3 Հուլիս 2025 - 13:49 AMT
ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը «Հարցեր կան» հաղորդման շրջանակում ասել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր գործողություններով նպաստում է ընդդիմադիր ուժերի միաբանմանը և հավելել, որ շուտով կտեսնենք հավաքական լիդերությամբ միավոր:
Նա վստահեցրել է, որ քաղաքական գիտակցության մեջ արմատավորվել է մոլորեցնող պատկերացում, ըստ որի ամեն ինչ կախված է մեկ խարիզմատիկ առաջնորդից. այդ մոտեցման փոխարեն առաջ է քաշվում նոր կառուցվածք՝ հիմնված հավաքական առաջնորդության վրա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա հավելել է, որ եթե ընտրենք անպայման ինչ-որ մի լիդերի շուրջը համախմբվելու գաղափարը, ապա դա ձախողելու ամենակարճ ճանապարհն է դառնալու։
«Շարժումը պետք է ղեկավարի կոլեկտիվ առաջնորդը, իսկ թե հետագայում ով կստանձնի, օրինակ, վարչապետի դերը, ցույց կտա կյանքը, պայքարը։ Այս ձեռնարկումը նշանակելու է նոր իրավիճակ, երբ, օրինակ, տասնմեկ մարդ, վայելելով հանրության վստահությունը, կղեկավարի շարժումը։
Ամեն օր այդ մարդիկ կկայացնեն ստրատեգիական որոշումներ, պետք է կազմակերպեն բազմահազարանոց հանրահավաքներ, բանակցեն։ Այդ ընթացքում բնականորեն առաջ կգան լիդերներ։ Շարժման հավաքական առաջնորդության կազմի հարցում մենք արդեն բանակցություններ ենք վարում, բոլորս միասին մեր առջև վերջնաժամկետներ ենք դրել»,–ասել է նա։
Զուրաբյանն ընդգծել է, որ նոր կառույցը գործելու է սահմանադրական քաղաքական պայքարի շրջանակում և նպատակ է ունենալու իր վրա վերցնել երկրի կառավարման պատասխանատվությունը՝ որպես ամբողջական համակարգ։
«Սահմանադրությամբ երաշխավորված քաղաքական պայքարի բոլոր ձևորը կիրառվելու են, երկրի կառավարումը ստանձնելու է լիովին կայացած համակարգ, մարդիկ պետք է տեսնեն ձևավորված այլընտրանքը»,–ասել է նա։

Заместитель председателя Армянского национального конгресса (АНК) Левон Зурабян в программе «Есть вопросы» заявил, что своими действиями премьер-министр Никол Пашинян способствует консолидации оппозиционных сил. Он добавил, что вскоре появится новая структура с коллективным лидерством.
Зурабян отметил, что в общественном сознании укоренилась ошибочная установка, будто все зависит от одного харизматичного лидера. Вместо этого продвигается идея нового подхода, основанного на совместном руководстве, передает «Aysor.am ».
Он подчеркнул, что выбор стратегии объединения вокруг одного лидера — самый короткий путь к провалу.
«Движением должен руководить коллективный лидер. А кто в будущем станет, например, премьер-министром, покажет жизнь, борьба. Этот шаг будет означать новую ситуацию, когда, скажем, одиннадцать человек, пользующихся доверием общества, будут возглавлять движение», — сказал он.
Эти люди будут ежедневно принимать стратегические решения, организовывать многотысячные митинги, вести переговоры. В процессе борьбы, по его словам, естественным образом проявятся лидеры. Он добавил, что уже ведутся переговоры по составу коллективного руководства, и стороны установили конкретные сроки.
Зурабян подчеркнул, что новая структура будет действовать строго в рамках конституционной политической борьбы и ставит своей целью взять на себя ответственность за управление страной как полноценная система.
«Будут использованы все предусмотренные Конституцией формы политической борьбы. Управление страной перейдет к полностью сформированному альтернативному механизму, и общество должно увидеть эту альтернативу», — заявил он.