2 Հուլիս 2025 - 10:28 AMT
Երկու ամսով կալանավորված գործարար Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական խմբի անդամ Արամ Վարդևանյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով ՀԷՑ-ի պետականացմանը, աբսուրդային է համարել, որ «մարդը լինի կալանավորված ու իր սեփականության իրավունքին միջամտություն անեն»։
«Աբսուրդային է, որ մարդը լինի կալանավորված ու իր սեփականության իրավունքին միջամտություն անեն, այսինքն՝ մարդուն կալանավորեն, որ փորձեն բիզեսը խլել», -ասել է Վարդևանյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
ԱԺ-ն արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ ընդունել է ՀԷՑ-ի պետականացման հնարավորության մասին նախագիծը` իշխանական պատգամավորների 65 կողմ ձայնով։
Օրենսդրական փոփոխությունները վերաբերել են «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» և «Էներգետիկայի մասին» օրենքներին։ Սահմանված է, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը կարող է, ընկերության գործունեության մեջ լուրջ խախտումներ հայտնաբերելու դեպքում, փոխել ղեկավար կազմը։ Այդ պարագայում հանձնաժողովն իրավասու կլինի ժամանակավոր հեռացնել ցանցի սեփականատերերին՝ կառավարման գործառույթները փոխանցելով նշանակված ժամանակավոր մենեջերին։ Նշվում է, որ այդ անձը պետք է ունենա առնվազն հինգ տարվա մասնագիտական փորձ էներգետիկայի կամ կառավարման ոլորտում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է, որ ՀԷՑ-ի այն աշխատակիցները, ովքեր «զբաղված են քաղաքական խարդավանքներով, հուլիսին կազատվեն աշխատանքից»։ Նա հավելել է, որ ովքեր «ՀԷՑ աշխատակիցներին պարտադրում են հավաքների մասնակցել, նաև կդատվեն»։

Арам Вардеванян, представитель юридической команды арестованного на два месяца предпринимателя Самвела Карпетяна, прокомментировал возможную национализацию «Электросетей Армении» (ЭСА), назвав её абсурдной. В беседе с журналистами он выразил возмущение тем, что при аресте бизнесмена начинается вмешательство в его имущественные права.
«Абсурдно, когда человека арестовывают, а параллельно вмешиваются в его права собственности. То есть, человека сажают в тюрьму, чтобы попытаться отнять у него бизнес», — заявил Вардеванян, передаёт «Sputnik Армения».
На внеочередном заседании Национального собрания 2 июля был принят в первом чтении законопроект о возможной национализации ЭСА. Его поддержали 65 депутатов от правящей фракции.
Поправки касаются законов «О Комиссии по регулированию общественных услуг» и «Об энергетике». В случае серьёзных нарушений в деятельности компании комиссия сможет изменить её руководство. При этом она получит право временно отстранить владельцев сети и передать управление назначенному государством временно исполняющему обязанности. Этот менеджер должен иметь минимум пять лет опыта в энергетике или управлении.
Премьер-министр Никол Пашинян ранее заявил в Facebook, что те сотрудники ЭСА, кто «занят политическими интригами», будут уволены в июле. По его словам, лица, принуждающие коллег участвовать в акциях, также будут привлечены к ответственности.