3 Հուլիս 2025 - 11:55 AMT
Ազգային ժողովն ամբողջությամբ և երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» և «Էներգետիկայի մասին» օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրինագծերի փաթեթը, որի նպատակն է ՀԷՑ-ի պետականացումը հնարավոր դարձնել։ Օրենսդրական այս փոփոխությունների նախաձեռնողը եղել է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը։
Խորհրդարանում օրինագիծը ներկայացրել է պետական-իրավական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, հայտնում է Factor.am-ը։
ԱԺ արտահերթ նիստում նա ընդգծել է, որ ներկայիս իրավակարգով պետական մարմինները կարող են արձագանքել միայն արդեն արձանագրված խախտումներին, քանի որ օրենքով նախատեսված լիազորությունները բավարար չեն խախտումները դրանց ի հայտ գալուց առաջ կանխելու համար։
Ըստ Վարդանյանի՝ օրենսդրական այս նախաձեռնությունը միտված է էներգետիկայի ոլորտում կանխարգելիչ պետական մեխանիզմների ներմուծմանը։
«Էներգետիկ համակարգի անվտանգությունն ու հուսալիությունը ազգային անվտանգության կարևոր բաղադրիչ են։ Պետք է ապահովել կանխարգելիչ միջամտության արդյունավետ լծակներ՝ հանրային շահերն ու սպառողների իրավունքները պաշտպանելու համար։ Նախագծով նախատեսվում է սահմանել, որ եթե լիցենզավորված կազմակերպության գործունեությունն ունի բարձր ռիսկայնություն, կառավարության լիազոր մարմինը կարող է հաղորդում ներկայացնել, հնարավոր դարձնել կանխարգելիչ միջոցների կիրառումը մինչ վարույթի հարուցումը, հստակեցնել այդ միջոցների տեսակները, կիրառման կարգը և իրավաչափության պայմանները»,- ասել է Վարդանյանը։
Հուլիսի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովը 65 կողմ, 30 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայներով առաջին ընթերցմամբ էր ընդունել «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» և «Էներգետիկայի մասին» օրենքներում նախատեսված փոփոխությունների և լրացումների փաթեթը, որը միտված է ՀԷՑ-ի պետականացման գործընթացի իրավական հիմքերի ձևավորմանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 18-ին՝ մինչ գործարար Սամվել Կարապետյանի կալանավորումը, հայտարարել է, թե եկել է ժամանակը՝ ՀԷՑ-ը պետք է պետականացվի։ Նա նաև նախազգուշացրել է, որ ՀԷՑ-ի այն աշխատակիցները, ովքեր չեն համագործակցի պետության հետ, ազատման կենթարկվեն։ Հունիսի 24-ին նա նշել է, որ պետականացման պլանը արդեն պատրաստ է։«/ի»

3 Июль 2025 - 12:13 AMT
Национальное собрание Армении приняло во втором и окончательном чтении пакет законопроектов о внесении изменений в законы «О комиссии по регулированию общественных услуг» и «Об энергетике», направленный на предоставление возможности национализации компании «Электрические сети Армении» (ЭСА). Инициатором законопроекта выступила правящая фракция «Гражданский договор».
Документ в парламенте представил председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян, сообщает «Factor.am ».
На внеочередном заседании парламента Варданян отметил, что по действующему законодательству государственные органы могут реагировать только после фиксации нарушений, поскольку имеющиеся полномочия не позволяют предотвратить их до появления.
По словам Варданяна, законодательная инициатива направлена на внедрение в энергетический сектор механизмов государственного превентивного контроля. «Безопасность и надежность энергетической системы являются важными элементами национальной безопасности. Необходимо обеспечить эффективные инструменты для упреждающего вмешательства, чтобы защитить общественные интересы и права потребителей. Законопроектом предлагается, что если деятельность лицензированной компании представляет высокий уровень риска, уполномоченный орган может представить сообщение, что позволит применять превентивные меры до возбуждения производства, с уточнением видов этих мер, порядка их применения и условий правомерности», — заявил Варданян.
2 июля Национальное собрание приняло данный пакет в первом чтении 65 голосами «за», 30 — «против», при нуле воздержавшихся. Он предусматривает создание правовой базы для национализации ЭСА.
18 июня, до ареста бизнесмена Самвела Карапетяна, премьер-министр Никол Пашинян заявил, что пришло время национализировать ЭСА. Он также предупредил, что сотрудники ЭСА, отказывающиеся сотрудничать с государством, будут уволены. 24 июня он сообщил, что план национализации уже готов.