Ազգային ժողովի հուլիսի 2-ի նիստում ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Մկրտչյանը հայտնել է, որ առանց վարորդական վկայականի տրանսպորտային միջոց վարելու դեպքերի թիվն աճել է՝ 2023 թ․ արձանագրվել է 38 հազար խախտում, իսկ 2024-ին՝ արդեն 56 հազար։
Առանց վկայականի մեքենա վարելու համար տուգանքը նախատեսվում է կրկնապատկել՝ հասցնելով 50,000 դրամի։
Պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը հետաքրքրվել է, թե արդյոք վիճակագրությունը վկայում է, որ գործող տուգանքները չեն բավարարում՝ կանխարգելիչ նպատակով, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նախարարի տեղակալը պարզաբանել է, որ վարորդական իրավունք չունեցող է համարվում նաև այն վարորդը, որը զրկված է եղել վարորդականից 1 տարի ժամկետով, որոնք 1 տարին լրանալուց հետո չեն վերականգնում տրանսպորտային միջոց վարելու իրավունքը:
«1 տարին լրանալուց հետո տեսնում ենք, որ կա տենդենց՝ քաղաքացիները չեն գնում նորից քննություն տալու և վարորդական վկայական վերցնելու, և երբ արձանագրվում է խախտումը, ընդամենը 25 հազար դրամ վճարելով, շարունակում են կատարել իրավախախտումը, ինչը բարձր հանրային վտանգավորություն է ստեղծում փաստացի՝ առանց վարորդական իրավունք ունենալու վարելու իմաստով»,- ասել է նա:
Նախարարի տեղակալը տեղեկացրել է, որ խնդրի լուծման նպատակով որոշում է կայացվել, որ վարչական իրավախախտման պարագայում սանկցիան պետք է բարձրացնել 25 հազար դրամից 50 հազար, իսկ եթե 1 տարվա ընթացքում իրավախախտումը երկրորդ անգամ է կատարվում, այն կդիտարկվի որպես Քրեական օրենսգրքով կատարված արարք:
Նախագծով նախատեսվում է առանց վկայականի մեքենա վարելու համար տուգանքը կրկնապատկել՝ հասցնելով 50,000 դրամի։

Законопроект, представленный в Национальном собрании, предусматривает увеличение штрафа за вождение без водительского удостоверения до 50 000 драмов.
2 июля на заседании парламента заместитель министра внутренних дел Армен Мкртчян сообщил, что число случаев управления транспортным средством без водительских прав возросло: в 2023 году зафиксировано 38 тысяч нарушений, а в 2024-м уже 56 тысяч.
Проектом предлагается увеличить штраф с 25 000 до 50 000 драмов.
Депутат Владимир Варданян поинтересовался, свидетельствует ли эта статистика о том, что действующие штрафы недостаточно эффективны в профилактических целях, передаёт «1lurer.am ».
Заместитель министра пояснил, что водителем без прав считается не только тот, кто никогда их не получал, но и тот, кто был лишён удостоверения на год и по истечении этого срока не восстановил своё право на управление транспортным средством.
«Мы видим тенденцию: после окончания годичного срока граждане не сдают экзамен повторно, не получают новое удостоверение. При этом, заплатив всего 25 тысяч драмов, продолжают нарушать закон, что представляет серьёзную общественную опасность», — отметил Мкртчян.
Для решения проблемы министерство приняло решение увеличить административный штраф до 50 000 драмов. Если же правонарушение повторится в течение года, оно будет квалифицировано как преступление в соответствии с Уголовным кодексом.