2 Հուլիս 2025 - 10:23 AMT
Երկու ամսով կալանավորված գործարար Սամվել Կարապետյանի պաշտպանության խորհուրդը հայտարարել է, որ ՀԷՑ–ի այն աշխատակիցներին, ում կսպառնան մշուշոտ ապագայում աշխատանքից ազատել ինչ-ինչ շինծու պատճառներով իրենց հասարակական կամ կրոնական համոզմունքների համար, թող հանգիստ լինեն, նրանց աշխատանքային խախտված իրավունքները կվերականգնվեն, իսկ այդ ընթացքում նրանք կունենան համարժեք պայմաններով աշխատանք», հայտնում է News.am-ը։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ այն ՀԷՑ-ի աշխատակիցներին, «ովքեր իրենց գործը թողած զբաղված են քաղաքական խարդավանքներով, հուլիսին կազատվեն աշխատանքից», իսկ ովքեր «ՀԷՑ աշխատակիցներին պարտադրում են հավաքների մասնակցել, նաև կդատվեն»։
«Տաշիր» խմբի առաջին փոխնախագահ Նարեկ Կարապետյանը հայտնել է մայրաքաղաքում անցկացվելիք երթի մասին, որը կազմակերպվում է ի նշան բողոքի։ Նա հանրությանը կոչ է արել հուլիսի 4-ին, ժամը 18:00-ին, հավաքվել Մաշտոցի պողոտայի Սիզնս (Մալիբու) այգու տարածքում, որտեղից երթի մասնակիցները կշարժվեն դեպի «Տաշիր» խմբի ղեկավար Սամվել Կարապետյանի կալանքի վայր։

2 Июль 2025 - 11:48 AMT
Совет защиты арестованного предпринимателя Самвела Карапетяна заявил, что уволенные из Электросетей Армении по политическим или религиозным причинам сотрудники могут рассчитывать на защиту.
Как сообщает News.am , совет подчеркнул, что сотрудники ЭСА, которым в неопределённом будущем могут угрожать увольнением по надуманным причинам, включая общественные или религиозные убеждения, могут быть спокойны: их трудовые права будут восстановлены, а на переходный период им предоставят работу с сопоставимыми условиями.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявил, что сотрудники ЭСА, «занятые политическими интригами вместо выполнения служебных обязанностей», будут уволены в июле. Кроме того, те, кто принуждает сотрудников участвовать в митингах, понесут уголовную ответственность.
Первый вице-президент группы «Ташир» Нарек Карапетян сообщил о предстоящем марше в столице в знак протеста. Он призвал общественность собраться 4 июля в 18:00 в парке Сизонс (Малибу) на проспекте Маштоца, откуда участники направятся к месту содержания под стражей главы группы «Ташир» Самвела Карапетяна.