ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի ամառային նստաշրջանի ընթացքում, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի և ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Սարգիս Խանդանյանն ընտրվել է ԵԱՀԿ ԽՎ ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հումանիտար հարցերով հանձնաժողովի նախագահ, հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը։
Սարգիս Խանդանյանը, ստանձնելով հանձնաժողովի նախագահի լիազորությունները, նշել է, որ այս բարդ ժամանակներում մեր հանձնաժողովի առաքելությունն ավելի հրատապ է, քան երբևէ:
« ԵԱՀԿ տարածաշրջանը բախվում է դժվարին ու բազմաշերտ մարտահրավերների՝ շարունակվող հակամարտություններ, մարդու իրավունքների խախտումներ, ժողովրդավարական հետընթաց: Այս պայմաններում ԵԱՀԿ ԽՎ-ն պետք է շարունակի ծառայել որպես երկխոսության և գործողությունների հարթակ՝ հիմնված բազմակողմանիության և արդյունավետ խորհրդարանական դիվանագիտության վրա»,–ասել է նա։
Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հումանիտար հարցերով հանձնաժողովը համարվում է ԵԱՀԿ ԽՎ երեք հիմնական մշտական հանձնաժողովներից մեկը։

Во время летней сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ председатель постоянной комиссии по внешним связям парламента Армении и глава армянской делегации в ПА ОБСЕ Саргис Ханданян был избран председателем Комитета ПА ОБСЕ по демократии, правам человека и гуманитарным вопросам, сообщает пресс-служба НС.
Приняв на себя полномочия председателя, Ханданян отметил, что «в нынешние сложные времена миссия комитета стала особенно актуальной.»
«Регион ОБСЕ сталкивается с серьёзными и многослойными вызовами — продолжающимися конфликтами, нарушениями прав человека, откатом от демократических норм. В этих условиях ПА ОБСЕ должна оставаться платформой для диалога и действий, основанных на многостороннем подходе и эффективной парламентской дипломатии», — заявил он.
Комитет по демократии, правам человека и гуманитарным вопросам считается одной из трёх основных постоянных комиссий ПА ОБСЕ.