մենաշնորհային դիրք։
Այնուհետև Ս. Ս.-ն կրկին դիմել է Մ. Բ.-ին՝ պահանջելով, որ որպես կաշառք նախկինում փոխանցված բաժնեմասի դիմաց ՀՀ երկրորդ նախագահի որդուն վճարվի 6 միլիոն դոլար՝ խիստ մեծ չափի գումար։ Մ. Բ.-ն համաձայնվել է այս պահանջին և ձևական փոխառության պայմանագրով այդ գումարը փոխանցել է նշված անձի ընկերությանը։
Նախաքննության արդյունքում Ս. Ս.-ի նկատմամբ ներկայացվել է մեղադրանք՝ խիստ մեծ չափերի կաշառք ստանալու, ինչպես նաև օրենքով արգելված ձեռնարկատիրական գործունեությանը ապօրինի մասնակցելու համար։ Քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան։

2 Июль 2025 - 09:32 AMT
Новое уголовное дело в отношении третьего президента Армении Сержа Саргсяна, расследованное Антикоррупционным комитетом, передано в суд с обвинительным заключением.
Следствие установило, что в период с 2000 по 2018 год, занимая посты министра обороны, премьер-министра, президента и снова премьер-министра, Саргсян через доверенных лиц нарушал запрет на предпринимательскую деятельность, участвуя в создании и управлении коммерческими структурами.
По данным следствия, он способствовал вовлечению своего близкого соратника М. Б. и его компаний в создание битумного завода в селе Суренаван Араратской области, который был представлен как иностранный инвестиционный проект.
Для реализации этого плана 20 февраля 2006 года компания М. Б. вместе с двумя российскими фирмами, зарегистрированными на Кипре, основала новое предприятие. Саргсян, действуя через М. Б., поручил зарегистрировать 50% акций на компанию М. Б., а оставшиеся 50% — на российские компании.
Позже Саргсян потребовал от М. Б. передать 22,5% своей доли — как взятку — компании, основанной его племянником и сыном второго президента Армении. По версии следствия, 14 марта 2008 года М. Б. формально оформил сделку и вложил капитал в новое предприятие.
В 2013 году, после неудачи проекта, иностранные инвесторы решили продать свои доли. Саргсян лично контролировал процесс и поручил М. Б. взять кредит в размере 14 миллионов долларов в подконтрольном ему банке для возврата инвестиций российским партнерам, что и было выполнено.
Затем Саргсян совместно с М. Б. организовал продажу активов его компаний, включая новое предприятие. Он постановил, что от этого должен выиграть его зять и аффилированные компании. М. Б. создал новую фирму, на которую были оформлены активы — 23 автозаправки, нефтебаза и битумный завод.
22 августа 2015 года организация, связанная с зятем Саргсяна, приобрела всю компанию М. Б. за 40 миллионов долларов, фактически получив монополию на импорт топлива.
Позднее Саргсян вновь потребовал от М. Б. выплатить 6 миллионов долларов сыну второго президента Армении как дополнительную взятку за долю, переданную ранее. М. Б. выполнил это требование, оформив формальный договор займа.
Серж Саргсян обвиняется в получении взятки в особо крупном размере и незаконном участии в предпринимательской деятельности. Дело направлено в Антикоррупционный суд Армении.