3 Հուլիս 2025 - 14:14 AMT
Երևանում տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ ՀՀ և Բելգիայի ԱԳ գերատեսչությունների միջև։ Խորհրդակցությունները վարել են ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և Բելգիայի ԱԳ նախարարության երկկողմ հարաբերությունների գլխավոր տնօրեն Բիրգիտ Սթիվենսը։
Կողմերը քննարկել են Հայաստան-Բելգիա երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ՝ երկուստեք ընդգծելով բազմաոլորտ համագործակցությունն ընդլայնելու պատրաստակամությունը: Նախարարի տեղակալ Կոստանյանն ընդգծել է երկկողմ հարաբերությունները ռազմավարական նոր ուղղություններով հարստացնելու կարևորությունը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ընդգրկուն և հավակնոտ օրակարգի խորացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին, արձանագրել միջազգային հարթակներում ձևավորված ակտիվ փոխգործակցությունը։
Նախարարի տեղակալ Կոստանյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան և Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացների ներկա ընթացքը՝ ընդգծելով հարևանների հետ հարաբերությունները կարգավորելու հարցում Հայաստանի քաղաքական կամքը:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի վերաբերյալ:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում 2026թ. կայանալիք Կենսաբանական բազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) և Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներին:

3 Июль 2025 - 15:19 AMT
В Ереване состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Бельгии. Переговоры провели заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян и генеральный директор по двусторонним отношениям МИД Бельгии Биргит Стивенс.
Стороны обсудили широкий круг вопросов двусторонней повестки, подчеркнув взаимную готовность расширить сотрудничество в различных сферах. Замминистра Костанян отметил важность развития стратегических направлений в отношениях между двумя странами.
Собеседники также обсудили меры по углублению всеобъемлющей и амбициозной повестки Армения–ЕС, а также активное взаимодействие на международных платформах.
Замминистра Костанян проинформировал бельгийскую сторону о текущем состоянии процессов нормализации отношений Армения–Азербайджан и Армения–Турция, подчеркнув политическую волю Армении урегулировать отношения с соседними государствами.
Во время встречи стороны также обменялись мнениями по вопросам региональной и международной повестки.
Были обсуждены подготовительные работы к проведению в Армении в 2026 году 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17) и 8-го саммита Европейского политического сообщества.