4 Հուլիս 2025 - 10:32 AMT
Փաստաբան Արամ Վարդևանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով գործարար Սամվել Կարապետյանի հանդեպ հարուցված քրեական գործին, նշել է, որ «Կարապետյանի նկատմամբ իրավական աբսուրդի սկիզբը հենց տրվել է գլխավոր դատախազի կողմից, ինչն աննախադեպ է»։
«Քիչ առաջ ինձ փոխանցեցին, որ Գլխավոր դատախազ, տիկին Վարդապետյանն անդրադարձ է կատարել Սամվել Կարապետյանի՝ ակնհայտ ապօրինի հետապնդման վերաբերյալ իր կողմից հաղորդում տալու հանգամանքին: Քանի որ նշված հանգամանքը հրապարակել եմ ես, հետևաբար, պատասխան-ակնարկը վերագրում եմ ինձ: Չնայած ես տիկին Գլխավոր դատախազի կողմից առավելապես հաստատումը այլ ոչ թե հերքումը լսեցի իմ կողմից ներկայացված պնդման, բայց եկեք ևս մեկ անգամ արձանագրենք.
1. Դատարանին քննիչի կողմից ներկայացված կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդությամբ ուղիղ արձանագրվել է, բառացի մեջբերում. «ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ 2025 թվականի հունիսի 17-ի առերևույթ հանցանքի մասին պատշաճ հաղորդումը»,
2. Դատարանի կողմից հիմնավոր կասկածն իբրև հիմնավորող դատողություններում, բառացի մեջբերում. «մասնավորապես՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ 2025 թվականի հունիսի 17-ի առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդմամբ»:
Այստեղ նկատելի է, որ Քննիչը հատուկ ընդգծում է, որ Գլխավոր դատախազը «պատշաճ» հաղորդում է ներկայացրել, իսկ Դատարանը որոշել է այդ եզրույթը չօգտագործել:
Հետևաբար, եկեք ևս մեկ անգամ ֆիքսենք՝ Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ իրավական աբսուրդի սկիզբը հենց տրվել է Գլխավոր դատախազի կողմից, ինչն՝ աննախադեպ է, ինքը՝ քաղաքական հետապնդման հերթական տվյալներից մեկն է, ինչն անհերքելի է:
Ի դեպ՝ միջին ծանրության հանցանքի ենթադրյալ դեպքով, նախկինում երբևէ չարատավորված Սամվել Կարապետյանին հենց կալանավորելու վերաբերյալ, դրանով իրավունքի գերակայությունը հերթական անգամ ստորացնելու վերաբերյալ, ավաղ, ոչինչ չասվեց»,- նշել է նա:

Адвокат Арам Вардеванян в посте на Facebook прокомментировал уголовное дело против бизнесмена Самвела Карапетяна, заявив, что «правовой абсурд в отношении Карапетяна начался с Генерального прокурора, что является беспрецедентным».
«Недавно мне сообщили, что Генпрокурор госпожа Вардапетян прокомментировала сообщение, которое я сделал по поводу очевидно незаконного преследования Самвела Карапетяна. Так как сообщение опубликовал я, полагаю, ответ был адресован мне. Хотя я услышал скорее подтверждение, чем опровержение моих утверждений. Зафиксируем следующее:
В ходатайстве следователя в суде о применении меры пресечения в виде ареста прямо указано: “надлежащее сообщение о предполагаемом преступлении от Генерального прокурора Республики Армения от 17 июня 2025 года”.
А в обосновании суда, приводимом как подтверждение обоснованного подозрения, отмечается: “в частности, сообщение Генерального прокурора Республики Армения от 17 июня 2025 года о предполагаемом преступлении”.
Очевидно, что следователь особо подчеркивает “надлежащее” сообщение Генпрокурора, тогда как суд не использует этот термин.
Следовательно, еще раз фиксируем: правовой абсурд в отношении Самвела Карапетяна был инициирован именно Генеральным прокурором. Это беспрецедентно и является еще одним свидетельством политического преследования, что неоспоримо.
Кстати, по предполагаемому случаю преступления средней тяжести, в отношении ранее не судимого Самвела Карапетяна было принято решение о его аресте. И, увы, ни слова не сказано о том, как это в очередной раз попирает верховенство права», — написал Вардавянян.
18 июня Самвел Карапетян был арестован на два месяца и переведен в уголовно-исполнительное учреждение «Армавир» за «публичный призыв к узурпации полномочий правительства Армении.»
Несколькими часами ранее он выступил с заявлением в поддержку Армянской Апостольской Церкви: «Я с нашей церковью, с нашим народом… Всё будет хорошо, народ всё равно скажет своё слово, и они поймут, что ошиблись».
В ответ премьер-министр Никол Пашинян написал: «Почему активизировались пошлые “духовники” и их пошлые “благотворители”? Ничего, мы заставим их замолчать снова. Причем навсегда». Позже он добавил, что электросети должны быть срочно национализированы.