«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը շրջանառության մեջ է դրել Ազգային ժողովի հայտարարության նախագիծ, որն անդրադառնում է պետական «իշխանությունը բռնի մեթոդներով գրավելու անթույլատրելիությանը և ժողովրդավարական համակարգի պաշտպանությանը»։
Այն քննարկվելու է ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է նախագծի հիմնական զեկուցող, իշխող խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը։
«ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը շրջանառության մեջ է դրել ԱԺ հայտարարության նախագիծ՝ «Բռնության ճանապարհով պետական իշխանությանը տիրանալու անթույլատրելիության և ժողովրդավարության պաշտպանության» մասին։
Շուտով կգումարվի ԱԺ արտահերթ նստաշրջան, որտեղ կքննարկենք հայտարարության նախագիծը և Ազգային ժողովը պաշտոնապես իր գնահատականը կտա Հայաստանի Հանրապետության դեմ ծրագրված ահաբեկչության փաստին։
Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին։ Կեցցե' Հայաստանի Հանրապետությունը», – գրել է նա։
Հիմնավորման մեջ հիշատակվում է, որ 2025 թվականի հունիսին իրավապահները բացահայտել են «ահաբեկչության փորձ՝ միտված երկրում սահմանադրական կարգի տապալմանը և ՀՀ օրինական իշխանությունների բռնի հեռացմանը», հայտնում է «Ազատությունը»։
«Ահաբեկչական խմբավորման անդամները և ղեկավարները ՀՀ Ազգային ժողովի ընդդիմադիր խմբակցությունների և նրանց ղեկավարների հետ սերտորեն կապված անձինք են, ովքեր վերջին շրջանում Հայաստանում կազմակերպել են բողոքի ցույցեր, հանդես եկել իշխանափոխության կոչերով՝ երբեմն հնչեցնելով բացահայտ բռնության և ատելության կոչեր ընդդեմ ՀՀ ընտրված իշխանությունների», – նշված է հայտարարության նախագծի հիմնավորման մեջ։
Քննչական կոմիտեն նախորդ շաբաթ հրապարակել է մի շարք փաստաթղթեր, գաղտնալսումներ, ինչպես նաև պնդել է, որ արքեպիսկոպոս Բագրատ Գալստանյանը՝ «Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդների հետ, ծրագրել է ահաբեկչական ակցիաներ ու գործողություններ, որոնք միտված են եղել Հայաստանում իշխանության զավթմանը։ ՔԿ-ի վարկածով՝ նախատեսվել է օգտագործել նաև արգելված միջոցներ՝ այդ թվում զենք և պայթուցիկ սարքեր։
ՔԿ ղեկավար Արթուր Պողոսյանը երկու օր առաջ հայտարարություն է տարածել՝ ընդգծելով, որ ահաբեկչության նախապատրաստման գործում ներգրավված են եղել ոչ միայն Տավուշի թեմի նախկին առաջնորդ Բագրատ Գալստանյանը, այլև տարբեր մեղադրանքներով կալանավորված ռուսաստանաբնակ միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանը և Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը։
Փաստաբանները, սակայն, հերքել են թե՛ ՔԿ նախագահի այս հայտարարությունները, թե՛ իրենց պաշտպանյալների նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքները։

Фракция «Гражданский договор» в Национальном Собрании представила проект декларации, осуждающей использование насильственных методов для захвата государственной власти и подчеркивающей необходимость защиты демократической системы.
Проект будет рассмотрен на внеочередной сессии парламента, сообщил на своей странице в Facebook основной докладчик и глава фракции Айк Конджорян.
«Фракция «Гражданский договор» внесла в Национальное Собрание проект декларации «О недопустимости захвата государственной власти насильственными методами и защите демократии». В ближайшее время созовется внеочередная сессия, где мы обсудим текст декларации, и Национальное Собрание официально даст оценку факту террористического заговора против Республики Армения. Власть в Республике Армения принадлежит народу. Да здравствует Республика Армения», — указал он.
В обосновании указывается, что в июне 2025 года правоохранительные органы «раскрыли попытку террористического акта, направленную на свержение конституционного порядка и насильственное устранение законной власти в Армении», сообщает «Азатутюн».
«Члены и руководители террористической группировки тесно связаны с оппозиционными фракциями Национального Собрания и их лидерами, которые недавно организовывали митинги с призывами к смене власти, порой даже высказывая прямую поддержку насилию и призывы к ненависти в отношении легитимно избранных властей Армении», — говорится в тексте проекта декларации.
На прошлой неделе Следственный комитет опубликовал ряд документов, прослушиваний, а также заявил о том, что архиепископ Баграт Галстанян совместно с лидерами движения «Священная борьба» планировали террористические акции и действия, направленные на захват власти в Армении. По версии комитета, планировалось использование запрещенных средств, в том числе оружия и взрывчатки.
Два дня назад председатель Следственного комитета Артур Погосян распространил заявление, подчеркнув, что в подготовке террористического акта, кроме бывшего главы Тавушской епархии Баграта Галстаняна, были причастны также задержанный российский миллиардер Самвел Карапетян и глава Ширакской епархии архиепископ Микаэл Аджапахян.
Однако защитники всех обвиняемых отрицают как заявление главы СК, так и предъявленные им обвинения.
Ранним утром 25 июня силовики провели обыски по адресам сторонников движения «Священная борьба». Следственный комитет заявил, что участники и лидеры движения «планировали проведение террористических и режимозахватных действий в Республике Армения». Позже стало известно, что лидер движения архиепископ Баграт арестован на два месяца, а также задержаны ещё 14 человек.