Ազգային ժողովը հուլիսի 3-ի նիստում ընդունեց «Բռնության ճանապարհով պետական իշխանությանը տիրանալու անթույլատրելիության և ժողովրդավարության պաշտպանության մասին» հայտարարությունը։ Փաստաթուղթը ԱԺ-ն ընդունեց իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության նախաձեռնությամբ։
Ներկայացնելով հայտարարության նախագիծը՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն ասել է․ ««ՀՀ Ազգային ժողովը, պաշտպանելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը եւ վերահաստատելով իր հավատարմությունն իրավունքի գերակայության եւ սահմանադրական կարգի սկզբունքներին, հիմնվելով ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների համամարդկային արժեքների վրա, հավատարիմ մնալով ՀՀ Սահմանադրության անխախտ դրույթին, համաձայն որի՝ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին եւ ձեւավորվում է միայն ժողովրդի կամքի ազատ արտահայտմամբ, մերժելով ահաբեկչությունը, սպառնալիքը եւ բռնության ցանկացած ձեւ քաղաքական պայքարում եւ հանրային կյանքի կազմակերպման մեջ, հիմք ընդունելով ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցում ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորությունները, հայտարարում է, որ խստորեն դատապարտում է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, սահմանադրական կարգի եւ օրինական իշխանությունների դեմ նախապատրաստված ահաբեկչության փորձը, որը բացահայտվեց Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից 2025 թվականի հունիսին»։
Նշվել է, որ ահաբեկչության և սահմանադրական կարգի տապալմանն ուղղված ցանկացած գործողություն արժանանալու է ամենախիստ պատժի՝ համաձայն Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության եւ օրենքների:
Հայտարարությամբ անընդունելի է համարվել ՀՀ-ում սահմանադրական կարգի տապալման և «Հայաստանի դեմ վարվող հիբրիդային հարձակումներում Հայաստանյանց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին ներգրավելու բոլոր փորձերը»:
«ՀՀ ԱԺ-ն՝ որպես Հայաստանի ժողովրդի առաջնային մանդատով օժտված լեգիտիմ ներկայացուցչական մարմին, կոչ է անում բոլոր քաղաքական ուժերին, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին եւ քաղաքացիներին դատապարտել ահաբեկչությունը եւ բռնության միջոցով պետական իշխանության զավթման փորձերը, աջակցել ՀՀ օրինական իշխանություններին իրենց սահմանադրական պարտականությունների կատարման մեջ, նպաստել ազգային համերաշխությանը եւ պետական ինստիտուտների ամրապնդմանը»,- նշել է Հայկ Կոնջորյանը:

На заседании 3 июля Национальное собрание Армении приняло заявление «О недопустимости захвата государственной власти путем насилия и защите демократии». Документ был принят по инициативе правящей фракции «Гражданский договор».
Представляя проект заявления, руководитель фракции «Гражданский договор» Айк Конджорян отметил: «Национальное собрание Республики Армения, защищая территориальную целостность и суверенитет Республики Армения и подтверждая свою приверженность принципам верховенства права и конституционного строя, основываясь на универсальных ценностях демократии и прав человека, оставаясь верным незыблемому положению Конституции Армении, согласно которому власть принадлежит народу и формируется исключительно путем свободного выражения его воли, отвергая терроризм, угрозы и любые формы насилия в политической борьбе и общественной жизни, учитывая международные обязательства Армении в сфере борьбы с терроризмом, заявляет, что решительно осуждает попытку террористического акта, направленного против суверенитета, конституционного строя и законной власти Армении, раскрытую правоохранительными органами в июне 2025 года».
В заявлении говорится, что любые действия, «направленные на терроризм или подрыв конституционного порядка, будут караться в соответствии с Конституцией и законами Армении максимально строго.»
Также в заявлении говорится о недопущении вовлечения Армянской Апостольской Церкви в попытки подрыва конституционного строя и «гибридные атаки против Армении».
«Национальное собрание Армении, как легитимный представительский орган, наделенный первичным мандатом народа, призывает все политические силы, представителей гражданского общества и граждан осудить терроризм и попытки захвата власти силой, поддержать законную власть Армении в выполнении ее конституционных обязанностей, способствовать национальному единству и укреплению государственных институтов», — сказал Конджорян.
Он добавил, что парламентская оппозиция бойкотировала заседание и в нем не участвовала.
Утром 25 июня правоохранительные органы начали обыски у сторонников движения «Священная борьба». Следственный комитет заявил, что участники и руководители движения планировали теракты и действия, направленные на захват власти в Армении. Позже стало известно, что лидер движения, архиепископ Баграт, арестован на два месяца. Арестованы еще 14 человек.