Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը միջնորդագիր է ներկայացրել Ազգային ժողով՝ պատգամավոր Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին, որը քննարկվում է վերջինիս բացակայությամբ։
Օհանյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ խախտվել է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքը և որ «ՀՀ իշխող խմբակը, տեղեկացված լինելով իմ ժամանակավոր անաշխատունակության մասին, կազմակերպել է այս շոուն»։
«Հոդված 108-ի՝ «Պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն կամ նրան ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու կարգը», 3-րդ կետի պահանջները, այն է՝ «Եթե միջնորդագրում նշված պատգամավորը հարցի քննարկման սկզբում Ազգային ժողովի նիստից անհարգելի պատճառով բացակայում է, ապա հարցը քննարկվում է առանց նրա մասնակցության», ՔՊ նախաձեռնությամբ` այսօր Նիկոլ Փաշինյանի դատախազ Աննա Վարդապետյանը միջնորդագիր է ներկայացրել Ազգային ժողով՝ իմ նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին՝ առողջական խնդրի պատճառով իմ հարգելի բացակայության պայմաններում։
Հուլիսի 1-ին ԱԺ նախագահին իմ կողմից ուղարկվել է գրություն՝ առ այն, որ չեմ կարող ներկա լինել ԱԺ արտահերթ նիստին, քանի որ հունիսի 27-ից վերականգնողական կենտրոնում ստանում եմ վերականգնողական բուժում, և այն դեռ ընթացքի մեջ է․ գրությանը կցվել է բուժհաստատության տեղեկանքը։
Ակնհայտ է, որ Հայաստանի Հանրապետության իշխող խմբակը, լինելով տեղեկացված իմ ժամանակավոր անաշխատունակության վերաբերյալ, կազմակերպել է այս շոուն իմ և իմ գործընկերների դեմ՝ հետապնդելով երկու հիմնական նպատակ՝ շեղել հանրության ուշադրությունը իրենց իսկ ձեռամբ ստեղծված, մեր պետության դեմ ուղղված ծանրագույն սպառնալիքներից և ադրբեջանական իշխանությունների հետ համաձայնեցված՝ շարունակել հետևողականորեն չեզոքացնել բոլոր այն քաղաքական, հասարակական, զինվորական գործիչներին, բարերարներին, հոգևորականներին, ովքեր պայքարում են հանուն Արցախի, Հայաստանի, հանուն հայ ժողովրդի և նրա հոգևոր արժեքների լինելիության»,–ասվում է գրառման մեջ։

4 Июль 2025 - 09:17 AMT
Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян направила в Национальное собрание ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата Сейрана Оганяна, который отсутствовал на заседании.
В своем заявлении Оганян утверждает, что нарушен Конституционный закон «О регламенте Национального собрания», и обвиняет правящую группу в организации политического шоу, зная о его временной нетрудоспособности.
Ссылаясь на пункт 3 статьи 108 закона, он подчеркивает: «Если указанный в ходатайстве депутат отсутствует на заседании по неуважительной причине, вопрос рассматривается без его участия». По его словам, отсутствие у него уважительное — медицинское — однако, несмотря на это, было решено продвигать дело.
Оганян сообщил, что 1 июля направил спикеру парламента письмо, уведомив, что не сможет присутствовать на внеочередном заседании из-за прохождения курса восстановительного лечения с 27 июня. К письму прилагалась медицинская справка.
Политик обвиняет правящую группу в том, что она, зная о его состоянии, организовала заседание с двумя целями: отвлечь внимание общества от серьезнейших угроз, которые сама же создала, и по согласованию с властями Азербайджана последовательно устранять всех политических, общественных, военных деятелей, благотворителей и духовных лиц, защищающих Арцах, Армению и духовные ценности армянского народа.