4 Հուլիս 2025 - 10:50 AMT
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն Ազգային ժողովի նիստում, պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Վահագն Ալեքսանյանի հարցին, նշել է, որ ՊՆ նախկին ղեկավար, պատգամավոր Սեյրան Օհանյանի պաշտոնավարման ընթացքում կատարած վերջին գործողությունը, ըստ պաշտոնական տվյալների, եղել է 2016-ի դեկտեմբերի 26-ին։
«Մեր կողմից մեղսագրվող հոդվածը ծանր հանցագործություն է, և վաղեմության ժամկետը դեռ անցած չէ»,-ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Այս հայտարարությամբ նա արձագանքել է պատգամավորի հետաքրքրությանը, թե արդյոք ընդդիմադիր պատգամավորին մեղսագրվող արարքն ունի՞ վաղեմության ժամկետ:
Ալեքսանյանի մեկ այլ հարցին՝ ինչ պատիժ կարող է կիրառվել մեղադրանքը հաստատվելու պարագայում, Վարդապետյանը պատասխանել է, որ ազատազրկման հետ կապված պատիժ է նախատեսվում։
«Դատարանը միակ մարմինն է, որ պատիժը կորոշի, բայց այդ թվում՝ ազատազրկման հետ կապված պատիժ [է նախատեսվում]»,–ասել է նա։
2025 թվականի հուլիսի 4-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքով սահմանված ընթացակարգով ներկայացրել է միջնորդագիր՝ քրեական հետապնդում սկսել ՀՀ Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Սեյրան Մուշեղի Օհանյանի նկատմամբ։ Գործն այս պահին գտնվում է խորհրդարանի քննարկման փուլում։

4 Июль 2025 - 11:15 AMT
Генеральный прокурор Анна Вардапетян в ходе заседания Национального собрания, отвечая на вопрос члена фракции «Гражданский договор» Ваагна Алексаняна, заявила, что последнее действие, совершённое бывшим министром обороны и действующим депутатом Сейраном Оганяном, согласно официальным данным, датируется 26 декабря 2016 года.
«Инкриминируемая нами статья относится к категории тяжких преступлений, и срок давности по ней ещё не истёк», — сказала она, сообщает «1lurer.am ».
Такое заявление Вардапетян сделала в ответ на вопрос депутата о том, подпадает ли предполагаемое деяние оппозиционного парламентария под срок давности.
Отвечая на другой вопрос Алексаняна о возможном наказании в случае подтверждения обвинения, Вардапетян подчеркнула, что предусмотрено лишение свободы.
«Единственный орган, который может определить наказание — это суд, но, в том числе, предусмотрено наказание, связанное с лишением свободы», — отметила она.
4 июля 2025 года генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян в соответствии с установленной Конституционным законом «Регламент Национального собрания» процедурой представила ходатайство о начале уголовного преследования в отношении депутата восьмого созыва Национального собрания РА Сейрана Оганяна. В настоящее время дело находится на рассмотрении парламента.