Քննչական կոմիտեն հերքել է այն լուրերը, թե «Սրբազան պայքար։ շարժման առաջնորդ Բագրատ սրբազանի խոսակցության ձայնագրությունը մոնտաժված է։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ՔԿ մամուլի խոսնակ Կիմա Ավդալյանը։
«Հիմք ընդունելով «Զանգվածային լրատվության մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածը՝ Քննչական կոմիտեն «Հրապարակ» օրաթերթի խմբագրությունից պահանջում է հերքում
Մի շարք զանգվածային լրատվամիջոցներ օգտվելով այն հանգամանքից, որ հրապարակվել են Սրբազան պայքար շարժման ներկայացուցիչների կողմից ահաբեկչություն և իշխանությունը զավթելու նախապատրաստություն կատարելու դեպքի վերաբերյալ արձանագրված խոսակցությունների առանձին հատվածները, հրապարակման առաջին իսկ օրվանից չհիմնավորված տեղեկություններ են տարածում խոսակցությունները մոնտաժելու, «բառերն իրար կպցնելու» միջոցով նախադասություններ ձևակերպելու, զրույցը համատեքստից կտրված ներկայացնելու, ամբողջ խոսակցությունները արհեստական բանականության միջոցներով ստացած լինելու վերաբերյալ:
Մասնավորապես, «Հրապարակ» օրաթերթն այսօր առավոտյան՝ ժամը 08:15-ին տարածած հրապարակման մեջ պնդել է, թե իբր «պատերի տակ գյուլլելու» վերաբերյալ Վազգեն Գալստանյանի զրույցը վերաբերում է թմամիջոց իրացնողներին: Պաշտոնապես պարզաբանում ենք, որ արձանագրված զրույցի մեջ թմրամիջոցների կամ դրանք տարածող անձանց մասին խոսակցություն ընդհանրապես չկա:
Միաժամանակ կոչ ենք անում պահպանել մասնագիտական էթիկան, զերծ մնալ քաղաքական կամ այլ նպատակներով կեղծ տեղեկություններ տարածելուց, քրեական վարույթով ձեռք բերված տվյալների վերաբերյալ չճշտված կամ ակնհայտ կեղծ տվյալներ տարածելուց՝ նկատի ունենալով, որ դատական վարույթի ընթացքում բոլորը հնարավորություն են ունենալու ներկա գտնվել բոլոր ապացույցների, այդ թվում մանիպուլյատիվ հայտարարություններով կասկածի տակ դրվող ձայնագրությունների հետազոտմանը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Բագրատ սրբազանի փաստաբանական խմբի ներկայացուցիչ Հովհաննես Խուդոյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ կոչ անելով իրավապահ մարմիններին, որ հրապարակեն առկա ձայնագրություններն ամբողջությամբ՝ առանց մոնտաժի։
Հունիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերը երկու ամսով կալանավորվել է նաև Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը, ում տեղափոխել են ԱԱԾ-ի տարածքում գործող «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկ։

Следственный комитет Армении опроверг информацию о том, что аудиозапись разговора архиепископа Баграта Галстаняна, лидера движения «Священная борьба», была отредактирована. Об этом сообщила пресс-секретарь СК Кима Авдалян на своей странице в Facebook.
Ссылаясь на статью 8 Закона Республики Армения «О средствах массовой информации», Следственный комитет официально потребовал опровержения от редакции газеты «Грапарак».
По данным СК, ряд СМИ, воспользовавшись тем, что опубликованы лишь отдельные фрагменты разговоров представителей движения «Священная борьба» по делу о подготовке террористических актов и захвате власти, с первого же дня «распространили необоснованные сведения о том, что записи якобы смонтированы, слова намеренно скомбинированы, диалоги вырваны из контекста, а вся запись получена с использованием искусственного интеллекта.»
В частности, газета «Грапарак» в сегодняшнем утреннем материале в 08:15 заявила, что фраза Вазгена Галстаняна о «расстрелах под стенами» якобы касается распространителей наркотиков. Следственный комитет официально заявил, что в зафиксированном разговоре вовсе не обсуждаются ни наркотики, ни лица, причастные к их обороту.
Комитет также призвал соблюдать профессиональную этику, избегать распространения ложной информации, особенно в политических целях, и воздерживаться от публикации недостоверных или явно фальсифицированных данных о доказательствах в уголовном производстве. Ведомство подчеркнуло, что в ходе судебного разбирательства все стороны получат доступ ко всем доказательствам, включая спорные аудиозаписи, вызывающие сомнение в результате манипулятивных заявлений.
Представитель адвокатской группы архиепископа Баграта, Ованнес Худоян, выступил с заявлением, призвав правоохранительные органы обнародовать полные и немонтированные аудиозаписи.
В ночь с 25 на 26 июня архиепископ Баграт был арестован на два месяца и помещён в функционирующее на территории СНБ учреждение «Ереван-Кентрон».