4 Հուլիս 2025 - 07:31 AMT
Կալանքի տակ գտնվող գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանն ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Հայկ Կոնջորյանի և Արսեն Թորոսյանի դեմ հայցադիմումներ է ներկայացրել Երևանի քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարան, ինչը հայտնի է դարձել Datalex–ից։
Սամվել Կարապետյանը պատգամավորներից յուրաքանչյուրից պահանջում է հերքել զրպարտչական, վիրավորական բնույթի հայտարարությունները և վճարել փոխհատուցում 9 մլն դրամ, գրում է Sputnik Արմենիան։
Արսեն Թորոսյանն, արձագանքելով իր դեմ հայց ներկայացնելու լուրին, գրել է․ «Ինչպիսի մեծ պատիվ։ Գիտեն թե փող ունեն, կարող են տասնյակ փաստաբաններ վարձել ու աջուձախ բոլորին դատի տալ ու դրանով ինչ-որ հարցեր լուծել, օրինակ՝ մեզ լռեցնե՞լ։ Լու՞րջ»։
Հայցի բովանդակությունը մասնավորապես վերաբերում է Արսեն Թորոսյանի՝ 2025 թվականին ԱԺ ամբիոնից հնչեցրած հայտարարությանը. «Ես 2 հայտարարության եմ ուզում անդրադառնալ, որոնց հեղինակների պորտը ոնց որ թե Լուբլյանկայում են կտրել, ՖՍԲ-ի շտաբ կվարտիրայում։ Առաջինի անունը Արշակ ա։ Հիմա մյուս հերոսին անդրադառնամ, նույն ինքը Սամվել Կարապետյանին»։
Սամվել Կարապետյանը նման ձևակերպումները համարել է վիրավորական և, փոխհատուցում պահանջելուց բացի, Թորոսյանից նաև պահանջել է հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել։
Զրպարտության վերաբերյալ հատվածում գործարարը պահանջել է դատարանից պարտավորեցնել Արսեն Թորոսյանին հերքել նույն ելույթի ընթացքում հնչեցրած այն պնդումը, ըստ որի իբր Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայությունը (ФСБ) նրան հանձնարարել է հրապարակայնորեն հանդես գալ որոշ հայտարարություններով՝ նպատակ ունենալով խաթարել Հայաստանի Հանրապետության օրինական իշխանությունը, սպառնալ ՀՀ ղեկավարությանը և հարուցել բռնություն։
Վիրավորական արտահայտություններ են վերագրվել նաև ՔՊ-ական պատգամավոր Հայկ Կոնջորյանին։
Սամվել Կարապետյանը վիրավորական է համարել մասնավորապես հետևյալ ձևակերպումները. «Դուք ընդամենը որոշ բարձրաստիճան կղերականների և օլիգարխիայի սրբապիղծ ամուսնության մյուս կողմն եք, օլիգարխիական թևն եք», «ծառայամիտ հացկատակ պնակալեզներ եք դուք… վեր ընգեք տեղներդ», ինչպես նաև՝ «և այսօր Կտրիճ Ներսիսյանի վեղարը նման է մի մարտագլխիկի, որի տակ հավաքվել են բոլոր ինչքան հանցագործ ասես․ օլիգարխներ, նախկին թալանչիներ, դուրսպրծուկներ, սրբապիղծներ և ընտրապիղծներ, հիմնադիր ընտրապիղծներ, բոլորը հավաքվել են էս վեղարի տակ որպես մարտագլխիկ և էտ մարտագլխիկով ուզում են կրակեն պետության վրա։ Եվ երեկ էտ մարտագլխիկի տակ սահուն կերպով հայտնվեց նաև ՀԷՑ-ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը»։
Բացի այդ, գործարարը պահանջել է, որ Կոնջորյանը հերքի նաև 2025 թվականի հունիսի 17-18-ին ԱԺ ամբիոնից հնչեցրած արտահայտությունները, որոնցում ասվել է. «Սամվել Կարապետյանը ստանձնել է որոշ անառակաբարո տերտերների պաշտպանությունը` ունենալով գործակալական նկրտումներ, հանդես գալով որպես, այսպես կոչված, տրոյական ձիու կամ տրոյական վեղարի սկզբունքով։ Ինչպես նաև այն, որ Սամվել Կարապետյանը տասնամյակներով օգտագործել ու թալանել է հայ ժողովրդին և Հայաստանի Հանրապետությունը, 10-100-ապատիկ չափերի էժան գներով ստացել է պետական գույք և դրա դիմաց չնչին (արտահայտությամբ նշվել է թուլափայ) ինչ-որ մի տեղ մի բան է սարքել՝ ներկայացնելով որպես բարերարություն»։
Երկու գործերով էլ Սամվել Կարապետյանը պահանջել է, որ թե՛ Արսեն Թորոսյանը, թե՛ Հայկ Կոնջորյանը հրապարակայնորեն ներողություն խնդրեն, իսկ հերքումը տարածեն իրենց «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի էջերում։ Եթե դա տեխնիկապես հնարավոր չլինի, ապա՝ վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո առավելագույնը հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում նրանք պարտավորվեն հրապարակել հերքումը առնվազն 5000 օրինակով տպվող և ՀՀ ողջ տարածքում տարածվող որևէ պարբերականի միջոցով։

Задержанный предприниматель и меценат Самвел Карапетян подал иски в гражданский суд общей юрисдикции Еревана против депутатов фракции «Гражданский договор» Арсена Торосяна и Айка Конджоряна. Об этом сообщает система Datalex.
Карапетян требует от каждого из депутатов опровергнуть клеветнические и оскорбительные заявления и выплатить компенсацию в размере 9 миллионов драмов, сообщает Sputnik Армения.
Арсен Торосян, комментируя иск, написал на своей странице: «Какая большая честь. Думают, что если у них есть деньги, могут нанять десятки адвокатов, подать иски на всех подряд и таким образом нас заткнуть? Серьезно?».
Суть иска касается выступления Торосяна в парламенте в 2025 году, где он заявил: «Хочу обратить внимание на два заявления, чьи авторы, похоже, пуповину перерезали на Лубянке, в штаб-квартире ФСБ. Имя первого — Аршак. Теперь обратимся к другому герою — Самвелу Карапетяну».
Карапетян расценил такие высказывания как оскорбительные и, помимо компенсации, требует от Торосяна публичных извинений. Также он требует, чтобы Торосян опроверг сказанное в той же речи обвинение, что якобы Федеральная служба безопасности России (ФСБ) поручила ему выступить с публичными заявлениями для подрыва легитимной власти в Армении и провоцирования насилия.
Оскорбительными выражениями Карапетян считает и реплики Конджоряна, включая: «Вы всего лишь вторая сторона святотатственного союза между высокопоставленным духовенством и олигархией», «вы — услужливые шуты-подхалимы… сядьте на свои места», а также: «сегодня клобук Катрича Нерсисяна напоминает боеголовку, под которой собрались все возможные преступники — олигархи, бывшие грабители, беглецы, святотатцы и нарушители выборов. И под этой боеголовкой вчера плавно оказался и владелец ЭСА Самвел Карапетян».
Карапетян также требует от Конджоряна опровержения заявлений, прозвучавших 17–18 июня 2025 года в парламенте, в которых говорилось: «Самвел Карапетян взял на себя защиту некоторых бесчестных священнослужителей, имея агентурные устремления, действуя по принципу троянского коня или троянского клобука», а также: «Карапетян десятилетиями эксплуатировал армянский народ и государство, получал госсобственность по бросовым ценам, а в обмен на крохи строил что-то где-то, называя это благотворительностью».
В обоих случаях Карапетян требует, чтобы Торосян и Конджорян публично извинились и разместили опровержения на своих страницах в Facebook. Если это технически невозможно, они должны в течение пяти рабочих дней после вступления решения в силу опубликовать их в республиканской газете тиражом не менее 5000 экземпляров.
18 июня Самвел Карапетян был арестован на два месяца и переведен в СИЗО «Армавир» за «публичные призывы к узурпации властных полномочий.»
Незадолго до этого он выступил в поддержку Армянской Апостольской Церкви, заявив: «Я рядом с нашей Церковью и народом… Всё будет хорошо, народ скажет своё слово, и они поймут, что ошиблись».
В ответ Никол Пашинян написал: «Почему активизировались порочные “духовники” и их порочные “благотворители”? Ничего, мы снова заставим их замолчать. Причём навсегда». Позже он добавил, что электросети Армении должны быть срочно национализированы.